Blog
Cel smarowania lin
W artykule znajdziesz:
Jako uproszczone kryterium stanu technicznego liny stalowej, nadające się do stosowania na budowie, można przyjąć zasadę, iż jeśli ogólna liczba widocznych przerwanych drutów w linie na odległości jednego splotu (jednego skoku splotu) nie przewyższa 8% ogólnej liczby drutów, to przyjmować można, że wytrzymałość liny ulega tylko nieznacznemu obniżeniu (program uprawnienia budowlane na komputer). Jeśli natomiast liczba przerwanych drutów jest większa od 8%, wówczas linę należy wycofać z pracy.
Kryterium to nie uwzględnia jednak ani konstrukcji liny, ani ilości drutów w linie mających, jak wykazuje doświadczenie, poważny wpływ na bezpieczeństwo pracy liny. Niebezpieczna liczba pękniętych drutów w linie na długości jednego skoku splotu z uwzględnieniem zarówno konstrukcji liny, jak i ogólnej liczby drutów w linie.
Długość skoku splotu liny stalowej określa się w sposób następujący (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Na powierzchni dowolnie wybranego splotu nanosi się kreskę „a”; prowadząc od tej kreski linię prostą wzdłuż liny oraz odliczając tyle splotów, z ilu lina się składa (na rysunku lina składa się z 6 splotów), oznacza się przecięcie splotu z linią kreską „b”. Odległość między kreskami „a” i „b” będzie poszukiwaną wielkością. Najpewniej jednak stan techniczny liny skoku splotów liny (objaśnienia w tekście) sprawdzić można poddając linę badaniom elektromagnetycznym, pozwalającym dokładnie ustalić zmniejszenie przekroju liny wskutek pęknięć poszczególnych drutów, ich przetarcia lub korozji. O długotrwałości pracy lin i jej bezpieczeństwie decyduje w znacznym stopniu ich konserwacja (uprawnienia budowlane).
Jednym z warunków dobrej konserwacji lin jest należyte ich smarowanie. Celem smarowania lin jest zmniejszenie tarcia pomiędzy poszczególnymi drutami liny. a przez to zapobieganie szybkiemu ich ścieraniu, a zatem i zużywaniu się, oraz zabezpieczenie przed korozją.
Smarować liny powinno się przed wydaniem ich z magazynu, periodycznie w czasie pracy na budowie oraz przy dłuższym przechowywaniu w magazynie. Smarowanie lin odbywać się może ręcznie lub mechanicznie. Smar przy ręcznym nakładaniu podgrzewany bywa do temperatury około 70-80°C (program egzamin ustny).
Mechaniczne smarowanie
W praktyce nie przywiązuje się dużego znaczenia do smarowania lin stalowych stosowanych na budowach, co prowadzi do przedwczesnego ich zużycia. Jak wykazuje praktyka, systematyczne smarowanie lin. Przed dokonaniem smarowania lin należy je przemyć naftą lub oczyścić sztywną drucianą szczotką i starannie przetrzeć. Zauważyć należy, że im lina jest staranniej przygotowana do smarowania, tym lepszy będzie skutek smarowania. Średnio można ustalić, że smarowanie lin odbywać się powinno co 6 tygodni, a lin nie pracujących, leżących na składach co 3-6 miesięcy (opinie o programie).
Mechaniczne smarowanie odbywa się przez przeciąganie liny przez zamkniętą komorę, w której zainstalowane są rozpylacze wtryskujące smar pod ciśnieniem do komory ogrzanej do temperatury 70-80°C.
Oprócz tego urządzenie to uprzednio osusza oraz oczyszcza linę (aparat typu Bochera). Po 10-15 dniach nieprzerwanej pracy należy sprawdzić całość liny przez uważne przesuwanie wzdłuż liny dłoni osłoniętej ochraniaczem. Liny należy przechowywać w suchych, przewietrzanych pomieszczeniach, inaczej powstaje rdzewienie drutów i gnicie rdzenia konopnego. Nie należy składować lin bezpośrednio na ziemi, lecz rozwieszać lub składać je na drewnianej podłodze (segregator aktów prawnych).
Przy eksploatacji liny nie można dopuszczać, aby ocierała się ona o metale, tworzyła pętle przy rozwijaniu lub odwijaniu jej z bębnów. Należy również bezwarunkowo unikać szarpania podnoszonego na linie ciężaru, co szczególnie szkodliwie wpływa na stan liny (niezależnie od możliwości zerwania liny) (promocja 3 w 1).
Zauważone podczas pracy pęknięte pojedyncze druty liny należy wyłamać, tak aby nie mogły one uszkodzić liny, w szczególności wtedy gdy układają się w poprzek niej przy przechodzeniu przez krążek lub bęben wciągarki (przecinanie drutów całych przez druty sterczące).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32