Blog

23.01.2020

Wpływ remontów i konserwacji schodów

W artykule znajdziesz:

Wpływ remontów i konserwacji schodów

Wpływ remontów i konserwacji schodów

Wpływ remontów i konserwacji na okres użytkowania schodów, podobnie jak w stropach, jest różny, zależny od rodzaju konstrukcji i materiałów, z jakich elementy schodów są wykonane (program uprawnienia budowlane na komputer). Wpływ ten jest większy w odniesieniu do schodów drewnianych aniżeli do ogniotrwałych, jak również większy w odniesieniu do schodów wewnętrznych niż zewnętrznych. Im bardziej schody narażone są na szybkie zużywanie, tym wpływ remontów i konserwacji ma większe znaczenie, gdyż zapobiega skróceniu okresu amortyzacji i czasu użytkowania schodów.

Schody drewniane prawidłowo konserwowane i naprawiane we właściwym czasie mogą przetrwać 40 lat, jednakże w miarę potrzeby należy dokonywać wymiany stopni i podstopni (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Często należy badać stan poręczy i balustrad, poprawiać ich utwierdzenie zarówno w stopniach, jak i ścianie oraz usuwać lokalne uszkodzenia. Przy braku stałej konserwacji i bieżących napraw schody drewniane szczególnie zewnętrzne przy niekorzystnych warunkach dla drewna narażone są (podobnie jak inne konstrukcje drewniane) na zagrzybienie, gnicie itp., co niepomiernie skraca okres ich użytkowania (niekiedy tylko 5 lat) (uprawnienia budowlane).

Schody ogniotrwałe ceglane, kamienne, betonowe i żelbetowe w warunkach właściwej eksploatacji i konserwacji trwają bardzo długo okres ich trwania równa się okresowi trwania budynku, tj. średnio około 100 lat. Krótszy okres trwania, bo średnio około 50-60 lat  nawet w dobrych warunkach eksploatacji, przewidywany jest dla schodów zewnętrznych ze względu na działanie zmian atmosferycznych. Ponadto czas trwania schodów zależy od czynników takich, jak: rodzaj konstrukcji, materiałów oraz. od warunków eksploatacji.

Najbardziej narażone na zużycie są okładziny na stopniach i spocznikach schodów. Rodzaj materiału użytego na okładziny, jego własności, jak: trwałość, odporność na ścieranie i różnego rodzaju odkształcenia, są bardzo istotne dla ich trwania (program egzamin ustny). Aby mógł być osiągnięty przewidywany okres amortyzacji, a zatem okres użytkowania schodów, musi być spełniony podstawowy warunek, tj. właściwa eksploatacja wraz z właściwym przeprowadzaniem konserwacji i napraw bieżących.

Dachy drewniane

Zabezpieczenie przed zaciekami i zawilgoceniem drewnianych konstrukcji dachów, jak również konserwacja zapobiegająca powstawaniu warunków sprzyjających rozwojowi grzyba, znacznie przedłuża okres użytkowania całej konstrukcji dachowej. Znane są przypadki, że brak przewiewu na poddaszu, przy jednoczesnym użytkowaniu go do suszenia bielizny, wywoływał tak duże uszkodzenia konstrukcji na skutek butwienia i zagrzybienia (grzybni), że już po 5 latach konieczny był kapitalny remont, podczas gdy normalnie, przy stosowaniu przeglądów okresowych i remontów bieżących, remont kapitalny przeprowadza się po okresie 30 a nawet 50 lat użytkowania (opinie o programie).

Staranna konserwacja dachu podyktowana jest również przepisami bezpieczeństwa pracy, np. ławy kominiarskie i pochylnie bez dostatecznej konserwacji mogą zagrażać bezpieczeństwu pracujących na dachu kominiarzy. Dachy betonowe i stalowe oraz stropodachy należy starannie chronić przed zaciekami. Zacieki mogą powodować z czasem kruszenie się betonu oraz korozję uzbrojenia stalowego. Staranna konserwacja znacznie prostsza niż przy dachach drewnianych przedłuża znacznie okres użytkowania budynku (segregator aktów prawnych).

Otwory drewniane. Brak konserwacji drewnianych otworów okiennych i drzwiowych może w niekorzystnych warunkach (jak np. w pralniach lub innych pomieszczeniach bardzo zawilgoconych) skrócić czas użytkowania tych elementów do kilku miesięcy, podczas gdy odpowiednia konserwacja (uzupełnienie powłoki przeciwwilgociowej oraz drobne naprawy w robocie stolarskiej i ślusarskiej) zapewni użytkowanie bez remontów bieżących na kilkadziesiąt lat.

Otwory stalowe i prefabrykowane. Otwory okienne i drzwiowe stalowe i prefabrykowane są odporne na działanie wilgoci a także na uszkodzenia mechaniczne. Jednak konserwacja zapobiegające korozji lub działaniu kwasów chemicznych zapewni amortyzację takich otworów w czasie przewidzianym dla całości obiektu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami