Blog
Budynki z bloków ceglanych
W artykule znajdziesz:
Budynki z bloków ceglanych
Budynki z bloków ceglanych, obok dużej pracochłonności i kosztownego transportu, nie posiadają gotowego tynku zewnętrznego i wewnętrznego i dają stosunkowo mały stopień gotowości budynku po montażu (uprawnienia budowlane).
Przytoczone powyżej systemy konstrukcji wielkoblokowych zostały obecnie prawie zupełnie wyeliminowane przez rozwijające się, doskonalsze pod wieloma względami, systemy konstrukcji wielkopłytowych (program na telefon).
Głównymi mankamentami przedstawionych konstrukcji wielkoblokowych były:
— stosunkowo duży ciężar, mało różniący się od ciężaru konstrukcji tradycyjnych,
— stosunkowo niski stopień gotowości budynku po montażu i związana z tym duża pracochłonność robót wykończeniowych,
— pracochłonne metody prefabrykacji dużej liczby typów elementów o zróżnicowanej strukturze,
— duży wskaźnik liezby elementów na jednostkę kubatury (cecha przedłużająca montaż budynku),
— duża liczba spoin pionowych, powodująca po pewnym czasie użytkowania powstawanie charakterystycznych rys na złączach elementów, trudnych do wyeliminowania (program na komputer).
Niemniej należy stwierdzić, że systemy wielkoblokowe zmniejszyły, w stosunku do tradycyjnych, długość cyklu budowlanego do połowy, jak również ogólną pracochłonność robót o ok. 40°/o. Wykorzystywały one w dużym stopniu surowce odpadowe, jak również przyczyniły się wydatnie do opanowania metod prefabrykacji i montażu konstrukcji uprzemysłowionych, w czym należy widzieć ich przejściowe znaczenie (program egzamin ustny).
Prawie równolegle do przytoczonych powyżej systemów budownictwa wielkoblokowego, obejmujących komplet elementów dla określonego typu budynku, rozwinął się w Polsce system konstrukcji wielkoblokowej obejmującej podstawowe elementy konstrukcji, jak ściany i stropy, produkowane w pewnym asortymencie typorozmiarów dla tzw. anonimowego odbiorcy (opinie o programie).
Prefabrykaty kanałowe
Są to konstrukcje z prefabrykatów kanałowych produkowane przez zakłady betoniarskie na skład, podobnie jak w cegielniach produkowane są cegły — stąd pochodzi popularna ich nazwa „cegła żerańska” (segregator aktów prawnych). W tym systemie projekt budynku powstaje w oparciu o katalog elementów ścian i stropów w sposób względnie dowolny, z uwzględnieniem jedynie wymiarów prefabrykatów i ich cech fizycznych. Dostosowanie zarówno ciężarów, jak i gabarytów elementów do możliwości transportu powszechnie stosowanymi środkami transportowymi uniezależnia w pewnym zakresie ich zastosowanie od odległości zakładu prefabrykacji (promocja 3 w 1).
Prototypowy budynek z „cegły żerańskiej” w układzie poprzecznym dał początek licznym realizacjom wg tego systemu na terenie całej Polski, wciąż jeszcze wykonywanym. Do głównych zalet tego systemu należą:
— zmechanizowana produkcja prefabrykatów ściennych i stropowych w jednego rodzaju agregatach,
— proste wykonawczo rozwiązanie oparcia płyt stropowych na ścianach
— zespolenia elementów przy pomocy wieńców żelbetowych,
— łatwy transport i montaż elementów głównych szkieletu,
— możliwość zastosowania różnych konstrukcji ścian zewnętrznych.
— niski stosunkowo koszt seryjnie produkowanych prefabrykatów.
Głównym mankamentem tego typu rozwiązań pozostaje, jak i przy innych konstrukcjach wielkoblokowych, duży zakres robót wykończeniowych na placu budowy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32