Blog
Pianogazosilikat
W artykule znajdziesz:
Pianogazosilikat
Pierwowzorem tej technologii była stosowana w Szwecji technologia Ytong, w której produkcja betonu komórkowego oparta jest na suchej mieszance żużlowo-wapiennej (program uprawnienia budowlane na komputer). Nowością w metodzie PGS są następujące odrębności technologiczne:
- przemiałowi popiołów lotnych z wapnem palonym podlega tylko część kruszywa pyłowego; reszta popiołów dochodzi do mieszarki produkcyjnej w formie nie zmielonej,
- proszek glinowy nie ulega odtłuszczeniu w prażalniach aluminium, lecz trafia do mieszarki w postaci nie odtłuszczonej i dopiero w mieszarce ulega zmydleniu przez roztwór Ca(OH)2,
- do wody zarobowej dodaje się środki powierzchniowo czynne (emulsja sodowo-kalafoniowa, nekalina lub sulfapol), przez co uzyskuje się bardziej równomierne spulchnienie masy i pewne oszczędności proszku glinowego,
- zamiast używanego cukru lub melasy dodaje się do zarobu surowy gips mielony z dodatkiem mieszanki wapiennej, co znacznie upraszcza proces przygotowania mielonego proszku gipsowego, eliminując jego wstępne suszenie i instalacje osobnego ciągu do mielenia gipsu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pianogazosilikat - PGS na bazie popiołów lotnych jest betonem komórkowym produkowanym z następujących surowców: popioły lotne, mielone wapno palone, surowy gips mielony (CaS04 • 2H20), woda, emulsja powierzchniowo czynna (uprawnienia budowlane).
Jest on spulchniany za pomocą proszku glinowego i hartowany w autoklawach parą nasyconą o ciśnieniu 10-f-12 at n.
Popioły lotne (dymnicowe) powinny wykazywać zdolność tworzenia ze spoiwem trwałych krzemianów; ich skład powinien być następujący:
krzemionka - min. 40%,
węgiel określony przez straty prażenia - max. 7%. siarka całkowita w przeliczeniu na S03 - max. 2%, w tym siarka z siarczków - max. 0,2%, tlenek glinowy A1203 - max. 35%, tlenek żelazowy Fe203 - max. 18%, tlenek magnezowy MgO - max. 1,5%.
Popioły lotne używane do PGS bez mielenia powinny wykazywać takie rozdrobnienie, aby pozostałość na sicie # 0,25 mm wynosiła nie więcej niż 5%, a przez sito # 0,063 mm powinno przechodzić ok. 40-70% (program egzamin ustny).
Wapno palone
Skład chemiczny powinien być następujący:
tlenek wapniowy i magnezowy (CaOrMgO) w przeliczeniu na suchą substancję - min. 90%. tlenek magnezowy - max. 2%,
części niegaszące się, pozostające na sicie # 0,2 mm w % wagowo - max. 5% (opinie o programie).
Wydajność ciasta wapiennego w 1/kg - min. 2,5. Czas gaszenia 10-20 min. przy temperaturze gaszenia min. +60°C. W momencie pobierania wapna do produkcji suma tlenków wapniowego i magnezowego powinna wynosić - min. 90%.
Istnieje również możliwość uzyskania poprawnych wyrobów przy użyciu wapna palonego o mniejszej zawartości CaO + MgO (ok. 65-e-70°/o) przy zachowaniu następujących nieodzownych warunków:
- temperatura gaszenia (20 ml wody i 10 g wapna palonego w termostacie z termometrem) powinna wynosić co najmniej + 60°C, a całkowite wygaszenie wapna powinno nastąpić w okresie 20 minut,
- właściwości pozostałych składników powinny mieć charakter wypełniacza nie wpływającego ujemnie na proces wstępnego wiązania, autoklawizacji i jakość wyrobów.
Kamień gipsowy może być dostarczany w postaci wstępnie skruszonych brył o wielkości do 150 mm lub w postaci zmielonej. Zawartość dwuwodnego siarczanu wapniowego (CaSOj • 2H20) po wysuszeniu w temp. 50-^60°C do stałego ciężaru - min. 85% (segregator aktów prawnych). Kamień gipsowy nie powinien zawierać zanieczyszczeń ciałami obcymi (poza glinami i iłami).
Proszek glinowy powinien odpowiadać wymaganiom podanym w technologii BLB.
Woda powinna odpowiadać wymaganiom jak dla betonu zwykłego.
Sucha mieszanka wapienno-popiołowa. Stopień rozdrobnienia: pozostałość na sicie o # 0,125 mm - max. 10%, przez sito # 0,063 mm powinno przechodzić 60-r-75%, zawartość wapna aktywnego CaO - 20%, z dopuszczalnym odchyleniem +1% (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32