Blog

Jak chronić beton zdjęcie nr 10
09.08.2018

Budownictwo - pomieszczenia gospodarcze i techniczne

W artykule znajdziesz:

Budownictwo - pomieszczenia gospodarcze i techniczne


Uprawnienia budowlane.Każdy dom, czy to jednorodzinny, czy wielorodzinny powinien mieć zaplecze gospodarcze.
Niezbędne zaplecze gospodarczo-techniczne
Są to wydzielone pomieszczenia, w których przechowuje się rzeczy potrzebne na co dzień, ale ze względu na swoje rozmiary, przeznaczenie czy mało estetyczny wygląd składuje się je w innym, niezamieszkałym pomieszczeniu. Najczęściej przechowywane przedmioty to sportowy sprzęt sezonowy, taki jak: narty, rower, rolki, łyżwy; sprzęt ogrodowy jak kosiarki i inne narzędzia ogrodnicze; sprzęt do sprzątania – odkurzacz, froterka, wiadra, szczotki, mopy, a także – kocioł centralnego ogrzewania, pralka, suszarka i inne przedmioty oraz urządzenia mechaniczne.
Pomieszczenia gospodarcze
Pomieszczenie gospodarcze to zazwyczaj niewielkich rozmiarów przestrzeń bez okna jedynie z kominem wentylacyjnym. Ogrzewanie również nie jest w takim lokalu wymagane – chyba że pomieszczenie służy równocześnie jako pralnia i suszarnia. Wtedy ogrzanie pomieszczenia zwłaszcza zimą jest dość istotne.
Pomieszczenie gospodarcze w którym stoi kocioł centralnego ogrzewania oraz traktowane jest jako pralnia musi mieć dostęp do wody oraz możliwość odprowadzenia nieczystości. Jest również ważne, by była tam pociągnięta instalacja elektryczna, a także zamontowane odpowiednie do niej urządzenia.
Pomieszczenia techniczne
Innym rodzaje pomieszczenia niemieszkalnego jest pomieszczenie techniczne. Jest to wydzielona przestrzeń, zwykle dużo większa niż pomieszczenie gospodarcze, w której ustawione są urządzenia służące do obsługi budynku oraz jego sprawnego funkcjonowania. Takie pomieszczenia wydzielane są z reguły w budynkach wielorodzinnych, instytucjach, szpitalach, hotelach i tym podobnych obiektach użyteczności publicznej.
Ważne jest by te przestrzenie nie były w bezpośredniej bliskości ze strefą w której przebywają ludzie – znajdują się tam urządzenia emitujące hałas takie jak mechanizmy dźwigów osobowych, klimatyzatory, wentylatory, przepompownie wody i ścieków, przyłącza centralnego ogrzewania, transformatory, rozdzielnie napięcia i wiele innych urządzeń. Pomieszczenie z tymi maszynami powinno posiadać izolowane ściany, szczelne drzwi i bardzo sprawną wentylację.
Podłogi w pomieszczeniach gospodarczych i technicznych powinny być dopasowane do znajdujących się tam mechanizmów i przedmiotów, jak również łatwe do utrzymania w czystości, z możliwością odprowadzenia ewentualnie nagromadzonej wody.
Wszystkie pomieszczenia, w których znajdują się urządzenia i przedmioty przeznaczone do właściwego funkcjonowania całego budynku powinny być w idealnym stanie technicznym.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Jak chronić beton zdjęcie nr 11
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Jak chronić beton zdjęcie nr 12
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Jak chronić beton zdjęcie nr 15 Jak chronić beton zdjęcie nr 16 Jak chronić beton zdjęcie nr 17
Jak chronić beton zdjęcie nr 18
Jak chronić beton zdjęcie nr 19 Jak chronić beton zdjęcie nr 20 Jak chronić beton zdjęcie nr 21
Jak chronić beton zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak chronić beton zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak chronić beton zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Jak chronić beton zdjęcie nr 31 Jak chronić beton zdjęcie nr 32 Jak chronić beton zdjęcie nr 33
Jak chronić beton zdjęcie nr 34
Jak chronić beton zdjęcie nr 35 Jak chronić beton zdjęcie nr 36 Jak chronić beton zdjęcie nr 37
Jak chronić beton zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak chronić beton zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak chronić beton zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami