Blog

03.04.2020

Busola geodezyjna

W artykule znajdziesz:

Busola geodezyjna

 

Busola geodezyjna

Busola geodezyjna - busola okrągła mająca dodatkowe urządzenia - celownicze oraz do umocowania jej na statywie geodezyjnym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Busola geologiczna - busola dostosowana do mierzenia biegu i upadu warstw; b.g. ma oprócz igły magnetycznej, podziałki i poziomnicy również klinometr, a często celownik i klizymetr.

Busola górnicza - kompas górniczy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Busola indukcyjna - busola lotnicza z elementem pomiarowym składającym się z dwu cewek, w których ziemskie pole magnetyczne indukuje prąd elektryczny, którego napięcie zmienia się w zależności od kursu.

Busola inklinacyjna - busola, w której igła magnetyczna może poruszać się tylko w płaszczyźnie pionowej i która służy do mierzenia nachylenia magnetycznego.

Busola odległościowa - busola nawigacyjna lotnicza, składająca się z nadajnika (który jest busolą magnetyczną z dodatkowym urządzeniem do przekazywania wskazań na odległość) i wskaźnika umieszczonego na tablicy przyrządów i połączonego z. nadajnikiem przewodami elektrycznymi.

Busola stolikowa - busola stanowiąca część zestawu topograficznego, umieszczona na rysownicy stolika topograficznego
Busola stycznych - galwanometr tangensowy.

Busola wisząca - kompas górniczy (uprawnienia budowlane).

Busola żyroskopowa - żyrobusola.

Buster - urządzenie do chwilowego zwiększenia efektu działania maszyny lub urządzenia przy znacznym wzroście obciążenia; b. jest np. pomocniczy silnik parowy parowozu do zwiększania siły pociągowej przy ruszaniu lub przy wjeździe na duże wzniesienia, sprężarka wstępna, dioda usprawniająca, transformator regulacyjny dodawczy (do transformatora głównego, który jest transformatorem o stałej przekładni).

Buszel, bu - anglosaska jednostka objętości ciał sypkich.

But - dokręcane lub stałe zakończenie pierścieniowe, zazwyczaj zaostrzone u dołu; rozróżnia się; b. łyżki zamocowany u dołu łyżki wiertniczej, wyposażony w’ zawór z klapą lub zawór zwrotny kulowy i b. rur otwarty lub z zaworem zwrotnym, zamocowany u dołu kolumny rur okładzinowych zapuszczanych do otworu wiertniczego.

Bot - podkładka drewniana, na której opiera się podpora podtrzymująca kadłub statku w czasie budowy (program egzamin ustny).
But obudowy opuszczanej - podstawa cylindra obudowy opuszczanej o przekroju trójkąta i ciężarze do 20 t ułatwiająca wrzynanie się obudowy w’ skałę; zależnie od rodzaju obudowy b.o.o wykonuje się z segmentów żeliwnych lub podwójnie zbrojonego żelbetu.

Bot pala - okucie końca pala wbijanego w ziemię.

Butadien, dwuwinyl - węglowodór nienasycony (dienowy); polimeryzuje tworząc polibuta- stosowany do produkcji kauczuku syntetycznego.

Butan, C4H10 - węglowodór alifatyczny nasycony, bezbarwny gaz; występuje w ropie naftowej; b. stosowany jest do wyrobu benzyny polimeryzacyjnej, jako gaz pędny, do syntez organicznych oraz do produkcji kauczuku syntetycznego butanon metyloetyloketon.

Butapren

Butapren - klej kauczukowy będący roztworem mieszanki kauczuku chloroprenowego z żywicą syntetyczną, stabilizatorem i środkami wulkanizacyjnymi w mieszaninie rozpuszczalników’ organicznych; stosowany do klejenia gumy, skóry naturalnej, sztucznej, tkanin.

Butelka - opakowanie jednostkowe o dowolnym kształcie przekroju poprzecznego i pojemności 50-2500 cm’, którego średnica szyjki wynosi najwyżej 1/3 średnicy kola wpisanego w największy przekrój pobocznicy (opinie o programie).

Butelka lejdejska - kondensator w kształcie cylindrycznego szklanego naczynia wyklejonego wewnątrz i zewnątrz (z wyjątkiem brzegu) folią metalową.

Butelka magnetyczna - otwarta pułapka magnetyczna, w której konfiguracja linii sił pola magnetycznego przypomina kształt butelki.

Butelkowanie 1 - rozlewanie ciekłych produktów do butelek.

Butelkowanie 2 - obciskanie  (segregator aktów prawnych).

Butla - opakowanie transportowe o okrągłym kształcie przekroju poprzecznego, o pojemności powyżej 2500 cm i średnicy szyjki wynoszącej 1/3 średnicy pobocznicy.

Butla acetylenowa - butla stalowa do przechowywania i transportu acetylenu pod nadciśnieniem ok. 15 at, wypełniona materiałem porowatym (np. pumeksem lub węglem drzewnym) nasyconym acetonem, w którym jest rozpuszczony acetylen.

Butla do gazu - naczynie stalowe do przechowywania i transportu gazów sprężonych, skroplonych lub rozpuszczonych.

Butla tlenowa - butla stalowa do przechowywania i transportowania tlenu pod wysokim ciśnieniem.

Butwar, poliwinylobutyral - tworzywo sztuczne otrzymywane przez działanie aldehydu masłowego na alkohol poliwinylowy; b. jest stosowany jako klej.

Butwienie - rozkład resztek roślinnych w obecności tlenu pod wpływem bakterii i grzybów.

Butwina - słabo rozłożona ściółka leśna w postaci wojłokowatej brunatnej masy; występuje pod ściółką właściwą, głównie w lasach iglastych.

Butyl 1 - jednowartościowy rodnik alkilowy.

Butyl - kauczuk butylowy  (promocja 3 w 1).

Butyrometr, tłuszczomicrz - przyrząd do oznaczania zawartości tłuszczu w mleku i niektórych jego przetworach, a także do oznaczania zawartości tłuszczu w mięsie i jego przetworach.

Bydłowiec - statek do przewozu bydła.

Bykanula - rurka stosowana miejscowo w leczeniu wymienia krów, wykonana z elastycznego tworzywa sztucznego napełniona antybiotykiem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami