Blog
Całokształt zagadnień budownictwa
W artykule znajdziesz:
Rozumowanie powyższe należy uważać przede wszystkim za próbę metody podejścia do sprawy wyboru wielkości modularnych; szersza dyskusja na jej podstawie może wnieść nawet ewentualne korekty do wyników rozumowania. Metoda ta nakazuje uwzględnić całokształt zagadnień budownictwa, przy zredukowaniu do właściwej skali ważnych może, ale odcinkowych i chwilowych problemów, jak np. rentowności cegielnictwa w aktualnej sytuacji gospodarczej, chwilowego zaangażowania się w produkcji i przyzwyczajenia projektantów do jakiegoś rodzaju elementów budowlanych np. stropów DMS albo też jakichś popularnych rozwiązań w budownictwie przemysłowym (program uprawnienia budowlane na komputer). Metodę tego rodzaju zastosowano dlatego, że w świadomej gospodarce państwowej o poszczególnych problemach powinny decydować względy natury ogólnej, korzyści osiągane nie na jakimś pojedynczym odcinku budownictwa, ale w budownictwie traktowanym jako całość, niezależnie od miejsca i warunków produkcji, konserwatywnych nawyków i tym podobnych okoliczności zmiennych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wybrane w taki sposób wielkości modularne powinny być wprowadzone do budownictwa w ciągu okresu czasu, uwzględniającego amortyzację urządzeń produkujących materiały i elementy budowlane według wymiarów starych, nieskoordynowanych z wprowadzanym zespołem wielkości modularnych (uprawnienia budowlane).
Obecnie rozpatrzymy, jaki zespół wielkości modularnych należałoby zastosować w aktualnych warunkach polskich, gdyby z pewnych względów odrzucono najkorzystniejszy zespół, oparty na M = 12,5 cm. (Może to mieć miejsce wskutek np. zbytniej „bezwładności” jakiejś gałęzi przemysłu budowlanego, zbyt wielkiego nakładu pracy włożonego w typizację, opartą o stare ustalenia, i związanych z tym zbyt małych możliwości wydania odpowiednio śmiałych i dalekowzrocznych ustaleń; ponadto nie bez znaczenia może być fakt, że w wielu państwach przyjęto M = 10 cm, zresztą na podstawie innych i niezbyt dla Polski aktualnych przesłanek, a w każdym razie bez dostatecznej wymiany poglądów (program egzamin ustny). Moment ten jest o tyle mało istotny, że w naszych warunkach trudno się liczyć z międzynarodową wymianą materiałów i elementów budowlanych, które wymagałyby skoordynowania wymiarowego z resztą materiałów stosowanych w kraju; maszyny zaś lub urządzenia, produkujące materiały lub elementy budowlane, mogą być produkowane w kraju lub importowane, jako zdolne do produkcji materiałów o wymaganych wymiarach co nie jest wymaganiem zbyt wielkim, gdy się zważy minimalny koszt maszyny w stosunku do wartości produkowanych przez nią w okresie amortyzacji materiałów (opinie o programie).
Kryteria czysto techniczne
Ponadto Niemcy, u których technika budowlana osiągnęła bardzo wysoki poziom, konsekwentnie stosują i nawet umacniają swój układ wymiarowy, oparty na module podstawowym M - 12,5 cm i związanej z nim cegle o wymiarach długości i szerokości 24 X 11,5 cm (segregator aktów prawnych).
Otóż w przypadku odrzucenia zespołu modułów opartych na systemie oktametrycznym skoncentrować się należy na grupie opartej na M = 10 cm i wprowadzonej przez normę cegle 25 X 12 X 6,5 cm. Wybór pójdzie wówczas po nowej drodze i do punktów za dotychczas rozpatrzone kryteria czysto techniczne, dorzuci nowe punkty, za ,,kryteria stanu istniejącego” - tzn. za stosowanie tego, spośród rozpatrywanych zespołów wielkości modularnych, który wprowadzi jak najmniejszą ilość zmian do aktualnych ustaleń, tj. obowiązującego aktualnie MOp = 300 cm oraz zalecanego MO = 40 cm.
Ponieważ należy przyjąć, że znacznie bardziej ugruntowane jest ustalenie MOp - 300 cm niż ustalenie MO = 40 cm, spośród zespołów wg kolumn 4-11 z tablicy porównawczej wysuną się na czoło te zespoły, które zawierają MOp = 300 cm, a więc zespoły wg kolumn 6, 10 i 11 (odrzucając zespoły wg kolumn 5 i 8 ze względu na zbyt słabą punktację za kryteria techniczne) (promocja 3 w 1).
Tak więc wówczas wybór powinien nastąpić pomiędzy zespołem 30-150-300, zespołem 50-100-300 oraz zespołem 50-150-300„ wszystkie przy M = 10 cm oraz cegle 25 x 12 x 6,5 cm. W zależności od metod budowania i projektowania oraz od stopnia rozwoju prefabrykacji można rozróżniać trzy podstawowe zakresy zagadnień, na które stosowanie modułów osiowych wywiera różne co do wielkości wpływy.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32