Blog
Cement glinowy
W artykule znajdziesz:
Trzeba dodać, że nasz cement hutniczy ma inny skład chemiczny niż cementy francuskie, niewątpliwie ma on na działanie wód agresywnych większą wytrzymałość niż cementy portlandzkie, lecz o stopniu tej wytrzymałości można by sądzić dopiero na podstawie różnorodnych dłuższych badań (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cement glinowy po zarobieniu wodą nie zwalnia wapna, lecz tlenek glinu i wykazuje dużą wytrzymałość na siarczany, na wody czyste i kwaśne, nawet pochodzące z zakładów przemysłowych. Niestety w pewnych wypadkach cement ten może ulegać przeobrażeniu przez przekształcenie glinianu dwuwapniowego na niebezpieczny trójwapniowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dotychczas zjawisko to nie jest dokładnie wyjaśnione, powstawać ono może w obecności zarodków organicznych lub wapna, czemu może niekiedy sprzyjać sąsiedztwo w wodzie betonu wykonanego z cementu portlandzkiego. Jest rzeczą interesującą, że od 1943 roku we Francji urzędowo zakazano używania cementu glinowego do robót inżynierskich z wyjątkiem budowli prowizorycznych i to za specjalnym pozwoleniem. Zdaniem prof. Duriez do czynników ujemnych przy użyciu cementu glinowego należą: nadmierne ciepło wytwarzające się podczas wiązania i w pierwszym okresie twardnienia betonu, wrażliwość na alkalia w kruszywie, podciąganie włoskowate wody z gruntów o tworzywie alkalicznym lub granitowym oraz obecność wapna. Ujemny wpływ tych wszystkich okoliczności jest znany i z tego powodu wcześniej, czy później obecne ustosunkowanie się do tego cementu powinno ulec zmianie (uprawnienia budowlane).
Popioły lotne
Niezwykle interesujące jest współdziałanie domieszek pucolanowych. Przy zarabianiu cementu wodą wiążą one niezwłocznie wapno wydzielane przez krzemiany trój- i dwuwapniowe i wobec tego uodporniają cement na działanie wód zawierających siarczan (program egzamin ustny). Aby jednak działanie domieszki pucolanowej było korzystne, nie może jej być za dużo, gdyż opóźniałoby to twardnienie i zmniejszałoby wytrzymałość i trwałość betonu; nie można również dodawać za mało pucolany, gdyż co prawda wpływałoby to dodatnio na wytrzymałość mechaniczną betonu, lecz zmniejszałoby odporność chemiczną. Bardzo ważną rzeczą jest dobranie możliwie aktywnej pucolany, bardzo drobne jej zmielenie i dokładne zmieszanie z cementem, co może być dokonane tylko w fabryce. Właściwości pucolanów mają również „ Cement glinowy “ (cendres volantes), powstające w wyniku spalania węgla sproszkowanego (opinie o programie).
Szczególną uwagę należy zwrócić na szczelność betonu. W tym celu do betonów uprzednio przygotowanych należy dawać 350 kg cementu na m3 betonu, a do betonów układanych na miejscu - 400 kg, a nawet, w ważniejszych wypadkach 450 kg na m3. Trzeba przy tym strzec się nadmiaru wody przy zarabianiu. Ponieważ we wszystkich wypadkach, gdzie istniej? obawa szkodliwego działania wód agresywnych, wymagana jest nieprzepuszczalność dla wody, osiągalna dopiero przy 350 kg/m3, należy tę ilość cementu uważać za minimum. Domieszki uplastyczniające beton lub tworzące pęcherzyki powietrzne („beton napowietrzony dodane w należytej ilości mogą współdziałać bardzo korzystnie (segregator aktów prawnych).
Różnych cementów nie należy mieszać z innymi, a więc niedopuszczalne jest mieszanie cementów: glinowego, gipsowożużlowego lub rozszerzającego się z którymkolwiek z następujących cementów: portlandzkim normalnym lub przednim, hutniczym lub z domieszkami pucolanowymi. Zasady tej należy przestrzegać do tego stopnia, żeby nie dopuszczać nawet bezpośredniego sąsiedztwa w wodzie betonów z nieodpowiednich cementów, co szczególnie może być niebezpieczne, gdy beton jest nie dość szczelny (promocja 3 w 1).
Przy użyciu stali jako wkładek otulonych betonem należy w fundamentach w celu ochrony przed rdzewieniem stosować otulenie o grubości 4H-5 cm. W konstrukcjach fundamentowych jest to łatwo osiągalne. Tylko w palach żelbetowych stosuje się często otulenie mniejsze. Niekiedy używa się stali do robót fundamentowych bez możności otulenia jej betonem, np. blach tworzących po wbiciu ścianki szczelne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32