Blog

15.01.2021

Stemplowanie i deskowanie

W artykule znajdziesz:

Stemplowanie i deskowanie

Stemplowanie i deskowanie

W przypadku gdy jest to wymagane, opis metod wykonawczych powinien zawierać metodę montażu i demontażu konstrukcji tymczasowych (jakim są deskowania). W opisie powinny być uwzględnione wymagania w zakresie: montażu, dopasowania, zamierzonej odwrotnej strzałki ugięcia, obciążenia, wbijania klinów, demontażu deskowania i stemplowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Projekt stemplowania powinien uwzględniać odkształcenie powstałe podczas betonowania i po jego zakończeniu, tak aby zapobiec szkodliwemu zarysowaniu młodego betonu. Można to osiągnąć przez:
a) ograniczenie ugięcia i/lub osiadania,
b) kontrolę kolejności betonowania, kontrolę receptury betonu, np. opóźnienie wiązania betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Deskowanie powinno zapewnić wymagany kształt mieszance betonowej, dopóki ona nie stwardnieje. Powinno być wystarczająco szczelne, by nie pozwoliło na ubytek faz drobnych. Deskowanie, które mogłoby absorbować znaczne ilości wody z betonu lub ułatwić jej odparowanie, należy odpowiednio nawilżyć, by zmniejszyć utratę wody z mieszanki betonowej, o ile nie jest to specjalnie zamierzone, np. deskowanie z kontrolowaną przepuszczalnością (uprawnienia budowlane). Powierzchnia wewnętrzna deskowania powinna być czysta. Jeżeli deskowanie jest stosowane do otrzymania widocznych powierzchni betonowych, powierzchnie deskowania należy poddać obróbce, która zapewni wymagane wykończenie powierzchni betonowej. Wymagania dotyczące wykończenia powierzchni.

Jeżeli wymagane jest specjalne wykończenie powierzchni, powinno to być zaznaczone w specyfikacji projektowej. Próbne panele betonowe o odpowiednich wymiarach mogą być wyspecyfikowane jako podstawa do zatwierdzenia jakości powierzchni. Należy zauważyć, że wykończenie powierzchni zależy od typu deskowania, od składu i parametrów mieszanki betonowej, procesu układania i pielęgnacji młodego betonu, a także od zabezpieczenia podczas późniejszych robót budowlanych (program egzamin ustny).

Demontaż deskowania i stemplowania

Deskowania i stemplowania należy usuwać dopiero wtedy, gdy beton osiągnie wystarczającą wytrzymałość, tzn. gdy:
a) jest odporny na uszkodzenia powierzchni, które mogą powstać podczas uderzenia;
b) będzie przenosił oddziaływania przyłożone do elementu betonowego w określonym stadium robót;
c) będzie można unikać ugięć powyżej założonych tolerancji ze względu na sprężyste i niesprężyste (pełzanie) zachowanie się betonu.
d) Stemple powinno się usuwać w taki sposób, aby konstrukcja nie była narażona na uderzenie, przeciążenie lub zniszczenie.
e) Stemple powinny być demontowane w takiej kolejności, która zapobiegnie przeciążeniu pozostałych elementów stemplowania (opinie o programie).

Stateczność stemplowania i deskowania powinna być zachowana podczas ich odciążania i demontażu.
Opis metod wykonawczych powinien zawierać szczegółową procedurę stemplowania lub dodatkowego podpierania w celu zmniejszenia wpływu obciążenia początkowego, kolejnego obciążenia oraz. aby nie dopuścić do nadmiernych ugięć.
Jeżeli deskowanie jest częścią systemu pielęgnacji betonu, termin jego usunięcia powinien być ustalony zgodnie z wymogami.

Poprawnie zaprojektowane i wykonane deskowanie powinno odznaczać się przejrzystością schematu konstrukcyjnego i łatwością wykonania (segregator aktów prawnych). Powinno być ono bezpieczne i przyjazne podczas wykorzystywania, a poza tym powinno cechować się niskim kosztem wykonania przy jednoczesnym spełnieniu warunków nośności i stateczności.
W przeszłości drewno było podstawowym i jedynym materiałem używanym w konstrukcjach deskowań stosowanych w robotach monolitycznych. Wynikało to z powszechnej dostępności drewna (w tamtych czasach), łatwości jego obróbki, możliwości wykonania deskowania dowolnego kształtu oraz stosunkowo małych kosztów.

Drewno jest dobrym materiałem konstrukcyjnym; ma mały ciężar objętościowy, stosunkowo dużą wytrzymałość i sprężystość, mały współczynnik rozszerzalności termicznej dla kierunku wzdłuż włókien, dobrą izolacyjność termiczną oraz jest odporne na działanie większości związków chemicznych. Do obróbki wystarczą proste narzędzia i urządzenia. Drewno jest ponadto jedynym regenerującym się surowcem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami