Blog

12.11.2021

Izolacja pozioma ścian

W artykule znajdziesz:

Izolacja pozioma ścian

Izolacja pozioma ścian

Jeżeli grunt jest piaszczysty, to należy przypuszczać. Izolację poziomą ścian nad terenem wykonuje się w taki sam sposób jak izolację budynków nie podpiwniczonych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Izolację poziomą ścian wewnętrznych wykonuje się identycznie jak izolację ścian zewnętrznych pożądane rezultaty, ponieważ osiadanie gruntów piaszczystych następuje szybko po ich obciążeniu, natomiast przy gruntach gliniastych, gdzie proces osiadania może trwać przez dłuższy czas, należy się liczyć z osiadaniem budynku również i po wykonaniu posadzki wraz z izolacją.
Kolejność robót będzie wówczas następująca.

Najpierw wykonuje się ławy fundamentowe pod ścianami. Na ławach wykonuje się izolację poziomą ciężką z wkładkami w ten sposób, aby można ją było następnie od strony zewnętrznej połączyć z izolacją zewnętrzną pionową oraz od strony wewnętrznej z izolacją posadzki. Brzegi wkładek izolacji przeznaczone do połączenia z izolacją posadzki należy odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniem na okres trwania robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Następnie wykonuje się ściany podziemi budynku oraz drugą izolację poziomą powyżej poziomu terenu pod stropem nad podziemiem. Potem można ułożyć izolację pionową zewnętrzną i zabezpieczyć ją ścianką ochronną.

Po wykonaniu budynku w stanie surowym na wyrównaną powierzchnię gruntu układa się warstwę żwiru lub piasku o grubości 10H-15 cm i następnie układa się płytę z betonu marki 90 o grubości 12-15 cm, jako podłoże pod izolację ciężką z wkładkami, typu zastosowanego do izolacji poziomej ściany, i łączy się ją z wypuszczonymi brzegami tej izolacji.
W miejscu szczeliny izolację wzmacnia się odpowiednio do przewidzianych wzajemnych ruchów pionowych budynku i posadzki (uprawnienia budowlane).
Na izolacji układa się płytę betonową o takiej grubości, aby mogła ona pokonać wypór wody.

Płyta posadzkowa

Następnie wykonuje się na niej właściwą posadzkę z gładzi cementowej, klinkieru, płytek terakotowych bądź lastrykowych lub jakikolwiek inny typ posadzki przystosowany do przeznaczenia użytkowego podziemi (program egzamin ustny). Przed ułożeniem płyty betonowej posadzki można dać pomocniczą warstwę ochronną izolacji w postaci np. warstwy cegieł ułożonych na płask na zaprawie cementowej.
Najwyższy poziom wody gruntowej lub zaskórnej wznosi się znacznie (ponad 40 cm) nad poziom posadzki w podziemiu (opinie o programie).
W tym przypadku nie uda się wyporu wody zrównoważyć ciężarem własnym posadzki. Przy znacznym obciążeniu budynku i małym naprężeniu dopuszczalnym dla gruntu najlepiej wykonać pod całym budynkiem fundament płytowy lub płytowo-belkowy z izolacją poziomą od strony spodniej łączącą się z izolacją poziomą pod ścianami i izolacją pionową ścian (segregator aktów prawnych).

Jeżeli jednak wypór wody jest stosunkowo nieduży, a wytrzymałość gruntu jest znaczna i wystarczają wąskie ławy fundamentowe pod ścianami, to można wykonać posadzkę skonstruowaną w ten sposób, aby była ona w stanie przenieść wypór wody. Nie powinna ona jednak być wciągnięta przy osiadaniu budynku do pracy jako element przekazujący obciążenia z budynku na grunt. W tym celu (podobnie jak w wyżej opisanym pierwszym przykładzie) posadzkę należy układać dopiero po wykonaniu budynku w stanie surowym, kiedy jego osiadanie można praktycznie uważać za zakończone. Dlatego omawiane rozwiązanie może być stosowane jedynie w przypadku posadowienia budynku na piaskach lub innych rodzajach gruntu, w których proces osiadania następuje szybko po obciążeniu (promocja 3 w 1).

Roboty będą przebiegać w takiej samej kolejności, jak podano w pierwszym przykładzie, z tą jedynie różnicą, że w ścianie podziemi należy zostawić bruzdę, w której następnie znajdzie oparcie płyta posadzkowa przy przekazywaniu na ściany obciążenia wskutek wyporu wody.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami