Blog

03.04.2020

Bromobenzen

W artykule znajdziesz:

Bromobenzen

Bromobenzen

Bromobenzen, bromek fenylu, CńHsBr - bezbarwna, ruchliwa i ciężka ciecz o charakterystycznym zapachu, będąca najprostszą bramo pochodną benzenu; stosowany jako rozpuszczalnik, paliwo silnikowe oraz w badaniach wielu procesów chemicznych.

Bromoform, trójbromometan, CHBn - ciecz bezbarwna o zapachu podobnym do chloroformu, stosowana jako środek wykrztuśny i uspokajający, jako pólprokukt w syntezie organicznej, w badaniach geologicznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Bromometria - bromianometria.

Bromowanie - reakcja bezpośredniego wprowadzania bromu do cząsteczki organicznej na miejsce atomów wodoru lub przyłączanie bromu do nienasyconego wiązania.

Bromowodór, HBr - gaz bezbarwny o duszącej woni ma własności redukujące; stosowany do otrzymywania bromków metali i do syntez organicznych.

Bromural, bromizowal - biały gorzki proszek stosowany jako środek uspokajający i nasenny brona - narzędzie rolnicze (konne lub ciągnikowe) do spulchniania roli, kruszenia skorupy, niszczenia chwastów, przykrywania nasion, wyrównywania powierzchni (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Brona kolczasta, kolczatka - brona z obrotowymi kolczastymi wałkami do kruszenia twardej zaskorupiałej powierzchni roli.

Brona leśna - brona do powierzchniowego spulchniania gleby w lesie pod samosiewy.

Brona parowa - narzędzie rolnicze podobne do brony służące do< przegrzewania gleby parą wodną (do temp. ok. 90°C) w celu zniszczenia szkodników oraz patogenów glebowych (bakterii i grzybów), wywołujących choroby roślin.

Brona sprężynowa, sprężynówka - brona, w której elementami roboczymi są sierpowato wygięte sprężynujące zęby stalowe.

Brona talerzowa - brona, w której elementami roboczymi są osadzone na poziomych osiach stalowe talerze o ostrych krawędziach.

Brona zębowa - brona, w której elementami roboczymi są sztywne zęby stalowe osadzone w ramie (uprawnienia budowlane).

Bronchoskop - przyrząd lekarski do obserwacji ścian przełyku i krtani umożliwia usuwanie ciał obcych i pobieranie wycinków tkanek.

Bronowanie - uprawianie ziemi bronami.

Broń ABC - broń masowego rażenia.

Broń artyleryjska, artyleria - broń palna o kalibrze powyżej 20 mm (armaty, haubice i moździerze).

Broń automatyczna - broń samoczynna lub broń samopowtarzalna.

Broń bakteriologiczna - broń biologiczna.

Broń balistyczna - broń do balistycznych badań prochów i nabojów; różni się od broni bojowej dużą dokładnością wykonania i specjalnym oprzyrządowaniem, a często też budową mechanizmów.

Broń bezodrzutowa - broń palna, w której reakcja wypływu części gazów prochowych z lufy w kierunku przeciwnym do lufy pocisku zapewnia równowagę (brak odrzutu) broni.

Broń biologiczna, broń bakteriologiczna - broń masowego rażenia wykorzystująca mikroorganizmy chorobotwórcze (np. wirusy, bakterie, grzyby chorobotwórcze, pierwotniaki, niektóre środki chemiczne do niszczenia roślin) (program egzamin ustny).

Broń bojowa

Broń bojowa - broń, w którą jest wyposażone wojsko, odpowiadająca podstawowym wymaganiom taktyczno-technicznym.

Broń chemiczna - broń masowego rażenia, w której czynnikiem rażącym jest biochemiczne oddziaływanie substancji chemicznych (środkowy trujących) na żywe organizmy.

Broń jądrowa - broń. której działanie oparte jest na wykorzystaniu energii jądrowej; rozróżnia się o działaniu wybuchowym (bomby atomowe, bomby termojądrowe oraz pociski kierowane lub artyleryjskie z głowicami jądrowymi) oraz środki bojowe promieniotwórcze.

Broń jednostrzałowa - broń palna nieautomatyczna wymagająca ręcznego wprowadzania poszczególnych nabojów do komory nabojowej.

Broń konwencjonalna - broń nie będąca bronią masowego rażenia.

Broń laserowa - broń, która wykorzystuje działanie strumienia promieniowania laserowego o dużej energii.

Broń małokalibrowa - broń sportowa kulowa kalibru 5,6 mm, z bocznym zapłonem, używana do celów szkoleniowych i sportowych (opinie o programie).

Broń masowego rażenia, broń ABC - broń przeznaczona do masowego rażenia ludzi, sprzętu bojowego i obiektów na dużych obszarach; do zalicza się broń atomową (A), biologiczną (B) i chemiczną (C).

Broń maszynowa - broń samoczynna, z której można prowadzić ogień ciągły.

Broń miotająca - broń, której działanie polega na miotaniu różnego rodzaju pocisków.

Broń myśliwska - broń palna przeznaczona do polowania na dziką zwierzynę i ptactwo; dzieli się na b. śrutową, kulową i kombinowaną.

Broń nieautomatyczna - broń palna, w której wszystkie czynności związane z przeładowaniem oddaniem kolejnego strzału wykonywane są ręcznie dzieli się na jednostrzałową i powtarzalną.

Broń odprzodowa - broń palna ładowana od przodu (moździerze i niektóre typy granatników) (segregator aktów prawnych).

Broń odtylcowa - broń palna, w której pocisk wprowadza się do lufy od tyłu.

Broń palna - broń wyrzucająca pociski siłą gazów powstających w czasie spalania się prochu.

Broń pancerna - uzbrojone i opancerzone wozy bojowe.

Broń pneumatyczna - broń wyrzucająca pociski na pewną odległość za pomocą sprężonego gazu (zwykle powietrza).

Broń podwodna - broń używana przez marynarkę wojenną obejmująca: miny, torpedy, trały i bomby głębinowe (promocja 3 w 1).

Broń powtarzalna - broń palna nieautomatyczna, wyposażona we własny magazyn nabojów, które za pomocą mechanizmów przeładowania ręcznego wyprowadza się z niego do komory nabojowej.

Broń półautomatyczna - broń palna, w której niektóre czynności związane z przeładowaniem są wykonywane kosztem energii gazów prochowych. a niektóre ręcznie przez strzelającego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami