Blog

18.03.2020

Budynki tymczasowe

W artykule znajdziesz:

Budynki tymczasowe

Budynki tymczasowe

Budynki tymczasowe na placu budowy mogą służyć osobom zatrudnionym na budowie (biura, baraki), mogą to być także magazyny, cieplaki, wiaty, wytwórnie pomocnicze (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tymczasowe budynki pomocnicze powinny być z reguły typowe, rozbieralno-przenośne lub przewoźne. Dopuszcza się również budowę obiektów półstałych  najczęściej z gazobetonu.

Na każdej budowie na czas jej trwania stawia się prowizoryczne budynki dla kierownictwa robót i robotników. Powierzchnia ich i liczba zależą od ogólnej liczby zatrudnionych zarówno u generalnego wykonawcy, jak i podwykonawców. Najczęściej są to odpowiednio przystosowane i wyposażone barakowozy, ustawione na placu budowy na nóżkach (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zasadniczą konstrukcję stanowi szkielet ze stali profilowej obudowany zewnątrz deskami, wewnątrz płytami pilśniowymi.

Barakowozy wyposażone są w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Na budowach trwających kilka lat są jeszcze budynki prowizoryczne, murowane Najczęściej z bloczków gazobetonowych, o stropach i dachach drewnianych. Od niedawna budynki te zastępuje się barakami ustawianymi z kontenerów, dowożonymi na specjalnych podwoziach. Kontenery za pomocą żurawi montuje się w budynki parterowe lub piętrowe. Kontenery są od razu wyposażone jako pomieszczenia biurowe, pakamery, sanitariaty, stołówki, hotele robotnicze, magazyny i inne budynki stosowane w zagospodarowaniu placu budowy (uprawnienia budowlane).

Magazyny budowy wykonuje się również jako barakowozy lub baraki przewoźne składane z lekkich, najczęściej drewnianych elementów prefabrykowanych. W sporadycznych wypadkach buduje się magazyny jako budynki stałe drewniane szkieletowe lub o ścianach murowanych i przykryciu drewnianym. Tymczasowe wytwórnie pomocnicze. Najczęściej spotykanymi obiektami pomocniczymi na placu budowy są wytwórnie mieszanki betonowej (otwarte i w cieplakach), wytwórnie zapraw, prefabrykatów, warsztaty ciesielskie, zbrojarskie, ślusarsko-kowalskie, elektrotechniczne, blacharskie i hydrauliczne (program egzamin ustny).

Drobne budynki i budowle przenośne

Drobne budowle i budynki wchodzące w skład zagospodarowania placu budowy zostały zunifikowane. Należą do nich: ogrodzenia, budka przenośna operatora wyciągów szybowych, budka wartownicza, zadaszenie do magazynowania sprzętu przeciwpożarowego, ustęp z dołem z kręgów studziennych itp.

Typowe ogrodzenie budowlane wykonywane jest z prefabrykowanych elementów żelbetowych, z ażurowych tarcz z listew drewnianych, z tarcz spawanych z odpadów stali zbrojeniowej, a ostatnio coraz częściej z blachy fałdowej. Ogrodzenie żelbetowe ma rozstaw słupków 2,4 m, wysokość 1,8 m. Słupy wkopuje się w ziemię na głębokość 75 cm (opinie o programie).

Do słupów mocuje się za pomocą zaczepów stalowych podłużnice, a do podłużnie sztachety. Elementy zaprojektowane są w sposób umożliwiający łatwy montaż i demontaż. Prowizoryczne ogrodzenie drewniane wykonuje się z gotowych tarcz pełnych lub ażurowych, zbijanych z desek lub łat i mocowanych do słupków wkopywanych w ziemię w odstępach 2-3 cm. Ogrodzenia z blach fałdowych są wykonywane albo przez mocowanie blach do słupków i rygli drewnianych lub metalowych, albo zestawiane z gotowych tarcz wzmocnionych ramą z kątownika.

Tarcze są zawieszane między słupkami z rur stalowych lub kształtowników. Słupki, aby uniknąć wkopywania, są też wstawiane w ciężkie podstawki żelbetowe. Zadaszenie przeciwpożarowe przeznaczone jest do magazynowania na budowie podstawowego sprzętu przeciwpożarowego.

Zadaszenie wykonane jest z drewna i ustawione na fundamencie z betonu. Zaopatrzenie w wodę. Urządzenia ogólne obejmują zaopatrzenie w wodę, energię elektryczną, sprężone powietrze, ciepło, urządzenia łącznościowe itp. Najważniejsze z nich to zaopatrzenie w wodę i w energię elektryczną (segregator aktów prawnych).
Na budowie woda potrzebna jest do:
- celów technicznych, np. przygotowania i pielęgnacji betonu i zapraw,
- celów gospodarczych i socjalnych - woda do picia, gotowania itp. oraz potrzeb przeciwpożarowych.

Źródłem zaopatrzenia budowy w wodę może być istniejący wodociąg, a także po odpowiednich badaniach rzeki, jeziora, wody artezyjskie i gruntowe. Doraźne zaopatrzenie w wodę rozwiązuje się przez zapuszczenie studni kręgowych lub rurowych studni głębinowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami