Blog
Bogactwo przyrodnicze Macedonii
W artykule znajdziesz:
Bogactwo przyrodnicze Macedonii chronione jest w 4 parkach narodowych zajmujących łączną pow. 110 tys. ha Ochronie podlega także środowisko przyrodnicze Jeziora Ochrydzkiego, a pisane wraz z miastem Ochryda na Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO (program uprawnienia budowlane na komputer).
Macedonię zamieszkuje ponad 2 min osób (1999), spośród których 66,5% uznaje się za Macedończyków. Należy podkreślić’, że współcześni mieszkańcy Macedonii to naród słowiański, który napłynął na te obszary w VI w. i nie jest spokrewniony z antycznymi Macedończykami. Świadomość narodowa tej grupy Słowian zaczęła kształtować’ się dość późno, bo dopiero w końcu XIX w., a formalnie została potwierdzona utworzeniem w obrębie Jugosławii republiki macedońskiej (pomimo to do dnia dzisiejszego Bułgaria i Grecja negują istnienie narodu macedońskiego) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Najliczebniejszą grupą mniejszościową w Macedonii są Albańczycy (22,9%), a ich udział w strukturze narodowościowej wykazuje silną tendencję wzrostową. Wynika to gl. z blisko trzykrotnie wyższej stopy przyrostu naturalnego w lej grupie, niż przeciętna dla kraju (dla porównania: w 1981 liczyli oni ok. .577 tys. osób, a w 1997 - już prawie 480 tys. Albańczycy koncentrują się gł. w pn.-zach. części kraju (pas między Tetovem a Dobarem). Macedonię zamieszkują także Turcy (4%; na wsch. kraju), Romowie 12,4%), Serbowie (2%) oraz Wołosi (uprawnienia budowlane).
Zróżnicowana struktura etniczna znajduje odzwierciedlenie w wyznaniowej i językowej. Około 67% ludności stanowią wyznawcy Autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Macedońskiego, 50% to wyznawcy islamu (gł. Albańczycy i Turcy), a pozostałe 5% przypada na wyznawców innych religii, m.in. katolicyzmu (0,5%). Językiem urzędowym jest macedoński (zaliczany do grupy języków słowiańskie h), którym posługuje się ok. 70% mieszkańców kraju. 21 % obywateli używa na co dzień języka albańskiego, a pok. 5% - tureckiego i serbsko-chorwackiego (program egzamin ustny).
Sieć osadnicza
Na sieć osadniczą składa się ponad 1,7 tys. osiedli, wśród których najwyżej położonym miastem jest Kruszewo ( I 550 m n.p.m.). Średnia gęstość zaludnienia wynosi 79,1 osób/km’, jednak rozmieszczenie ludność i jest nierównomierne. Najgęściej zaludnione są pn.-wsch. rojony kraju (aglomeracja Skopie), a najrzadziej obszary w pd.-wsch. części. W miastach żyje 61 % populacji (największy odsetek z wszystkich republik byłej Jugosławii), z czego w samym Skopie 444 tys. (22% ogółu mieszkańców). Inne większe ośrodki miejskie kraju to: Bitola (78 tys.), Kumanovo (72 tys.), Prilep (68 tys.), Tetovo (50 tys.), Veins (47 tys.), Ochryda (4.5 tys.) (opinie o programie).
Przyrost naturalny kształtuje się na dość wysokim poziomie 7%.., aczkolwiek w ostatnie h latać h wykazuje tendencję spadkową. Prawie 67% ludności jest w wieku produkcyjnym do I 5. roku życia stanowią 2.5%, a powyżej 65. - 10%. Przeciętna dł. życia wynosi 71,5 lata, 69,5 dla mężczyzn i 7.5,6 dla kobiet (segregator aktów prawnych).
Zarówno system oświaty, jak i opieka zdrowotna są bezpłatne i szeroko dostępne. Siec 44 placówek szpitalnych dysponuje ponad I I tys. łóżek (18 5 osoby na I łóżko), a I lekarz przypada na 454 osoby. Powszechny system edukacji obejmuje nauczanie na szczeblu podstawowym (obowiązkowe) i średnim (dobrowolne). W kraju działa ponad I tys. szkół podstawowych (w tym 279 placówek nauczających w języku albańskim, 55 w tureckim i I 5 w serbskochorwackim) oraz 90 szkół średnich (5 z językiem albańskim, 2 z tureckim). Gł. ośrodkami akademickimi są: Skopie (Uniwersytet Św. Św. Cyryl.) i Metodego założony w 1946) oraz Bitola (Uniwersytet Św. Klemensa, 1967), gdzie kształci się 27 tys. studentów. Językiem wykładowym jest tam macedoński. W Tetovie działa nieformalnie prywatny uniwersytet albański (nie uznawany przez władze Macedonii). Około 11 % mieszkańców kraju nie potrafi pisać ani czytać (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32