Blog

19.02.2020

Budynki wielkopłytowe uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Budynki wielkopłytowe uprawnienia budowlane

Budynki wielkopłytowe uprawnienia budowlane

Rozwój budownictwa wielkopłytowego. Pierwsze prototypowe budynki wielkopłytowe zrealizowano w Warszawie w końcu lat pięćdziesiątych. Miały one wszystkie ściany nośne i krzyżowo zbrojone płyty stropowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ściany wewnętrzne budynków prototypowych na osiedlu Kasprzaka były wykonane z betonu żwirowego, a w budynkach serii BCM z żużlobetonu, w obydwu natomiast typach budynków ściany zewnętrzne były warstwowe (warstwa wewnętrzna z żużlobetonu, warstwa izolacji termicznej z płyt z wełny drzewnej, warstwa faktury elewacyjnej z betonu zmywanego). Ściany w węzłach łączono przez zespawanie zabetonowanych w ich górnej powierzchni kątowników stalowych. Spoiny ścian zewnętrznych uszczelniano sznurem smołowanym i wypełniano zaprawą cementową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Płyty stropowe grubości 14 cm warstwowe; dwie warstwy ze zbrojonego żwirobetonu, między innymi żużlobeton, żebra żelbetowe na obrzeżach. Przy realizacji następnych budynków zarówno ściany wewnętrzne, jak i zewnętrzne warstwowe wykonano z betonu żwirowego, przy czym jako izolację termiczną zastosowano szkło piankowe (PBU). Na kanwie tych pierwszych rozwiązań zaczęły powstawać regionalne systemy budownictwa wielkopłytowego. W 1980 roku 97% całego budownictwa mieszkaniowego w miastach było realizowane metodami uprzemysłowionymi.Istotą systemu szczecińskiego jest stypizowany układ kuchenno-łazienkowy oraz przyjęcie dwóch podstawowych rozpiętości: 140 m i 4,80 m (uprawnienia budowlane).

Dodatkowa rozpiętość 1,55 m korytarzowych płyt stropowych w ścianach wewnętrznych występuje w korytarzowych budynkach powyżej 5 kondygnacji (program egzamin ustny). Wewnętrzne nośne ściany poprzeczne grubości 15 cm i płyty stropowe grubości 14 cm — żelbetowe ze żwirobetonu, przy czym w systemie występują przeważnie tylko płyty stropowe o wymiarach 4,78 X X 2,39 m i niewielkie ilości płyt korytarzowych. Ściany zewnętrzne samonośne grubości 36 cm i nośne grubości 40 cm — z keramzytobetonu, z warstwą faktury zewnętrznej i wewnętrznej. W ścianach wewnętrznych i w płytach stropowych przewidziane są kanały do prowadzenia przewodów instalacji elektrycznej. Budynki wznoszone metodami uprzemysłowionymi. Ścianki działowe grubości 5 cm są wykonywane również ze żwirobetonu. Płyty dachowe panwie żelbetowe długości 4,80 m i szerokości 2,40 m lub 1,20 m (opinie o programie).
Elementy klatek schodowych, biegi i podesty — prefabrykowane, żelbetowe.

Elementy przestrzenne

W systemie występują prefabrykowane bloki wentylacyjne, bloki elektryczne, szyby dźwigowe oraz kabiny sanitarne.

Połączenia elementów. Płyty balkonowe przed montażem są łączone z płytami stropowymi za pomocą śrub. Elementy ścienne loggii są dostawiane do budynku, a połączenie jej z budynkiem następuje przez łapy płyty loggiowej przechodzące przez wycięcia w ścianie osłonowej i przyspawanie klamry łącznikowej do blachy łapy i pętli w płycie stropowej. Natomiast płyty stropowe w ściętych narożnikach mają pętle stalowe, które są łączone za pomocą klamer. Również w płytach ścian zewnętrznych i wewnętrznych znajdują się pętle stalowe w wycięciach u dołu, w środku i u góry ich krawędzi pionowych, łączone za pomocą stalowych klamer po ustawieniu tych elementów. Złącze pionowe ścian zewnętrznych uszczelniane jest wkładką blaszaną w komorze dekompresji, a od wewnątrz wyklejone izofolią i zabetonowane (segregator aktów prawnych).

Złącze poziome ścian zewnętrznych ma próg przeciwdeszczowy oraz blachę okapnikową odprowadzającą na zewnątrz wodę opadową.

systemu. Ze względu na niską izolacyjność ścian zewnętrznych keramzytobetonowych, spowodowaną złą jakością keramzytu, przeprojektowano ściany zewnętrzne na warstwowe. Ściany zewnętrzne samonośne grubości 22 cm i nośne grubości 27 cm z warstwą izolacyjną z wełny żużlowej grubości 6 cm.

Połączenie w węzłach ścian za pomocą pętli i klamer wewnętrznych i zewnętrznych nie uległo zmianie w stosunku do pierwotnego rozwiązania, jedynie w złączu ścian zewnętrznych (w miejscu dawnej komory dekompresji) wprowadzono w elementach ściennych prowadnice i blachę uszczelniającą, a w połączeniu płyt balkonowych ze stropowymi zamiast śrub zaprojektowano połączenie spawane z nakładką z blachy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami