Blog
Błędy w uprawnieniach budowlanych wg inżynierów budownictwa
W artykule znajdziesz:
Błędy w uprawnieniach budowlanych wg inżynierów budownictwa
Uprawnienia budowlane to decyzja, bez której nie można sprawować samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Z informacji Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wynika, że 12 lutego wygasło rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Już 22 lutego 2019 roku sejm uchwalił nowelizację prawa budowlanego, do którego wprowadzone zostały zapisy znajdujące się do tej pory we wspomnianym rozporządzeniu. W dniu 19 marca 2019 roku nowelizacja trafiła do akceptacji przez komisję senacką, a następnym krokiem będzie podpisanie jej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej (program na komputer). Jednak od samego początku nowelizacja była mocno krytykowana ze względu na to, że nie usunięto z niej wcześniejszych błędów związanych z zakresem nadawanych uprawnień budowlanych (program na telefon).
Pierwszym poważnym błędem jest według inżynierów budownictwa stosowanie pojęcia zabudowy zagrodowej. Przez ten zapis wykonywanie zawodu zostało ograniczone do 1,5% powierzchni kraju (opinie o programie). Kolejnym błędem wskazanym przez inżynierów jest wprowadzenie ograniczenia w zakresie wielkości obiektu i sugerowanie się kubaturą, a nie metrami kwadratowymi powierzchni. Jednak w senacie nie dostrzeżono żadnych problemów we wspomnianej nowelizacji. Nadal nie wiadomo, dlaczego wartość 1000 m3 przyjęto za najwłaściwszą i dlaczego jest ona utrzymana, chociaż obecnie możliwe są inne rozwiązania (segregator aktów prawnych).
Ranga ustawy
Co więcej, senatorowie zaznaczyli, że nie zmieniali oni prawa, a jedynie przenieśli przepisy z rozporządzenia do rangi ustawy, ponieważ tego wymagał wyrok Trybunału Konstytucyjnego (program egzamin ustny). Tak uchwalona treść nowelizacji trafi więc do podpisania przez prezydenta, co oznacza, że batalia w zakresie zastosowanych rozwiązań może wprawdzie jeszcze się toczyć, ale raczej nie ma co liczyć na wprowadzenie jakichkolwiek zmian. Niestety, z powodu pośpiechu z jakim tworzono nowelizację, wprowadzono ryzyko, że regulacje będą niekonstytucyjne, ponieważ naruszają zasadę równości wobec prawa oraz zasadności wprowadzania wspomnianych ograniczeń w wykonywaniu zawodu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32