Blog

20.05.2022

Bloki przestrzenne typu krasnodarskiego

W artykule znajdziesz:

Bloki przestrzenne typu krasnodarskiego

Bloki dla domów o takiej samej liczbie kondygnacji, wznoszonych na gruntach osiadających. Są to bloki żelbetowe monolityczne z pogrubionymi pionowymi narożami, opierające się jeden na drugim w czterech narożach. Ściany zewnętrzne tych bloków są to trzywarstwowe płyty z betonu keramzytowego lub płyty z osłoną cieplną ze sztucznego tworzywa piankowego. Łączenie płyty z korpusem bloku realizuje się w fabryce (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przypominają one z wyglądu „leżący kadłub” z jedną nie zapełnioną przy formowaniu zewnętrzną ścianką czołową. Bloki te umożliwiają projektowanie domów z prostym rytmicznym przeplataniem jednakowych pomieszczeń (internaty, hotele, budynki w gorącym klimacie) i urządzanie lekkich rozsuwanych ścianek działowych zamiast ściany zewnętrznej. Wadą takich bloków jest złożoność stosowania środków mechanizacji przy ich fabrycznym kompletowaniu, mających w przekroju zamknięty obwód, a wprowadzenie wewnętrznych ścianek działowych przez specjalne szczeliny w suficie pogarsza izolację akustyczną między piętrami. Oprócz tego, niewłaściwe rozmieszczenie instalacji sanitarno-technicznych wyklucza możliwość ich montażu i obsługi z zewnątrz mieszkań (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Bloki dla budownictwa wiejskiego. Dla tego typu budownictwa racjonalne są bloki typu „leżącego kadłuba” z betonu keramzytowego, z przekryciami żeberkowymi, żebrami wzdłuż obwodu ścianek i o maksymalnym ciężarze do 8 T. W budynkach blokowo-płytowych, w blokach przestrzennych rozmieszcza się wszystkie najbardziej pracochłonne i małogabarytowe pomieszczenia (węzły kuchenno-sanitarne, schody, małe pokoje sypialne), a pokoje duże - w konstrukcjach wielkopłytowych. Jest przy tym możliwe tzw. swobodne planowanie mieszkań (uprawnienia budowlane).

Konstrukcja bloków

Konstrukcja bloków jest analogiczna do wymienionej w p. 2 i formuje się je również sposobem przesuwnych rdzeni (z wersją instalacji do odpowietrzania betonu) na maszynach opracowanych w Giprograżdanprom- stroju Gosstroja USRR. Bloki-schody formuje się razem z biegami i podestami (w wersji monolitycznej) lub przyspawaniem podestów w fabryce (w wersji prefabrykowanej) (program egzamin ustny).

Bloki przestrzenne produkuje się zwykle sposobem formowania warstwowego lub bateryjnego. Pierwsze realizuje się na maszynach typu FM opracowanych w CNIEP budynków leczniczo-uzdrowiskowych i ustawionych w Krasnojarskim DSK. Przy betonowaniu dolnej warstwy bloku górna połowa boków rdzenia maszyny zostaje odchylona o 30° do wewnątrz i służy jako lej do układania mieszanki betonowej o ciekłości 16-M8 cm. Po zagęszczeniu mieszanki wibratorami przyczepnymi C-114, umieszczonymi na każdej połówce boku, górną połowę boków ustawia się w pozycji roboczej i przeprowadza układanie i zagęszczanie mieszanki betonowej górnej warstwy (opinie o programie).

Ogrzewanie przeprowadza się za pomocą przegród grzejnych boków zewnętrznych. Po oderwaniu osłon od bloku wysuwa się rdzeń na szynach. Sterowanie mechaniczne, przyciskami, z pulpitu. Produkuje się bloki w takiej kolejności (rys. 35-2): przygotowanie formy i ustawienie szkieletu zbrojeniowego; betonowanie płyty podłogi; wprowadzanie rdzenia do formy i betonowanie ścian; ustawianie płyty sufitu, układanie siatki zbrojeniowej sufitu i betonowanie płyty sufitu; obróbka cieplna bloku, wydobycie rdzenia z formy, przedłużenie obróbki cieplnej (segregator aktów prawnych).

Następnie wprowadza się rdzeń do drugiej formy z ułożoną w płycie podłogi mieszanką i prowadzi się w dalszym ciągu w tej formie w tej samej kolejności następujące operacje: zakończenie obróbki cieplnej, zdjęcie tarczy sufitu w pierwszej formie i rozformowanie bloku, wyjęcie bloku z pierwszej formy i podanie go do strefy wstępnego montażu w oddziale formowania (promocja 3 w 1).

Formowanie bloków na maszynach typu FM i ich obróbkę cieplną wykonuje się w tej samej kolejności, z wyjątkiem ustawienia płyty sufitu, ale rdzeń znajduje się w formie do całkowitego ukończenia obróbki cieplnej. Po rozformowaniu bloki pozostają w ciepłym pomieszczeniu na taśmie wykończeniowej, co sprzyja uzyskaniu przez beton wytrzymałości ok. 70°/n marki.

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami