Blog
Celowość zastosowania węzła
W artykule znajdziesz:
Celowość zastosowania węzła
Celowość zastosowania węzła jedno- lub dwustopniowego można również rozpatrywać z punktu widzenia pracy sieci cieplnej, a szczególnie jej przepustowości (program uprawnienia budowlane na komputer). Zapotrzebowanie na czynnik grzejny - wodę sieciową na potrzeby przygotowania ciepłej wody jest większe w węzłach jednostopniowych niż w układach dwustopniowych, co przy znacznych przeciążeniach istniejącej sieci cieplnej może być czynnikiem decydującym o rodzaju przyjętego rozwiązania.
Kolejny problem, który trzeba rozwiązać przy projektowaniu węzła cieplnego, polega na tym, czy wyposażyć węzeł w zasobnik ciepłej wody czy nie (wydzielony lub w postaci wymienników pojemnościowych). W przeszłości (do końca lat sześćdziesiątych) zasobnikowe węzły c. w. u. projektowane były wyłącznie dla obiektów hotelowych, szpitalnych, pralni itp., to jest obiektów, w których rozbiór wody charakteryzował się dużą nierównomiernością, a niezawodowość pracy instalacji powinna być wysoka. Do tej grupy obiektów nie było wówczas zaliczane budownictwo mieszkaniowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Po długim okresie stosowania prawie wyłącznie .wymienników przepływowych charakteryzujących się znikomą akumulacyjnością cieplną, w wyniku licznych prac i dyskusji przeważył pogląd o celowości wprowadzenia do węzłów cieplnych budynków mieszkalnych elementów akumulujących c. w. u. w postaci wydzielonych zasobników bądź wymienników pojemnościowych (uprawnienia budowlane). Ogólnie rzecz biorąc zasobniki wyrównują obciążenie cieplne i hydrauliczne źródeł i sieci cieplnych systemów ciepłowniczych oraz tłumią wahania temperatury c. w. u. za wymiennikami. Wahania te wywołane są niedoskonałością działania elementów miejscowej lub centralnej regulacji automatycznej. Ponadto zasobniki umożliwiają odprowadzenie agresywnego tlenu i dwutlenku węgla wydzielających się w wymiennikach ciepła, co jest jednym z istotnych czynników zmniejszających szybkość korozji instalacji wewnętrznych.
Oczywiste jest, że decyzja o stosowaniu zasobników powinna być podjęta w wyniku analizy techniczno-ekonomicznej uwzględniającej zarówno nakłady inwestycyjne, jak i koszty eksploatacyjne. Jednak często w fazie projektowania nie ma możliwości, a nawet i potrzeby przeprowadzania takiej analizy (program egzamin ustny). Zawsze jednak przy opracowywaniu wytycznych do projektowania węzłów cieplnych czy instalacji c. w. u. wyniki rozważań ekonomicznych powinny stanowić podstawę formułowanych zaleceń projektowych.
Węzły równoległe
Ideowy schemat węzła równoległego wyposażonego w wymiennik przepływowy. W rozwiązaniu tym wymiennik przepływowy został włączony od strorty wody sieciowej równolegle do węzła centralnego ogrzewania (opinie o programie).
W obiektach budownictwa ogólnego i mieszkaniowego zasilanych z elektrociepłowni za pośrednictwem wodnych sieci cieplnych węzły takie nie powinny być stosowane. Oddziałują one bowiem w sposób niekorzystny na cały system ciepłowniczy.. Ponadto węzły te charakteryzują się wysokimi nakładami inwestycyjnymi. Węzły równoległe bez zasobników mogą znaleźć ograniczone zastosowanie w instalacjach zasilanych z kotłowni rejonowych przy równomiernym rozbiorze cieplej wody użytkowej.
Układ ten ma następujące wady:
- woda sieciowa powracająca z węzła centralnego ogrzewania nie jest dochładzana, co w przypadku zasilania z elektrociepłowni obniża sprawność źródła ciepła,
- węzeł pozbawiony jest elementu akumulującego ciepło, co przy nierównomiernym rozbiorze c. w. u. jest przyczyną występowania dużych wahań przepływów, ciśnień i temperatury w sieci cieplnej,
- w wyniku wyznaczania zapotrzebowania na wodę sieciową i moc cieplną węzła dla maksymalnego chwilowego rozbioru c. w. u. zarówno powierzchnie wymienników ciepła, jak i zużycie wody sieciowej są duże (segregator aktów prawnych).
Bezzasobnikowych węzłów równoległych w żadnym przypadku nie należy stosować w budownictwie mieszkaniowym lub ogólnym (hotele, akademiki, szpitale itp.).
Bczzasobnikowy węzeł szeregowo-równoległy został uzupełniony (w stosunku do układu równoległego) wymiennikiem pierwszego stopnia włączonym szeregowo w powrót z instalacji centralnego ogrzewania (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32