Blog
Bit
W artykule znajdziesz:
Bit
Bit - jednostka ilości informacji; określa ilość informacji zawartą w komunikacie o występowaniu jednej z dwóch możliwości.
Bit kontrolny - dołączony wg określonej reguły do zapisu kodowego, aby umożliwić wykrycie zniekształceń powstałych w tym zapisie; najczęściej spotykanym jest bit parzystości, tj. bit dodawany do ciągu bitów na taśmie dziurkowanej w celu doprowadzenia do stanu, w którym ilość bitów równych jedności jest zawsze parzysta (program uprawnienia budowlane na komputer).
Bit parzystości, paryta - bit kontrolny dodawany do ciągu bitów w celu utworzenia takiego nowego ciągu, w którym liczba bitów równych jedności jest parzysta.
Bit zgodności - w pamięciach asocjacyjnych bit towarzyszący każdemu słowu i przeznaczony do rejestrowania stanu zgodności tego słowa ze słowem odniesienia; w przypadku zgodności pojawia się 0, a w przeciwnym I bitumiczny - zawierający bitumy.
Bitumizacja - powstawanie bitumów w skałach.
Bitumizacja - inż. nasycanie bitumem; wzmacnianie gruntów ciekłymi bitumami.
Bitumy, bituminy - różnorodne substancje chemiczne różnej konsystencji i barwy, stanowiące mieszaninę węglowodorów, a także ich pochodnych zawierających tlen, azot i siarkę, charakteryzujące się dużą zawartością wodoru i rozpuszczalnością w dwusiarczku węgla; powstają w wyniku długotrwałych procesów geologicznych ze szczątków organicznych.
Bitumy chlorowane - bitumy otrzymywane przez działanie chloru lub jego związków organicznych na paki, asfalty, smoły, dzięki czemu wodór zostaje odszczepiony i w wyniku tego w głównej mierze powstają produkty kondensacji (asfalteny, karben), w mniejszym stopniu - pochodne chlorowcowe.
Bitumy naturalne - bitumy organiczne pochodzenia naturalnego, np. ropa naftowa, woski kopalne, asfalty naturalne, gaz ziemny; niekiedy zawierają znaczne ilości substancji mineralnych bitumy pirogeniczne substancje otrzymywane przez cieplną przeróbkę bitumów naturalnych oraz pirobitumów, w których składzie chemicznym dominują węglowodory, np. smoły, destylaty ropy naftowej (oraz woski lub parafiny z nich wydzielone) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Biuret, dwumocznik, NH«CONHCONH2 - produkt kondensacji dwóch cząsteczek mocznika, tworzy bezbarwne igły krystaliczne z cząsteczką wody, jest rozpuszczalny w wodzie i alkoholu; b. jest stosowany w analizie chemicznej (wykrywanie białek); zob. reakcja biuretowa.
Biureta - długa rurka szklana z podziałką i zamknięciem u dołu do odmierzania małych objętości cieczy (np. przy miareczkowaniu); b. B u n tego stosowana jest do mierzenia objętości gazów (analiza gazów spalinowych, gazu świetlnego).
Biuro konstrukcyjne - instytucja skupiająca zespół konstruktorów o pewnych specjalnościach, którzy opracowują dokumentację nowych maszyn lub urządzeń określonego typu, albo pracują nad udoskonaleniem konstrukcji produkowanych już maszyn
Biurowiec
Biurowiec - budynek zaprojektowany i przeznaczony na biura.
Biza - pasek ze skóry lub innego materiału wszyty w szew łączący brzegi dwóch części składowych cholewki.
Bizmut, - pierwiastek chemiczny V grupy głównej układu okresowego (azotowce), liczba atomowa 83; metal różowoszary, kruchy, topliwy, używany jako składnik stopów niskotopliwych; jego związki używane są w przemyśle szklarskim, ceramicznym i w lecznictwie.
Bizmutany, MeBiOj - sole kwasu bizmutowego.
Bizmutki,MeiBi - związki bizmutu z litowcami.
Bizmuty - jon BiO, zawierający bizmut trójwartościowy (uprawnienia budowlane).
Bizmutyn, błyszcz bizmutu, bizmutynit - minerał, siarczek bizmutawy, Bi2S2; podstawowy surowiec do otrzymywania bizmutu metalicznego i jego związków.
Bk (r łac. berkelium) - berkel.
BKG - balistokardiograf.
Blacha - wyrób metalowy walcowany na gorąco lub na zimno o przekroju poprzecznym w kształcie bardzo spłaszczonego prostokąta.
Blacha biała - blacha stalowa cienka ocynowana, stosowana do produkcji szczelnych opakowań, głównie konserwowych.
Blacha cienka - blacha o grubości do 5 mm blacha falista - blacha cienka (czarna lub ocynkowana) wygięta w kształcie równoległych fal (program egzamin ustny).
Blacha głęboko tłoczna - blacha nadająca się do obróbki plastycznej na zimno przez głębokie wytłaczanie.
Blacha gruba - blacha o grubości ponad 5 mm blacha platerowana - blacha otrzymywana przez platerowanie (jedno- lub dwustronne) blachy będącej rdzeniem; grubość plateru wynosi 2-20% grubości.
Blachy rdzenia blacha uniwersalna - blacha o walcowanych krawędziach bocznych, stosowana w postaci szerokich pasów w konstrukcjach stalowych; b.u. walcowane są w walcarkach uniwersalnych z pionowymi walcami (opinie o programie).
Blacha żeberkowa - blacha stalowa z odwalcowanymi z jednej strony żeberkami, zwykle w postaci występów tworzących wzór rombowy; stosowana na stopnie schodów metalowych, pokrywy włazów itp.
Blacharnia - warsztat, w którym wyrabia się przedmioty z blachy.
Blacharstwo - rzemiosło obejmujące wyrób przedmiotów z blachy i krycie dachów blachą.
Blachownia - warsztat obróbki blach do budowy kadłubów okrętowych (segregator aktów prawnych).
Blachownica - konstrukcja metalowa (zwykle stalowa) wykonana z blach ew. usztywnionych kątownikami i płaskownikami.
Blachownica - okładzina metalowa w postaci wstęgi blachy falistej lub innej blachy tłoczonej stosowana zamiast okładziny drewnianej.
Blachówka - półwyrób walcowany na gorąco lub na zimno, w kształcie płyty, przeznaczony do dalszego przewalcowania na blachy.
Blank - skóra blankowa.
Blanszowanie - poddawanie surowców roślinnych i zwierzęcych (warzyw, ryb, mięsa) krótkotrwałemu działaniu pary wodnej lub gorącej wody z odpowiednimi dodatkami w celu zniszczenia enzymów (przy zachowaniu witamin) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32