Blog

03.04.2020

Brygadzista

W artykule znajdziesz:

Brygadzista

Brygadzista

Brygadzista - kierownik brygady.

Brygantyna, szkunerbryg - żaglowiec handlowy o dwóch masztach, o przednim ożaglowaniu rejowym, tylnym skośnym.

Brykieciarka - prasa do formowania brykietów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Brykiet - regularna bryłka (zazwyczaj prostopadłościenna lub jajowata) uformowana w prasie z materiału sypkiego, ew. z dodatkiem lepiszcza.

Brykietowanie - formowanie brykietów w prasach-brykieciarkach.

Brykietownia - wytwórnia brykietów.

Brylant 1 - szlif brylantowy - szlif diamentów (niekiedy i innych przezroczystych kamieni szlachetnych) nadający im szczególnie silny ogień.

Brylant 2 - oszlifowany czysty diament (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Brylant - stopień pisma drukarskiego o wielkości 3 punktów typograficznych (= 1,12 mm); pismo tej wielkości jest bardzo rzadko używane w składzie.

Bryła - ograniczony obszar przestrzenny wraz z powierzchnią ograniczającą, np. kula, prostopadłościan.

Bryła fotometryczna, powierzchnia rozsyłu światłości - miejsce geometryczne końców wektorów wychodzących ze wspólnego bieguna, których długość jest proporcjonalna do światłości źródła światła w danym kierunku.

Bryła graniasta - bryła ograniczona przecinającymi się płaszczyznami.

Bryła izobaryczna, cebula naprężeń.

Bulwa naprężeń - odwzorowanie za pomocą linii równych naprężeń (zwanych izobarami) stanu naprężeń w gruncie wywołanego naciskiem fundamentu.

Bryła latająca - latający kadłub.

Bryła obrotowa -  bryła powstająca przez obrót figury płaskiej dookoła nieruchomej osi leżącej w płaszczyźnie figury.

Bryła prędkości - obszar ograniczony przekrojem poprzecznym i powierzchnią będącą obwiednią końców wektorów prędkości wystawionych w tym przekroju, a przy przepływach przez koryta otwarte również i powierzchnią swobodną cieczy.

Bryła wypukła - bryła, która wraz z dowolnymi dwoma swymi punktami zawiera całkowicie łączący je odcinek (np. kula, ale nie torus).

Bryłka korzeniowa - win. bryłka uformowana z ziemi przerastającymi ją korzeniami sadzonki brystol - wielowarstwowy karton wysokiej jakości o gramaturze 160 - 200 g/m sztywny i odporny na ścieranie.

Bryty - pasy płótna, z których zeszyty jest żagiel; mogą one biec równolegle do dolnego lub prostopadle do tylnego liku żagla.

Bryza - wiatr lokalny okresowy powstający wskutek różnicy szybkości nagrzewania się i ochładzania lądu i morza; w ciągu dnia wieje od morza ku lądowi (b. morska), w nocy zaś od lądu ku morzu (b. lądowa).

Bryzgi chromosferyczne - strumienie gorącej materii wyrzucane z chromosfery słonecznej na wysokość do ok. 10 tys. Km.

Brzechwa - odpowiednio ukształtowana powierzchnia w tylnej części pocisku stabilizująca go w locie (uprawnienia budowlane).

Brzeczka - nazwa ciekłych mieszanin lub roztworów wodnych, w których odbywają się procesy
prowadzące do otrzymania produktu stosowanego w przemyśle fermentacyjnym, garbarskim in.

Brzeczka fermentacyjna

Brzeczka fermentacyjna - roztwór lub wodna zawiesina zawierająca składniki konieczne do prawidłowego przebiegu fermentacji (program egzamin ustny).

Brzeczka garbarska - roztwór wodny garbników używany do garbowania skór; również nie zagęszczony wyciąg wodny otrzymany w wyniku ługowania surowców zawierających garbniki.

Brzeczka melasowa - roztwór otrzymany przez rozcieńczanie melasy wodą w rozcieńczalnikach z dodatkiem pożywek dla drożdży i przez zakwaszanie; produkt pośredni przy produkcji spirytusu.

Brzeczka miodowa, syta - wodny roztwór miodu pszczelego, poddawany fermentacji przy użyciu drożdży winiarskich w celu uzyskania miodu pitnego.

Brzeczka piwna - produkt przejściowy powstający w pierwszej fazie procesu technologicznego produkcji piwa; zawiera substancje ekstraktywne znajdujące się w słodzie i chmielu.

Brzeczka słodowa - ekstrakt słodowy.

Brzeg - strefa zetknięcia się lądu z wodami rzeki, jeziora lub morza będąca w zasięgu bezpośredniego działania fal (opinie o programie).

Brzeg zbioru - zbiór wszystkich punktów brzegowych tego zbioru.

Brzegarka, brzegownica - pilarka, strugarka lub frezarka do obróbki brzegów arkuszy fornirów i płyt drzewnych złożonych w pakiety.

Brzegosłon - elastyczne umocnienie zbocza brzegu (skarpy lub nasypu brzegowego) rzeki lub kanału, składające się z faszyny i kiszek faszynowych przytwierdzonych palikami do podłoża na stałe.

Brzegownica - brzegarka.

Brzeszczot (piły) - część robocza piły z naciętymi zębami, przystosowana do zamocowania w oprawie lub do osadzenia na wrzecionie obrabiarki.

Brzeźniak - dłuto płaskie kamieniarskie do obróbki krawędzi miękkich gatunków kamieni (segregator aktów prawnych).

Brzęczyk 1, sygnalizator brzęczykowy - sygnalizator akustyczny, którego sygnałem wyjściowym jest dźwięk brzęczenia.

Brzęczyk 2, generator brzęczykowy - generator elektromagnctyczny prądu sygnalizacyjnego małej mocy o częstotliwości akustycznej.

Brzusiec fali stojącej - strzałka fali stojącej.

BSP - środki bojowe promieniotwórcze.

BSCh - środki bojowe chemiczne.

BSS - norma brytyjska.

BST - środki bojowe trujące BTU (z ang. British Thermal Unit) - jednostka ilości ciepła stosowana w Wielkiej Brytanii równa 1055 dżulom (promocja 3 w 1).

Buchta - luźny zwój liny; również poszczególne kręgi liny.

Buchtowanie - układanie liny w równe, długie zwoje w celu uniknięcia splątania i zapewnienia gotowości liny do natychmiastowego użycia.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami