Blog

Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 2
24.01.2020

Błędy w wykonawstwie

W artykule znajdziesz:

Błędy w wykonawstwie

Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 3
Błędy w wykonawstwie

Wskutek niedostatecznej kontroli dość często do produkcji elementów instalacyjnych użyty zostaje nieodpowiedni materiał (jak np. żeliwo porowate, przeżarte kwasem, kruche, rury stalowe lub zbiorniki zżarte korozją lub nieszczelnie spawane itd.).

Będzie to powodowało w krótkim czasie pękanie i nieszczelności zmontowanych elementów, konieczność ciągłych napraw lub wreszcie wymianę na nowe (program uprawnienia budowlane na komputer). Użycie nieodpowiednich materiałów izolujących lub uszczelniających będzie powodowało nadmierne straty ciepła, nieszczelności, korozję itd.

Nieodpowiednia obsługa urządzeń, nieprzestrzeganie wszelkich wytycznych i instrukcji obowiązujących przy obsłudze instalacji w konsekwencji prowadzi do niewłaściwej eksploatacji, a przez to do niewłaściwej pracy urządzeń instalacji. Staje się to przyczyną nadmiernego zużywania się instalacji.

Niewłaściwa eksploatacja, rezultaty której podano wyżej, wynika zwykle wskutek niekompetencji i niefachowości personelu obsługującego instalację.

Sprawność działania instalacji ogrzewczych w budynkach mieszkalnych jest konieczna dla utrzymania normalnych warunków bytowych mieszkańców. Sprawność instalacji ogrzewczych - tak jak i instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych - zależy od właściwej konserwacji instalacji i w porę przeprowadzanych remontów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

koszty amortyzacji

Długość okresu eksploatacyjnego przy starannej konserwacji oraz umiejętnie i w porę przeprowadzanych remontach bardzo wzrasta, co ma wydatny wpływ na zmniejszanie się kosztów amortyzacyjnych. Tak np. brak należytej konserwacji kotłów, których okres użytkowania waha się od 15 do 25 lat, powoduje często zmniejszenie tego okresu do zaledwie kilku sezonów opałowych. Szczególnie nieusuwane w porę nieszczelności powodują szybkie niszczenia kotła. Nieszczelności na złączach, członach kotła żeliwnego, nieszczelności rur płomieniowych albo też płaszcza kotła stalowego w miarę użytkowania powiększają się.

Usuwanie tych nieszczelności w odpowiednim czasie zapobiega dalszemu niszczeniu, a odwlekanie remontu może w rezultacie pociągnąć za sobą poważne wydatki związane z nadmiernym zużyciem opału, przerwą w paleniu w okresie zimowym i konieczność wymiany nie tylko człona kotłowego, ale nawet całego kotła. Zużyte łożyska, zatarcie pierścieni uszczelniających, wygięcie wału lub uszkodzenie wirnika pomp centralnego ogrzewania zauważone i naprawione w porę pociągają za sobą niezbyt wielkie koszty remontu (uprawnienia budowlane).

Pamiętać jednak należy o tym, iż użytkowanie pomp lub silników elektrycznych mimo wad wyżej wymienionych powoduje najczęściej uszkodzenia nie dające się naprawić, uszkodzenia które pociągają za sobą konieczność wymiany nie tylko elementu, ale całej pompy lub silnika elektrycznego na nowy.

Wymienniki ciepła dla centralnego ogrzewania, podgrzewacze ciepłej wody bądź naczynia rozszerzalne, których konserwacja nie jest należycie sprawowana, są często powodem wielu kłopotów. Uszkodzenia zewnętrzne blachy płaszczowej tych urządzeń na skutek rdzy należy niezwłocznie naprawiać przez spawanie i zabezpieczające malowanie farbami ochronnymi (program egzamin ustny). Niewykonanie tych zabiegów w odpowiednim czasie powoduje dalsze niszczenie (rdzewienie) tych zbiorników i może doprowadzić do poważnych awarii oraz konieczności wymiany tych zbiorników na nowe.

Przy wszelkiego rodzaju urządzeniach i konstrukcjach podtrzymujących zbiorniki należy pamiętać, że od ich należytej wytrzymałości i właściwego zamocowania zależy bezpieczeństwo obsługi i sprawne działanie instalacji. Nawet częściowe obluzowanie takich konstrukcji może spowodować obsunięcie się zbiornika, poparzenie obsługi, zerwanie rurociągów, a w rezultacie skrócenie okresu ich użytkowania. Przewody centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody, których okres użytkowania w normalnych warunkach wynosi od 30 do 60 lat, wobec braku należytej konserwacji może być skrócony nawet do kilku lat (opinie o programie). Znane są np. przypadki, gdzie przewody centralnego ogrzewania w kanale zewnętrznym, na skutek zniszczenia izolacji - przy równoczesnym braku zabezpieczenia farbą ochronną, zostały w ciągu dwóch lat tak zniszczone przez korozję, że trzeba było wymienić je na nowe.

Zabezpieczenie w odpowiednim czasie tych przewodów przed rdzewieniem i naprawa izolacji pozwoliłaby na użytkowanie tych przewodów w przewidzianym okresie amortyzacyjnym (segregator aktów prawnych). Odpowiednia konserwacja i na czas przeprowadzane remonty (naprawy) grzejników mają również bardzo poważny wpływ na okres ich użytkowania i amortyzacji. Najczęściej spotykane przy grzejnikach przecieki na złączach bądź też na śrubunku można często usunąć przez dokręcenie złączki lub śrubunku. Zaniedbanie tak drobnego zabiegu konserwacyjnego i użytkowanie przeciekającego grzejnika powoduje przeważnie całkowite zniszczenie (wyrwanie) uszczelki.

Dla wymiany uszczelki konieczne już jest spuszczenie wody z pionu, a czasem z całej instalacji, wykręcenie złączki lub śrubunku, założenie nowej uszczelki, ponowne skręcenie i napełnienie instalacji wodą. Zaniedbanie w tym przypadku drobnego zabiegu konserwacyjnego powoduje nieprzewidziane i bardzo poważne wydatki (promocja 3 w 1).

Z przytoczonych wyżej przykładów dokładnie widać, iż konserwacja i remont ma bardzo wielki wpływ na okres użytkowania i amortyzacji instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 8 Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 9 Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 10
Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 11
Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 12 Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 13 Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 14
Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Odpowiedzialność etyczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami