Blog

Organizacja produkcji zdjęcie nr 2
30.05.2022

Całkowita objętość pustek

W artykule znajdziesz:

Organizacja produkcji zdjęcie nr 3
Całkowita objętość pustek

Całkowita objętość pustek w danej objętości betonu wpływa na jego wytrzymałość, wynika więc stąd, że pęcherzyki powietrza powinny być możliwie małe. Ich wielkość zależy w dużym stopniu od zastosowanego procesu spieniania. W rzeczywistości pustki nie są wszystkie jednej wielkości i korzystne jest wyrażenie ich wielkości w przeliczeniu na powierzchnię właściwą (m*/m*). Powietrze, które dostało się do betonu przypadkowo, obecne jest w każdym betonie, niezależnie od tego, czy jest to beton napowietrzony czy też nie. Ponieważ nie sposób rozróżnić tych dwóch rodzajów pustek, zatem powierzchnia właściwa przedstawia wartość średnią, dotyczącą wszystkich pustek w danym zaczynie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Powierzchnia właściwa pustek w betonie napowietrzonym o zadowalającej jakości jest w przybliżeniu równa 16-24 mm-1, lecz czasem wynosi nawet 32 mm. W przeciwieństwie do tego powierzchnia właściwa pęcherzyków powietrza, które dostały się do betonu przypadkowo, jest mniejsza niż 12 mm-1. Wielkość celowo wprowadzonych do betonu pęcherzyków wynosi zazwyczaj 0,05-1,27 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Typowe zawartości powietrzą, konieczne do tego, aby rozstaw pęcherzyków w różnych mieszankach wynosił 0,25 mm, opartej na wynikach Powersa. Chociaż powietrze obecne jest wyłącznie w zaczynie cementowym, przyjęto określać zawartość powietrza jako procent objętości całego betonu. Doświadczalne określanie zawartości powietrza daje właśnie tę wartość, a nie zawartość pustek powietrznych w samym zaczynie cementowym (uprawnienia budowlane).

Wartość maksymalna

Dla poszczególnych wartości powierzchni właściwej pustek powietrznych bogatsze mieszanki wymagają większej objętości wprowadzonego powietrza niż mieszanki o mniejszej zawartości cementu. Jednak im bogatsza mieszanka, tym większa jest powierzchnia właściwa pustek, przy  Zawartość powietrza konieczna do tego, aby rozstaw pustek powietrznych wynosił 0,25 mm danej zawartości powietrza. Stwierdzono np., że rzeczywiste mieszanki o maksymalnej wielkości kruszywa 19,05 mm (niektóre z nich uwzględniono) dają następujące wartości powierzchni właściwej pustek powietrznych (program egzamin ustny).

Zawartość powietrza wprowadzonego do danego betonu nie zależy od ilości powietrza wprowadzanego przypadkowo, a zależy przede wszystkim od ilości składnika napowietrzającego. Im więcej dodano składnika, tym więcej zostaje wprowadzonego powietrza, istnieje jednak pewna wartość maksymalna, powyżej której nie następuje już dalszy wzrost objętości pustek powietrznych. Istnieją również inne czynniki wpływające na ilość powietrza rzeczywiście wprowadzanego do betonu za pomocą domieszania określonej ilości dodatku napowietrzającego. Mieszanki o lepszej urabialności zawierają więcej powietrza niż mieszanki suchsze (opinie o programie).

Zwiększenie miałkości cementu obniża efektywność napowietrzenia, lecz dokładne efekty różnych właściwości cementu nie zostały dotychczas określone. Uziarnienie kruszywa również wpływa na objętość pustek powietrznych. Objętość ta jest zmniejszana przez nadmiar bardzo drobnych cząstek piasku, lecz ziarna o wymiarach 300-600 pm (sita nr 52-25) zwiększają ilość wprowadzonego powietrza, podobnie działa też stosowanie kruszywa o ziarnie raczej kanciastym niż zaokrąglonym (segregator aktów prawnych).

Ogólnie wyda je się, że składniki stałe betonu wpływają na stopień napowietrzenia zmieniając zapotrzebowanie wody. Każdy pęcherzyk powietrza wymaga utworzenia granicznej warstewki wody, a im większa jest powierzchnia ciał stałych, które muszą zostać zwilżone, tym mniej wody pozostaje na utworzenie takich powierzchni ograniczających pustki powietrzne. Na zawartość powietrza wpływa także sposób, w jaki wymieszano składniki. Jeśli czas mieszania jest za krótki, wówczas składnik napowietrzający nie zostaje dostatecznie rozprowadzony, natomiast zbyt długie mieszanie usuwa część powietrza, tak że istnieje wartość optymalna czasu mieszania (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Organizacja produkcji zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Organizacja produkcji zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Organizacja produkcji zdjęcie nr 8 Organizacja produkcji zdjęcie nr 9 Organizacja produkcji zdjęcie nr 10
Organizacja produkcji zdjęcie nr 11
Organizacja produkcji zdjęcie nr 12 Organizacja produkcji zdjęcie nr 13 Organizacja produkcji zdjęcie nr 14
Organizacja produkcji zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Organizacja produkcji zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Organizacja produkcji zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami