Blog

30.05.2018

Naprawa potencjalnych błędów

W artykule znajdziesz:

Naprawa potencjalnych błędów

Naprawa potencjalnych błędów

Fundamenty są takim elementem budynku, przy budowie których trzeba wykazać się należytą starannością (segregator aktów prawnych). Niepoprawnie wykonane przełożą się na wytrzymałość całego budynku. Naprawa potencjalnych błędów w przyszłości bywa niemożliwe. Można wyróżnić fundamenty pośrednie oraz bezpośrednie. W przypadku fundamentów pośrednich obciążenie budynku przenosi się na pale, betonowe lub żelbetowe. W przypadku fundamentów bezpośrednich obciążenia na grunt przekazywane są za pomocą podstawy. Fundamenty tego typu mogą być zbudowane pod postacią ław fundamentowych, stóp fundamentowych lub coraz popularniejszych płyt fundamentowych. W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykonywanie ław fundamentowych. Do wyboru są ławy fundamentowe prefabrykowane. Polacy są jednak tradycjonalistami i najczęściej wykonują ławy fundamentowe żelbetowe. W wykopie wykonywane jest deskowanie, a następnie umieszcza się stalowe pręty. Całość zalewa się betonem. W ten sposób uzyskuje się fundamenty o bardzo wysokiej wytrzymałości. Stopy fundamentowe wykonuje się w określonych miejscach, wszędzie tam gdzie fundament musi być wzmocniony. Najczęściej w domach jednorodzinnych wykonuje się je pod planowanym kominem. Stopy fundamentowe mogą być murowane. Zdecydowanie częściej występują jednak stopy fundamentowe betonowe lub żelbetowe (promocja 3 w 1).

 

Charakteryzują się dużą wytrzymałością. Dzięki czemu można na nich posadowić dość imponujące budynki o sporej masie. Trzeci rodzaj fundamentów bezpośrednich to płyty fundamentowe. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne pod względem cenowym. Mogą stanowić alternatywę dla ław fundamentowych oraz stóp fundamentowych. Wykonane są z monolitycznego żelbetonu oznacza to, że płyty fundamentowe posiadają jednolity skład na całej powierzchni. Decyzję o zastosowaniu fundamentów bezpośrednich podejmuje się na podstawie badań geotechnicznych. Za grunty o dobrej nośności uznaje się te, które maja parametr 150 kPa. Szacuje się, że minimalna głębokość na jakiej powinny posadowione być fundamenty bezpośrednie wynosi około pół metra.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami