Blog

04.11.2021

Szkło wodne

W artykule znajdziesz:

Szkło wodne

Szkło wodne

Szkło wodne jest rozpuszczonym w wodzie krzemianem sodowym lub potasowym. Cienka warstwa szkła wodnego, nałożona np. na powierzchnię betonu, ulega rozkładowi z jednej strony pod wpływem dwutlenku węgla, z drugiej zaś strony pod działaniem tlenku wapniowego. W ten sposób ze szkła wodnego wydziela się krzemionka w stanie wolnym bądź też powstaje nierozpuszczalny krzemian wapniowy, który uszczelnia izolowaną powierzchnię (program uprawnienia budowlane na komputer).
Odrębną grupą środków uszczelniających powierzchnie betonów są tzw. fluaty.

Są to rozpuszczalne w wodzie fluorokrzemiany ołowiu, glinu, cynku i magnezu oraz innych ciężkich metali, które reagują z zawartym w betonie CaO, tworząc nierozpuszczalne związki fluoru z wapnem z wydzieleniem krzemionki. Zasadniczym skutkiem procesu fluatowania jest utwardzenie powierzchni betonu i uodpornienie go na niszczące wpływy chemiczne. Fluatowanie zwiększa również powierzchniowo wodoszczelność betonu. Innym sposobem uszczelniania powierzchniowego betonu jest nakładanie na beton powłoki składającej się z mielonej kazeiny i cementu, zarobionych z wodą na masę o konsystencji zaprawy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powłoki takie twardnieją po kilku dniach i stają się nieprzepuszczalne nie tylko dla wody, lecz również i dla płynów organicznych, łatwo przenikających przez beton.

Pierwszym warunkiem uzyskania betonów nie przepuszczających wody jest właściwy dobór uziarnienia kruszywa i właściwe dozowanie cementu i wody. Tą drogą można uzyskać mieszanki o dużym stopniu szczelności. W żadnym jednak wypadku nie udaje się w ten sposób uzyskać betonów zupełnie szczelnych (uprawnienia budowlane).
Nawet przy najlepszym doborze uziarnienia betonu i optymalnym dozowaniu cementu nie daje się uzyskać całkowicie szczelnego betonu. Konieczne nieraz zwiększenie szczelności betonu lecz tylko do pewnego stopnia można uzyskać stosując odpowiednio dobrane dodatki do betonu zmniejszające jego nasiąkliwość. Dodatków tych istnieje obecnie na rynkach bardzo wiele o różnych nazwach i efektach (program egzamin ustny).

Środki napowietrzające

Dodatki te można podzielić i sklasyfikować następująco. Dodatki uplastyczniające beton. Dodatki te mają na celu zwiększenie urabialności betonu, bez zwiększania, a nawet przy zmniejszeniu ilości wody zarobowej do betonów. Pod względem fizykochemicznym są to środki powierzchniowoczynne zmniejszające napięcie powierzchniowe na granicy kruszywo:woda względnie cement:woda. Najczęściej są to związki kwasu ligninosulfonowego produktu ubocznego przy produkcji celulozy metodą siarczynową. Dodatkowymi składnikami mogą tu być: substancje niejonowe organiczne, np. eter alkilo-fenolowo-poliglikolowy oraz sole, np. azotany, fosforany i sole kwasów tłuszczowych. Liczba tych preparatów na rynkach stale wzrasta, a skład ich nie jest podawany do wiadomości (opinie o programie).

Krajowym środkiem uplastyczniającym beton jest klutan. Dodatek ten pozwala na zmniejszenie ilości wody zarobowej o 4-12% przy zawartości cementu 140-300 kg/m3 betonu.
Dodatek plastyfikatorów najczęściej opóźnia względnie zwalnia proces wiązania betonu. Środki uplastyczniające zwiększają zawartość powietrza w betonie o 0,5-2%, rzadko do 4%. Na to ostatnie zjawisko wywołane właściwościami dodatków należy zwracać uwagę, gdyż rzutuje to na wytrzymałość betonu.
Środki napowietrzające powodują powstawanie w porach betonu pęcherzy powietrznych zmniejszających wypełnienie kapilar betonu wodą (segregator aktów prawnych).

Przy zamarzaniu wody wypełniającej kapilary betonu, zwiększający swą objętość lód nie niszczy betonu, lecz zmniejsza objętość pęcherzyków powietrza, dzięki czemu zwiększa się odporność betonu na mróz. Jako środki napowietrzające stosuje się mydła żywiczne, np. z żywicy sosnowej kombinowane z terpenami, wyższymi alkoholami, związkami sulfonowymi itp. Są to związki rozpuszczalne w wodzie, zmniejszające napięcie powierzchniowe na granicy woda:powietrze.

Napowietrzenie betonu powoduje dodatkowo zwiększenie urabialności, co pozwala na zmniejszenie dodatku wody zarobowej o 2-8%. Przy stosowaniu środków napowietrzających należy się liczyć z niewielkim zmniejszeniem wytrzymałości betonu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami