Blog

Zakończenie kursu zdjęcie nr 2
07.08.2021

Bloki ścienne

W artykule znajdziesz:

Bloki ścienne

Zakończenie kursu zdjęcie nr 3
Bloki ścienne

Bloki ścienne o wymiarach 100 X 100 lub 80 X 120 cm wykonane są z betonu trójfrakcjowego niezbrojonego. Zbrojenie stosuje się jedynie w nadprożach okiennych i blokach drzwiowych. Grubość bloków do nośnych ścian poprzecznych nie przekracza 35 cm, a grubość bloków przeznaczonych na ściany zewnętrzne wynosi 30 cm. Bloki kominowe i wentylacyjne wykonuje się również z betonu gruzowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ciężar objętościowy betonu wynosi, zależnie od wymaganej wytrzymałości, 1400-1600 kG/m3. Wytrzymałość bloków dostosowuje się do ich przeznaczenia.

Bloki silnie obciążonych ścian nośnych oraz bloki zbrojone wykonuje się z betonu marek 120 i 140, stosując cement hutniczy w ilości 200 kG/m3 betonu. Do produkcji bloków przeznaczonych na ściany, przenoszące tylko obciążenie własne lub na ściany nośne o niewielkim obciążeniu, stosuje się betony marek 50 i 80, dozując cement hutniczy w ilości 175 kG/m3.
Bloki ścienne są produkowane na placu budowy. Kruszywo ceglane jest dostarczane z hałd do drewnianych zasobników, umieszczonych przy silosie na cement, betoniarce i zbiorniku na wodę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Formowanie bloków odbywa się w formach drewnianych. Bloki dojrzewają na miejscu formowania.

Partie bloków pokrywa się brezentem, pod który wpuszcza się parę wytworzoną w lokomobili. Naparzanie trwa 24 godziny, po czym po ostygnięciu bloki są transportowane na składowisko lub bezpośrednio na miejsce montażu.
Budynki są 4- lub 6-kondygnacjowe. Są one ogrzewane centralnie, przy czym grzejniki umieszczane są we wnękach pod- okiennych. Wnęki uzyskuje się przez zastosowanie cieńszych bloków, ocieplonych od wewnątrz płytami wiórkowo-cementowymi. Przewody wodne, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania i gazowe biegną po wierzchu ścian. Pod tynkowe przewody elektryczne umieszcza się w rowkach wykutych w ścianach (uprawnienia budowlane).

Pianobeton dojrzewający

Betony komórkowe dojrzewające na powietrzu wykazują znaczny skurcz. Z tego względu z grupy betonów komórkowych, przygotowanych i układanych na budowie, stosuje się jedynie wyjątkowo pianobeton. Natomiast w szerokim zakresie wykonuje się elementy budynków (a zwłaszcza ściany) z autoklawizowanych wyrobów z gazobetonu wapiennego, cementowego lub pianogazosylikatu. Autoklawizacja bowiem przyspiesza proces skurczu i wyroby po zakończeniu naparzania wysokoprężnego mają ustaloną objętość.

Pianobeton dojrzewający na powietrzu (tzw. wylewany) stosuje się niekiedy w budownictwie przemysłowym, jako ocieplenie żelbetowych dachów płaskich (program egzamin ustny).
Warstwę pianobeton ową wykonuje się w następujący sposób. Powierzchnię dachu dzieli się za pomocą desek (ustawionych szerokością w kierunku pionowym) na pola kwadratowe o wymiarach nie większych niż 3 X 3 m. Następnie betonuje się co drugie pole, w każdym szeregu, przy czym wypełniane betonem pola są przesunięte względem pól sąsiednich szeregów, podobnie jak jednobarwne pola szachownicy (opinie o programie). Pozostałe pola pozostają wolne aż do czasu dostatecznego stwardnienia betonu w polach zabetonowanych, następnie zapełnia się je masą pianobeton ową. Po stwardnieniu betonu w polach wypełnionych w drugiej kolejności wyjmuje się deski i utworzone szczeliny zalewa asfaltem.

Można również uniknąć zalewania szczelin między polami asfaltem, lecz sposób ten przedłuża okres wykonania izolacji. Wówczas po wypełnieniu pierwszej partii pól polewa się pianobeton wodą w ciągu conajmniej 7 dni, w tym okresie bowiem występuje największy skurcz pianobetonu. Ponieważ dalszy skurcz jest niewielki, można usunąć deski i zabetonować pozostałe pola (segregator aktów prawnych).
Pianobeton wylewany stosuje się ponadto w niektórych krajach (np. w Rosji, USA) do izolowania przewodów z dala czynnego ogrzewania o wysokiej temperaturze, jeżeli przewody te nie są ułożone w kanałach. Masę pianobetonową wlewa się wówczas do wykopów, w których uprzednio układa się rurociąg. Izolacja pianobetonowa jest trwała i zabezpiecza przewody przed korozją (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Zakończenie kursu zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Zakończenie kursu zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Zakończenie kursu zdjęcie nr 8 Zakończenie kursu zdjęcie nr 9 Zakończenie kursu zdjęcie nr 10
Zakończenie kursu zdjęcie nr 11
Zakończenie kursu zdjęcie nr 12 Zakończenie kursu zdjęcie nr 13 Zakończenie kursu zdjęcie nr 14
Zakończenie kursu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zakończenie kursu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zakończenie kursu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami