Blog

09.08.2018

Budownictwo - pomieszczenia gospodarcze i techniczne

W artykule znajdziesz:

Budownictwo - pomieszczenia gospodarcze i techniczne


Uprawnienia budowlane.Każdy dom, czy to jednorodzinny, czy wielorodzinny powinien mieć zaplecze gospodarcze.
Niezbędne zaplecze gospodarczo-techniczne
Są to wydzielone pomieszczenia, w których przechowuje się rzeczy potrzebne na co dzień, ale ze względu na swoje rozmiary, przeznaczenie czy mało estetyczny wygląd składuje się je w innym, niezamieszkałym pomieszczeniu. Najczęściej przechowywane przedmioty to sportowy sprzęt sezonowy, taki jak: narty, rower, rolki, łyżwy; sprzęt ogrodowy jak kosiarki i inne narzędzia ogrodnicze; sprzęt do sprzątania – odkurzacz, froterka, wiadra, szczotki, mopy, a także – kocioł centralnego ogrzewania, pralka, suszarka i inne przedmioty oraz urządzenia mechaniczne.
Pomieszczenia gospodarcze
Pomieszczenie gospodarcze to zazwyczaj niewielkich rozmiarów przestrzeń bez okna jedynie z kominem wentylacyjnym. Ogrzewanie również nie jest w takim lokalu wymagane – chyba że pomieszczenie służy równocześnie jako pralnia i suszarnia. Wtedy ogrzanie pomieszczenia zwłaszcza zimą jest dość istotne.
Pomieszczenie gospodarcze w którym stoi kocioł centralnego ogrzewania oraz traktowane jest jako pralnia musi mieć dostęp do wody oraz możliwość odprowadzenia nieczystości. Jest również ważne, by była tam pociągnięta instalacja elektryczna, a także zamontowane odpowiednie do niej urządzenia.
Pomieszczenia techniczne
Innym rodzaje pomieszczenia niemieszkalnego jest pomieszczenie techniczne. Jest to wydzielona przestrzeń, zwykle dużo większa niż pomieszczenie gospodarcze, w której ustawione są urządzenia służące do obsługi budynku oraz jego sprawnego funkcjonowania. Takie pomieszczenia wydzielane są z reguły w budynkach wielorodzinnych, instytucjach, szpitalach, hotelach i tym podobnych obiektach użyteczności publicznej.
Ważne jest by te przestrzenie nie były w bezpośredniej bliskości ze strefą w której przebywają ludzie – znajdują się tam urządzenia emitujące hałas takie jak mechanizmy dźwigów osobowych, klimatyzatory, wentylatory, przepompownie wody i ścieków, przyłącza centralnego ogrzewania, transformatory, rozdzielnie napięcia i wiele innych urządzeń. Pomieszczenie z tymi maszynami powinno posiadać izolowane ściany, szczelne drzwi i bardzo sprawną wentylację.
Podłogi w pomieszczeniach gospodarczych i technicznych powinny być dopasowane do znajdujących się tam mechanizmów i przedmiotów, jak również łatwe do utrzymania w czystości, z możliwością odprowadzenia ewentualnie nagromadzonej wody.
Wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia i przedmioty przeznaczone do właściwego funkcjonowania całego budynku powinny być w idealnym stanie technicznym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami