Blog

Spaliny zdjęcie nr 2
16.07.2020

Budynki mieszkalne

W artykule znajdziesz:

Budynki mieszkalne

Spaliny zdjęcie nr 3
Budynki mieszkalne

W budynkach mieszkalnych o wysokości kondygnacji 280 cm i szerokości traktu 270 cm przy dopuszczalnym obciążeniu użytkowym w klatkach schodowych 300 kG/m2 można stosować schody policzkowe typu ZOR-5, składające się ze stopni, belek policzkowych i spocznikowych oraz płyt spocznikowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Ciężary stopni wynoszą 55-76 kG, belek 130-170, a płyt spocznikowych 150-200 kG. Schody te można montować bez użycia żurawia.

Przy większych wysokościach kondygnacji (300 i 330 cm) i szerokości traktu 300 cm stosuje się elementy schodowe policzkowe typu ZOR-6 i ZOR-7. Elementy tych schodów są nieco cięższe od elementów schodów typu ZOR-5 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy schodów żelbetowych z nakładanymi stopniami oraz elementy schodów wielkopłytowych chyba w budownictwie wiejskim jeszcze nieprędko znajdą zastosowanie. Zestaw prefabrykatów stosowanych w małych domkach dla budownictwa wiejskiego wg BSiPWBW.
W Rosji budownictwo rolnicze nie ma charakteru rozproszonego. Wieś stopniowo przeistacza się tam w miasteczko. Ten fakt pociąga za sobą potrzebę rozdziału strefy mieszkalnej od strefy produkcyjnej. Podział na strefy pozwala jednocześnie na ograniczenie nadmiernej rozbudowy dróg i urządzeń komunalnych. W dużych spółdzielczych lub państwowych gospodarstwach rolnych obecnie buduje się domy mieszkalne wielorodzinne o wysokości najwyżej 3 kondygnacji (uprawnienia budowlane).

Budynki inwentarskie i składowo-magazynowe wykonuje się jako obiekty długotrwałe (kapitalne). Podobnie jak i w Polsce, kładzie się duży nacisk na typizację i unifikację sekcji i elementów. W obecnych projektach została zunifikowana szerokość, długość i wysokość pomieszczeń, jednakże przejściowo dopuszczalne są poprzednie zasady co do rozpiętości i wielkości obiektów. Wymienione ustalenia pozwalają na przeprowadzenie unifikacji sprzętu mechanicznego dla obsługi budynków inwentarskich o różnych programach technologicznych (program egzamin ustny).
Do 1954 r. konstrukcje prefabrykowane w budownictwie wiejskim nie były stosowane. Obecnie szkielety żelbetowe realizuje się w dużym zakresie z prefabrykatów typowych wg katalogów dla budownictwa wiejskiego i przemysłowego z możliwością wymienności prefabrykatów.

Prefabrykaty słupowe

Prefabrykaty słupowe z katalogów budownictwa wiejskiego dla obiektów ze slupami wewnętrznymi są lżejsze i ekonomiczniejsze w porównaniu z podobnymi elementami wg katalogów budownictwa przemysłowego (mniejsze zużycie stali i betonu - od 10 do 22%) (opinie o programie). W budynkach inwentarskich bezsłupowych o większych rozpiętościach ciężary słupów żelbetowych zbliżone są do ciężarów słupów w budownictwie przemysłowym.
Do roku 1965 za najbardziej optymalne rozwiązanie budynku inwentarskiego uważano takie, w którym szerokość wynosi 18 m, dla której nie jest jeszcze wymagane oświetlenie wnętrza świetlikami. Poza tym obwód ścian zewnętrznych na jednostkę powierzchni budynku jest mniejszy przy rozpiętości 18 m niż przy 12 m.

Prefabrykowane szkielety żelbetowe uniwersalnych budynków wiejskich w Rosji do 1965 r. wykonywano na siatce słupów 6 X 6 m jako trzytraktowe, tj. o rozpiętości 6 X 3 = 18 m. Wykonywano je z pełnym szkieletem lub mieszane; w drugim przypadku wewnątrz budynku są słupy szkieletu, a na obrysiu budynku stosuje się ściany nośne.
W budynkach szkieletowych stosowano ściany samonośne płytowe lub blokowe z betonów komórkowych lub na kruszywach lekkich (segregator aktów prawnych).
Szkielety żelbetowe wykonywane wg jednego z poniższych wariantów:
I i V - belki układano na słupach w poprzek budynku, płyty dachowe - wzdłuż,
II, IV, VI - podciągi o pasach równoległych układano wzdłuż budynku, zaś płyty dachowe w poprzek,
III - podciągi stropowe wzdłuż budynku, belki stropowe - w poprzek co 3,0 m, zaś płyty dachowe małowymiarowe 0,5 X 3,0 m wzdłuż budynku.

W wariancie V i I zastosowano belki stropowe kanałowe, zaś w VI - podciągi kanałowe. W innych wariantach zastosowano belki stropowe i podciągi.
Wskaźniki zużycia betonu i stali na 1 m2 rzutu każdego z 6 wariantów (promocja 3 w 1). Najmniejsze zużycie betonu i stali wypada dla typu III i V, jednakże typ III wymaga znacznie większej liczby złączy, co podraża robociznę.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Spaliny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Spaliny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Spaliny zdjęcie nr 8 Spaliny zdjęcie nr 9 Spaliny zdjęcie nr 10
Spaliny zdjęcie nr 11
Spaliny zdjęcie nr 12 Spaliny zdjęcie nr 13 Spaliny zdjęcie nr 14
Spaliny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Spaliny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Spaliny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami