Blog

15.02.2022

Budownictwo krajowe

W artykule znajdziesz:

Budownictwo krajowe

Budownictwo krajowe wyposażone jest w spawarki transformatorowe i wirowe, a ich typoszereg jest wystarczający. Natomiast zakres zgrzewarek wieloelektrodowych do siatek typu ZWL nie zezwala na produkcję wszystkich potrzebnych rodzajów siatek. Maszyny do wytwarzania mieszanki betonowej. Mieszanka betonowa może być wytwarzana w betonowniach lub betoniarkach (program uprawnienia budowlane na komputer). Betonownie są maszynami integrującymi wszystkie procesy związane z produkcją mieszanki betonowej; w betonowniach zautomatyzowanych wszystkie procesy są zaprogramowane i operator kieruje pracą betonowni z pulpitu sterowniczego. Betonownie są stosowane w stałych zakładach prefabrykacji, w wytwórniach „betonu towarowego” i centralnych oraz na dużych placach budowy. Jak wynika z obserwacji i analiz prowadzonych w ramach prac wdrożeniowych, przy zapotrzebowaniu na mieszankę betonową powyżej 8 m3/h celowe jest stosowanie betonowni; przy mniejszym zapotrzebowaniu uzasadnione jest raczej stosowanie betoniarek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dalsza modernizacja tej betonowni polega na całkowitej eliminacji podzespołów importowanych oraz stałym przystosowaniu jej do nowoczesnych wymagań technologicznych produkcji mieszanek betonowych. Pozostałe betonownie bezzasobnikowe są przewoźne lub przestawne (istnieje możliwość stosunkowo prostego ich demontażu i przemieszczenia). Podstawowym zespołem betonowni jest mieszarka (uprawnienia budowlane). Produkuje się mieszarki turbinowe, planetarne oraz w przygotowaniu są mieszarki do wielofazowego mieszania. Typoszereg mieszarek turbinowych jest następujący: MT-375, MT-500, MT-750, MT-1000, MT-1500; mieszarki planetarne to MP-1000 i MP-1500; mieszarka dwustopniowego mieszania, która będzie produkowana, to MD-1500. Liczby przy symbolach mieszarek oznaczają objętość w dm3. Symbole betonowni będą dostosowane do wielkości mieszarek i będą oznaczone BB-100, BB-200 itd. Wydajność betonowni będzie odpowiednio wynosiła: 15, 20, 30, 40, 60 m3/h (program egzamin ustny).

Wydajność betonowni

Obecnie produkowane betonownie TM-250P i TM-500P mimo wielu zalet nie spełniają właściwej roli ze względu na niski wysyp mieszanki betonowej (1,9 m nad poziomem); nie zezwala to na stosowanie środków transportu drogowego. Podstawowe parametry techniczne trzech produkowanych betonowni bezzasobnikowych. Wydajność betonowni i jakość produkowanej mieszanki w dużej mierze zależą od konstrukcji mieszalnika (opinie o programie). Dla zwiększenia wydajności będą produkowane mieszalniki o pojemności 1000 dm3 i w ten sposób powstaną betonownie BB-400. Obecnie stosowane mieszalniki rotorowe (o wymuszonym mieszaniu) będą zastąpione mieszalnikami planetarnymi o dwustopniowym systemie mieszania. Nowe typy mieszalników wpłyną na możliwość uzyskania mieszanek betonowych najwyższych klas (segregator aktów prawnych).

Produkcja krajowa ogranicza się do trzech typów betoniarek wolno- spadowych BWE-50, BWE-100, BWE-150 o napędzie elektrycznym (BWE) lub spalinowym (BWS). Produkuje się również betoniarki o mieszaniu przymusowym BT-375 i BT-500. Pośrednie wielkości betoniarek sprowadzamy w ramach RWPG. Małe betoniarki używane są przede wszystkim w budownictwie indywidualnym, natomiast BT-375 i BT-500 przez przedsiębiorstwa budowlane na tych budowach, gdzie zapotrzebowanie na mieszankę betonową jest niewielkie. Produkuje się również betoniarki o większej wydajności, tj. BT-750, BT-1000, BT- -1500, ale używane są one raczej w betonowniach (promocja 3 w 1).

Transport mieszanki betonowej może się odbywać jednostkami kołowymi na większe odległości lub rurociągami na mniejsze odległości (kilkaset metrów). Przy realizacji specjalnych obiektów można się spotkać z innymi rodzajami transportu (taśmociągi, kolejki linowe, kolejki szynowe itp.). Transportem uzupełniającym na niewielkie odległości są obsługiwane ręcznie taczki jednokołowe lub dwukołowe (tzw. japonki).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami