Blog

21.08.2018

Budowa domu – formalności krok po kroku

W artykule znajdziesz:

Budowa domu – formalności krok po kroku

Budowa domu jednorodzinnego to proces dość skomplikowany, składający się z wielu etapów (program na komputer). Warto więc odpowiednio się do niego przygotować, aby mieć pewność, że nie pojawią się żadne przykre niespodzianki. Pierwszym etapem jest oczywiście zakup działki budowlanej. Przed podpisaniem umowy warto przeanalizować stan prawny nieruchomości oraz sprawdzić możliwość oraz przyłączy mediów – zbrojenie działki często znacząco podnosi koszt zakupu (program na telefon). Kolejnym krokiem do własnego domu powinno być przeanalizowanie planów zagospodarowania przestrzennego lub złożenie wniosku o wydanie warunków zabudowy (program na egzamin ustny). Od tego uzależniony jest wybór projektu budowlanego, ponieważ w takich dokumentach często narzucane są niektóre parametry budynku.

Skorzystanie z kalkulatorów

Budowa domu – formalności krok po kroku

Bardzo ważnym etapem jest wybór projektu budowlanego – gotowego lub indywidualnego. Należy przy tym pamiętać, że projekty gotowe są wprawdzie tańsze od indywidualnych, ale zawsze wymagają adaptacji (promocja 3 w 1). Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kształt budynku i dachu – im prostsze rozwiązania, tym tańsza budowa. Przed rozpoczęciem prac budowlanych trzeba jeszcze wykonać kosztorys inwestorski. Najlepiej zrobić to samodzielnie, aby określić realne wydatki. Wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatorów znajdujących się w internecie (segregator). Kosztorys oraz harmonogram prac są niezbędne przy ubieganiu się o kredyt.
Budowa domu jednorodzinnego nie zawsze wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Obecnie wystarczy zgłosić zamiar budowy, składając w urzędzie następujące dokumenty:
• projekt budowlany,
• kopię aktualnej mapy geodezyjnej,
• oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
• opis metody wykonywania prac budowlanych,
• uzgodnienia oraz opinie określone przez przepisy prawa lokalnego (opinie).
Po złożeniu wymaganych dokumentów należy odczekać 30 dni. W przypadku braku odpowiedzi można uznać, że została wydana milcząca zgoda. Wówczas należy przynajmniej na tydzień przed planowanym rozpoczęciem prac dokonać zgłoszenia o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami