Blog

Blok narzędziowy
W artykule znajdziesz:
Blanszownik

Blanszownik - urządzenie do blanszowania.
Blask gwiazdy - jasność obserwowana.
Blaszanka - naczynie z blachy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Blaza, pława pławnicowa - pływak o gruszkowatym kształcie, składający się z brezentowego płaszcza i napompowanej, gumowej dętki; b. przywiązuje się kilkumetrową linką, zwaną nurzakiem, do końca nadbory każdej pławnicy w zestawie lub do repu, w takich samych odstępach, celem utrzymania zestawu pławnic na określonej głębokości i zabezpieczenia go przed zatonięciem.
Blenda, ślepy otwór - dekoracyjna wnęka w ścianie w kształcie okna.
Blizna - wada powierzchni surowej odlewu w postaci długich rozgałęzionych zagłębień o gładkich ściankach i małym spadku z załamaniami na dnie.
Blizna - wada tkaniny w postaci miejscowego braku nici osnowy.
Bliźniaki - kryształy bliźniacze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Bliźniaki - para stojaków na końcu stropnicy pozostawionych blisko siebie, a spełniających zadanie wzmocnionego łamacza.
Bliźniakowanie - obrót sieci przestrzennej jednej części kryształu w stosunku do drugiej (przy odkształceniu plastycznym ciała), tak że obie części kryształu przyjmują symetryczne położenie; płaszczyzna symetrii jest nazywana płaszczyzną bliźniakowania;b. może nastąpić wskutek odkształceń mechanicznych (b. mechaniczne) lub wskutek wyżarzania (b. rekrystalizacyjne).
Bloczność skały - cecha złoża skały litej, która zależnie od spękania, obecności przerostów lub innych wad skały, umożliwia uzyskanie wielkich, średnich lub małych bloków kamiennych.
Blok - duża foremna bryła kamienia, betonu itD.
Blok - duży budynek o prostych kształtach; także zwarta grupa budynków (uprawnienia budowlane).
Blok - krążek linowy wraz z obudową.
Blok - wycinek kadłuba statku na całej jego szerokości i wysokości składający się z szeregu sekcji płatowych lub zespołowych.
Blok - komplet sztuk tarcicy nieobrzyna- nej, pozyskanej z przetarcia jednej kłody, ułożony w naturalnym porządku.
Blok - podstawowy element blokady kolejowej; zamek w urządzeniu nastawczym lub sygnalizacyjnym uruchamiany zdalnie z nastawni.
Blok - fragment makrocząsteczki polimeru zawierający wicie jednostek konstytucyjnych, który ma cechy konstytucyjne lub konfiguracyjne nie występujące w sąsiednich fragmentach złożonych z wielu jednostek (program egzamin ustny).
Blok - grupa zapisów danych traktowana jako jednostka przesyłania danych
Blok akumulatorowy
Blok akumulatorowy - wielokomorowe naczynie przeznaczone do umieszczenia w każdej komorze zestawu płyt akumulatorowych i elektrolitu.
Blok anodowy - anoda magnetronu w kształcie pierścienia, w którym znajdują się symetrycznie rozmieszczone rezonatory wnękowe.
Blok cylindrowy - zespół kilku cylindrów, stanowiących jedną montażową całość (opinie o programie).
Blok drewniany - kilka płyt drewnianych połączonych ze sobą warstwowo (np. blok do modeli odlewniczych, do śmigieł itp.)
Blok dyszowy - tylne dno komory spalania silnika rakietowego, w którym są symetrycznie umiejscowione zbieżno-rozbieżne otwory, będące dyszami naddźwiękowymi; b.d. są zwykle stosowane w silnikach pocisków rakietowych.
Blok energetyczny - zespół urządzeń elektrowni cieplnej: kocioł turbina generator transformator.
Blok fundamentowy, fundament blokowy - fundament w kształcie prostopadłościanu, stosowany pod maszyny lub do posadowienia filarów lub przyczółków.
Blok informacji telegraficznych - grupa znaków telegraficznych zwykle o ściśle określonej liczbie, wyodrębniona w czasie transmisji najczęściej z punktu widzenia wykrywania i korekcji błędów.
Blok kanalizacji kablowej - blok betonowy z jednym lub wieloma otworami stosowany do zestawiania ciągów kanalizacji kablowej.
Blok kierunkowy muru - odcinek muru, zwykle narożny, wykonany w pierwszej kolejności murowania, służący do zamocowania sznura murarskiego dla wyznaczenia poziomu układanych warstw cegieł i lica muru.
Blok konfiguracyjny - blok zawierający tylko jeden rodzaj konfiguracyjnych jednostek podstawowych.
Blok konstrukcyjny 1 - zespół konstrukcyjny zbudowany z elementów połączonych nierozłącznie; w przypadku połączeń spawanych b.k. stanowi pozorny monolit.
Blok konstrukcyjny 2 - element budowlany konstrukcji o niewielkiej różnicy w wymiarach długości, grubości i szerokości.
Blok konstytucyjny 3 - blok zawierający tylko jeden rodzaj konstytucyjnych jednostek powtarzalnych (segregator aktów prawnych).
Blok kontynentalny, cokół kontynentalny - część skorupy ziemskiej podniesiona w stosunku do dna oceanicznego, obejmująca kontynent, szelf i stok kontynentalny.
Blok książkowy - wkład książkowy.
Blok logiczny - element przekaźnikowy w układzie automatyki mający zdolność realizowania funkcji logicznych.
Blok ładunkowy - element osprzętu okrętowych urządzeń ładunkowych w postaci jednego lub więcej krążków osadzonych w obudowie, służący do przenoszenia obciążenia z liny lub łańcucha na zaczep i odwrotnie oraz zmiany kierunku biegu cięgien.
Blok matrycowy - matryca (kuźnicza) (promocja 3 w 1).
Blok mozaiki - obszar w strukturze mozaikowej, wewnątrz którego orientacja krystalograficzna się nie zmienia
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32