Blog

Budynki podpiwniczone
W artykule znajdziesz:

Budynki podpiwniczone posadowione poniżej poziomu wody gruntowej wymagają zabezpieczenia części podziemnej za pomocą ciągłych zewnętrznych izolacji wodoszczelnych. Dobór rodzaju i ilości warstw materiału izolacyjnego jest uzależniony od wielkości ciśnienia hydrostatycznego wywieranego przez wodę gruntową. Należy przy tym pamiętać, że izolacja przeciwwodna papowa powinna być co najmniej 3-warstwowa, a izolacja z folii z PCW - grubości nie mniejszej niż 1,5 mm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Izolację przeciwwodną w nowych budynkach należy wykonywać zgodnie ze schematem. Natomiast sposób wykonania izolacji przeciwwodnej w budynkach istniejących lub w przypadku potrzeby zabezpieczenia przed wodą jednego pomieszczenia podziemnego. Dolne części ścian zewnętrznych budynków na wysokości co najmniej 40 cm od powierzchni terenu oraz części ścian na wysokości 5-10 cm nad wszelkimi występami, np. gzymsami, są narażone na zawilgocenie rozpryskami wody deszczowej i topniejącym śniegiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zawilgocone partie ścian przemarzają, co w efekcie doprowadza do ich uszkodzenia. W związku z tym przy konstruowaniu ścian należy kierować się dwoma podstawowymi zasadami:
- unikać w ścianach zbędnych wypustów, gzymsów, ozdób, wypukłego boniowania itp.;
- stosować do oblicowania ścian narażonych na zawilgocenie materiały wodoodporne, o fakturze łatwej do czyszczenia i zmywania, ponieważ odpryski wody przenoszą kurz i inne zanieczyszczenia, brudząc ścianę (uprawnienia budowlane).
Tynki cementowe
Przy stosowaniu elementów występujących z lica ściany należy nawet występy szerokości 2-3 cm zabezpieczać osłaniając je np. obróbką blacharską, a szerokie gzymsy zaizolować w taki sam sposób jak gzymsy dachowe. Zabezpieczenia cokołów ścian w postaci tynków cementowych z dodatkami wodoszczelnymi, okładzin z lastryka płukanego, okładzin z płytek ceramicznych, klinkierowych, lastrykowych, kamiennych itp. nie będą tu szczegółowo omawiane. Zwraca się tylko uwagę, że zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót izolacyjnych wszystkie ściany powinny mieć izolację pionową na wysokość co najmniej 40 cm ponad powierzchnię terenu. Okładziny z płytek itp. nie zapewniają całkowitej szczelności. Brak izolacji pionowej pod takim cokołem mógłby spowodować zawilgocenie ścian (program egzamin ustny).
Tynki cementowe z dodatkami wodoszczelnymi lub okładziny z lastryka płukanego powinny być wykonane z zastosowaniem siatki drucianej zakotwionej w ścianie, zapobiega to bowiem odspajaniu się cokołu od zaizolowanej powierzchni ściany.
Okładziny z płytek kamiennych lub innych płytek mrozoodpornych powinny być odpowiednio zakotwione w ścianie, a jeżeli byłoby to trudne lub uciążliwe do wykonania, wskazane jest wówczas zastosowanie siatki drucianej zbrojącej warstwę zaprawy, na której są one ułożone (opinie o programie).
Jeżeli ziemia roślinna przylega bezpośrednio do ścian budynku, zaopatrzonego w cokół z cementowego tynku wodoszczelnego, wskazane jest zabezpieczenie go przez zagruntowanie roztworem asfaltowym lub zhydrofobizowanie (segregator aktów prawnych).
Pomieszczenia takie zalicza się do pomieszczeń mokrych. W budynkach użyteczności publicznej są to łaźnie, pralnie, natryski i ubikacje, a w budynkach przemysłowych - hale produkcyjne o mokrych procesach technologicznych. Jeżeli w mokrych pomieszczeniach przemysłowych występują ponadto substancje agresywne chemicznie, to pomieszczenia te wymagają również odpowiednich zabezpieczeń antykorozyjnych.
Izolacje parochronne i wodochronne pomieszczeń mokrych powinny być wykonywane w oparciu o dokumentację techniczną. Izolacji tych nie należy wykonywać jedynie na podstawie odnośników na rysunkach konstrukcyjnych (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32