Blog
Wodny krzemian miedzi
W artykule znajdziesz:
Wodny krzemian miedzi
Wodny krzemian miedzi barwy zielonawoniebieskiej o różnych odcieniach, tworzący zbite skupienia. Używany jest niekiedy do celów dekoracyjnych, a także do wyrobu wisiorków. Występuje w Chile, na Uralu, w Arizonie i Nevadzie (USA) oraz w Zairze.
Cyjanit jest minerałem wyjątkowym pod względem twardości, która zależnie od kierunku zmienia się od 4,5 do 7 w skali Mohsa. Barwę ma jasnoniebieską lub białą, niekiedy jest szarawy lub zielonawy, a także bezbarwny. Cyjanit jest krzemianem glinu Al20[Si0]4 o składzie identycznym z andaluzytem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jest częstym składnikiem wielu skał metamorficznych. Czyste niebieskawe odmiany znajdują czasem zastosowanie w jubilerstwie, przypominając szafiry i akwamaryny, od których można je odróżnić po odmiennych własnościach optycznych i gęstości. Dobre odmiany cyjanitu występują w Kaszmirze, Indiach, Birmie, Szwajcarii (St. Gothard), USA (Montana, Massachussetts, Pensylwania, Północna Karolina), Brazylii, a także w Kenii w środkowej Afryce.
Jest to tlenek cynku o barwie czerwonawej, połysku na wpół diamentowym. Odznacza się bardzo wysokim współczynnikiem załamania światła (2,013 i 2,029) i z tego względu rzadko spotykane kryształy tego minerału znajdują zastosowanie w zdobnictwie, mimo małej twardości (4-4,5 w skali Mohsa) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stosowane w jubilerstwie minerały pochodzą z kopalń cynku w Franklin Furnace (New Jersey, USA). W zbiorach mineralogicznych Muzeum Brytyjskiego w Londynie znajduje się piękny okaz szlifowanego cynkitu (szlif szmaragdowy), ważący 1155 karatów.
Minerał ten jest borokrzemianem wapnia. Tworzy kryształy rombowe, przypominające topaz. Jest bezbarwny, szarawy i żółtawy. Twardość jego wynosi 7 w skali Mohsa. Występuje w Danbury (Connecticut, USA), Birmie, Japonii, na Madagaskarze i w Meksyku. Od topazu różni się przede wszystkim mniejszą gęstością: zanurzony w jodku metylenu pływa, a topaz opada na dno. W muzealnych zbiorach mineralogicznych w Londynie znajduje się wspaniały okaz danburytu barwy winnożółtej pochodzący z Mogoku (Birma). Ma on masę 138 karatów, wymiary 3,18×2,96×1,52 cm, szlif schodkowy (uprawnienia budowlane).
Skład chemiczny datolitu zbliżony jest do danburytu. Tworzy kryształy bezbarwne lub z odcieniem żółtawym i zielonawym. Ma twardość 5 w skali Mohsa.
Krzemian miedzi
Często występuje w zbitych, nieprzezroczystych skupieniach, przypominających porcelanę, która po oszlifowaniu doskonale nadaje się do celów dekoracyjnych. Z odmiany takiej wyrabia się m.in. broszki i szpilki szlifowane w postaci kaboszonu (program egzamin ustny).
Krzemian wapnia i magnezu - diopsyd - należy do jedno skośnych piroksenów. Mimo niezbyt wysokiej twardości - 5-6 w skali Mohsa - przezroczyste odmiany barwy zielonej używane są czasem w zdobnictwie. Diopsyd występuje w zmetamorfizowanych wapieniach w Birmie, Indiach, Madagaskarze, Afryce Południowej, Finlandii i na obszarze Alp. Odmianą diopsydu barwy niebieskiej jest wiolan występujący w Piemoncie we Włoszech (opinie o programie).
Minerałem podobnym do diopsydu jest należący również do grupy piroksenów diallag. Odznacza się on połyskiem perłowym lub prawie metalicznym. Nieraz używany do celów dekoracyjnych. Szmaragdyt jest diallagiem częściowo przeobrażonym w homblendę; wyróżnia się barwą szmaragdowozieloną.
Krzemian miedzi - dioptaz - nazywany jest nieraz szmaragdem miedziowym z powodu pięknej zielonej barwy. Niezbyt wysoka twardość (5 w skali Mohsa) i doskonała jednokierunkowa łupliwość ograniczająca zastosowanie tego pięknego kamienia w jubilerstwie (segregator aktów prawnych). Najczęściej służy do wyrobu szpilek i broszek. Piękne kryształy wydobywa się w Kazachstanie, Afryce Południowej, Zairze, USA (Arizona) i w Chile.
Jest to borokrzemian glinu tworzący kryształy rombowe, DUMORTIERYT częściej jednak występujący w zbitych włóknistych skupieniach barwy niebieskiej lub fioletowej. Twardość 7 w skali Mohsa. Wypolerowane płytki dumortierytu znajdują zastosowanie jako elementy dekoracyjne. Występuje w Brazylii, na Cejlonie, w Kanadzie, na Madagaskarze, w Afryce Południowej, USA, Francji (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32