Blog

26.05.2022

Cement glinowy

W artykule znajdziesz:

Cement glinowy

Ze względu na właściwości szybkiego wiązania C9AS jest prawdopodobnie powodem utraty urabialności wielu betonów z cementami glinowymi, która występuje w ciągu 15-20 min od wymieszania. Zmianę wskaźnika zagęszczenia w czasie dla mieszanki o proporcjach 1 : 2 : 4 ze stosunkiem wodno-cementowym 0,55. Badanie metodą opadu dla tego cementu nie jest wskazane, ponieważ - przeciwnie niż cement portlandzki cement glinowy nie działa jak „tłusty” smar (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla jednakowych proporcji mieszanek cement glinowy daje mieszankę nieco bardziej urabialną niż cement portlandzki. Może to być spowodowane mniejszą całkowitą powierzchnią cząstek cementu glinowego, które mają „gładszą” powierzchnię niż cząstki cementu portlandzkiego, ponieważ cement glinowy produkowany jest przez całkowite stopienie surowców. Stwierdzono, że pełzanie betonu z cementem glinowym mało różni się od pełzania betonu z cementem portlandzkim, jeżeli porównania dokonuje się na podstawie stosunku naprężenia do wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Duża prędkość przyrostu wytrzymałości cementu glinowego spowodowana jest jego prędką hydratacją, która z kolei oznacza dużą prędkość wydzielania ciepła. Może ona wynosić do 38 J/g • h (9 cal/g • h), podczas gdy dla szybko- twardniejących cementów portlandzkich prędkość ta nie jest nigdy wyższa niż 15 J/g • h (3,5 cal/g • h) (uprawnienia budowlane). Jednak całkowite ciepło hydratacji jest tego samego rzędu dla obydwu rodzajów cementów. Duża prędkość wydzielania ciepła stwarza konieczność układania betonu z cementem glinowym cienkimi warstwami, przy czym nie należy go nigdy układać w dużych masywach (program egzamin ustny).

Wpływ temperatury na wytrzymałość

Wymaganie to jest bardzo ważne, ponieważ - niezależnie od pękania powodowanego przez cykle temperatury, spotykanego również w betonie z cementem portlandzkim - wzrost temperatury sam przez się wpływa szkodliwie na wytrzymałość zaczynu z cementu glinowego (opinie o programie). Wpływ temperatury dojrzewania podczas pierwszych 24 godz. na wytrzymałość próbek walcowych wykonanych z betonów z cementem glinowym przy W/C = 0,63 (dalsze dojmowanie w temperaturze 21 °C) nów pielęgnowanych przez 24 h w temperaturze 21°C i 38°C, a następnie w temperaturze 21°C. Wskutek wyższej temperatury występują znaczne straty wytrzymałości, a w późniejszym okresie obserwuje się spadek wytrzymałości.

Skuteczny pielęgnacja na mokro przez pierwsze 24 h może pomóc w ograniczeniu wzrostu temperatury, lecz pielęgnowanie jako takie nie jest istotne. Jednak szybki przyrost wytrzymałości w ciągu 6-14 h po zaformowaniu oznacza, że prędkość hydratacji w tym czasie jest bardzo wysoka i że w masie betonowej jest związywana duża ilość wody. Nie można osiągnąć zadowalającej hydratacji, jeżeli utrata wody przez beton występuje w ciągu ok. 18 h po zaformowaniu, nawet jeżeli beton jest następnie przechowywany w wodzie (segregator aktów prawnych). Tak więc powinno się zapobiegać wyparowywaniu wody z masy betonowej po jej ułożeniu w deskowaniu, natomiast po zakończeniu wiązania skuteczne nawilżanie powinno odbywać się w okresie 18-24 h.

Na wytrzymałość betonu z cementem glinowym wpływa szkodliwie również wzrost temperatury w późniejszym o- kresie, kiedy beton przechowywany jest w wilgotnych warunkach. Oznacza to, że beton właściwie ułożony i odpowiednio pielęgnowany, który uzyskał wysoką wytrzymałość, straci znaczną część tej wytrzymałości jeżeli będzie poddany działaniu wysokiej temperatury i dużej wilgotności (promocja 3 w 1). Strata wytrzymałości związana jest z przemianą nietrwałych zhydratyzowanych glinianów wapniowych CAH10 i C2AH8 o symetrii heksagonalnej na zhydratyzowane gliniany wapniowe C3AH6 o symetrii regularnej wg następującej reakcji

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami