Blog

24.02.2023

Cegły ceramiczne

W artykule znajdziesz:

Cegły ceramiczne

W budynkach wielopiętrowych stwierdzono zarysowania na murowanych ścianach poprzecznych w pobliżu ściany zewnętrznej. Rysy biegły ukośnie w dół ku podparciu stropów, przy czym powstawały one przede wszystkim wówczas, gdy do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych użyto materiałów bardzo odmiennie zachowujących się przy odkształcaniu (np. gdy na ściany zewnętrzne użyto cegły ceramicznej, a na wewnętrzne cegły wapienno-piaskowej) (program uprawnienia budowlane na komputer). Rysy takie pojawiały się również wtedy, gdy cegły przed użyciem nie zostały wystarczająco wysuszone albo gdy na skutek niekorzystnego rozkładu obciążenia mogły powstać duże różnice odkształceń między ścianą zewnętrzną i środkową. Uderzające przy tym było, że rysy pokazujące się na 4. lub 5. piętrze jako włoskowate były na wyższych piętrach coraz szersze, tak że najszersze występowały na najwyższym piętrze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy stosowaniu układów statycznych, przy których stropy opierają się zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych, przy pada na nośne ściany wewnętrzne obok ciężaru własnego dużo większa część obciążenia użytkowego stropu międzypiętrowego, zależcie od kierunku rozpiętości stropu i położenia ścian wewnętrznych (uprawnienia budowlane). Obciążenie ściany wewnętrznej może być wtedy około dwóch razy większe niż obciążenie ściany zewnętrznej. Jeśli do tego nośne ściany środkowe są cieńsze od ścian zewnętrznych, to naprężenia w nich i w związku z tym ich sprężyste odkształcenie (skrócenie) będą znacznie większe niż w ścianach zewnętrznych. Ze względu na izolację cieplną i dźwiękową do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych stosuje się często różne materiały o odpowiednio odmiennych właściwościach (program egzamin ustny).

Pełzanie (odkształcenie „plastyczne" przy długotrwałym obciążeniu) muru jest proporcjonalne do obciążenia i zależy głównie od właściwości użytych materiałów (przede wszystkim od współczynnika pełzania, współczynnika sprężystości Ev, wytrzymałości cegły), które mogą również bardzo różnie zachowywać się ze względu na skurcz.

Wytrzymałość muru

Przy jednakowej wytrzymałości mur z cegły wapienno-piaskowej wykazuje ok. dwukrotnie, a beton z kruszywa lekkiego i bloki gazobetonowe o klasie wytrzymałości 25 i 50 ok. trzykrotnie większe łączne odkształcenie na skutek pełzania i skurczu niż mur z cegły ceramicznej. Jeżeli cło budowy ścian wewnętrznych użyto materiałów bardziej pełzających i kurczących się niż materiały zastosowane do budowy ścian zewnętrznych, to między tymi dwoma częściami budynku wystąpią dalsze różnice odkształceń (opinie o programie).

Te różnice odkształceń mogą się jeszcze powiększać na skutek różnic pomiędzy temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną oraz nierównomiernego osiadania fundamentów. Poprzeczne ściany usztywniające połączone ze ścianą zewnętrzną i wewnętrzną będą w miarę wzrostu liczby pięter zmuszone do przyjęcia sumujących się różnic odkształceń. Jak wykazuje doświadczenie, od mniej więcej 4. do 5. piętra różnice te stają się tak duże, że przekraczają wytrzymałość muru na ścinanie i rozciąganie. W związku z tym powstają rysy w pobliżu ścian zewnętrznych uniemożliwiających swobodne odkształcenie (segregator aktów prawnych).

Bardziej zagrożone rysami są przy tym ściany bardzo smukłe (o dużym stosunku wysokości do długości a także ściany o nieodpowiednim wiązaniu tzn. ze zbyt małym wzajemnym przesunięciem spoin pionowych w poszczególnych warstwach cegieł. Po zastosowaniu różnych kryteriów i metod obliczeniowych można obliczyć odkształceniu i ich różnice lub kąty przesunięcia oraz w przybliżeniu ustalić zakres bezpieczeństwa na zarysowanie.

Murowane ściany zewnętrzne i wewnętrzne powinny wykazywać możliwie niewielkie różnice odkształceń spowodowanych obciążeniami i wilgotnością (promocja 3 w 1). W celu zmniejszenia tych różnic można ewentualnie do budowy ścian wewnętrznych stosować cegły o wyższej wytrzymałości, niż to wynika z wymagań statycznych, a do budowy ścian zewnętrznych cegły odpowiednio niższej wytrzymałości. Od wytwórcy należy żądać wiążącego oświadczenia o maksymalnej wartości skurczu dostarczanych materiałów budowlanych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami