Blog
Cementy ekspansywne
W artykule znajdziesz:
Cementy ekspansywne
Cementy ekspansywne uzyskiwane z cementu glinowego i spieków gipsowo-wapiennych
Jako materiał podstawowy autorzy zastosowali cement glinowy, zawierający znaczną ilość glinianów i zapewniający szybki przyrost wytrzymałości, a jako dodatek ekspansywny wprowadzili spiek gipsowo-wapicnny w ilości 0,5-5%. Cement ekspansywny otrzymano przez dokładne zmielenie wymienionych składników (program uprawnienia budowlane na komputer).
Normalna konsystencja zaczynu cementowego odpowiadała zawartości 25%H20. Początek wiązania następował po upływie 45 min, a koniec - po upływie 2 h i 10 min od zarobienia. Wszystkie próbki wykazały stałość objętości. Ekspansję mierzono na beleczkach o wymiarach 31,5×31,5×100 mm za pomocą aparatu Graf-KauJmanna.
Próbki przechowywano w warunkach suchych i w wodzie. Wymiary liniowe określano po 1, 7 i 28 dniach. Dla wielu cementów ekspansywnych okres dużej ekspansji przypada między 1 a 7 dniem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Próbki cementu glinowego (bez dodatku) wykazują w tych okresach skurcz przy przechowywaniu ich na powietrzu, jak i w wodzie.
Wprowadzenie pierwszego; drugiego i trzeciego dodatku ekspansywnego w ilości 0,5 + 5% do próbek, przy przechowywaniu ich na powietrzu, nie prowadzi do pęcznienia. Widocznie zjawiska skurczowe przeważają nad ekspansją, a zatem wynikowa zmiana wymiarów liniowych jest ujemna (uprawnienia budowlane).
Stosowanie dodatków podwyższa zawartość CaO w fazie ciekłej. Wiadomo, że może to wywołać przyspieszoną krystalizację uwodnionych glinianów wapniowych. W danym przypadku odbywa się, prawdopodobnie, dość szybkie twardnienie w wyniku powstawania uwodnionych produktów krystalicznych; prowadzi to następnie, w wyniku fizyczno-chemicznych procesów zachodzących w twardniejącym zaczynie cementowym, do skurczu. Powstawanie produktów o większej objętości, zapewniających pęcznienie beleczek, mogło w tym przypadku odbywać się w stwardniałym monolicie. Ilość tych produktów jest nieznaczna, ponieważ nie obserwuje się zmiany objętości.
Przy przechowywaniu beleczek w wodzie przez 1 i 7 dni objętość większości z nich wzrosła (program egzamin ustny).
Maksymalna wartość wydłużenia liniowego po 28 dniach wynosi 0,34+0,57%.
Mechaniczne właściwości cementów
Zbadano fizyczne i mechaniczne właściwości cementów ekspansywnych, uzyskanych z cementu glinowego i dodatku spieków gipsowo-wapiennych; wartości wytrzymałości na ściskanie cementów podano w tabl. 5-3.
Przy twardnieniu cementu glinowego (bez dodatków) obserwuje się regularny wzrost wytrzymałości (opinie o programie). Wprowadzenie dodatku w nieznacznej ilości zmniejsza wytrzymałość próbek. Wyniki te zgadzają się z rezultatami uzyskanymi przy oznaczaniu zmian wymiarów liniowych; ekspansję badanego cementu można wyjaśnić powstawaniem uwodnionego siarczanoglinianu wapniowego.
Powstające w twardniejącym zaczynie cementowym igiełkowate kryształy uwodnionego siarczanoglinianu wpływają korzystnie na strukturę tego zaczynu, zwiększając jego szczelność i wytrzymałość. Ponadto przy powolnym wzroście kryształów uwodnionego siarczanoglinianu wapniowego można uzyskać znaczną ekspansję próbek (segregator aktów prawnych). W danym przypadku głównym składnikiem cementu ekspansywnego jest cement glinowy, który szybko uwadnia się, a w procesie tym powstaje znaczna ilość uwodnionych faz krystalicznych. Wiadomo na podstawie pracy [2], że procesy te prowadzą do okresowych spadków wytrzymałości twardniejących wyrobów. Jest charakterystyczne, że dla cementu glinowego omawiane zjawiska zachodzą już w okresie do 28 dni.
Wprowadzenie spieku gipsowo-wapiennego prowadzi do wzrostu koncentracji CaO w fazie ciekłej, co wywołuje przyspieszoną krystalizację uwodnionego glinianu wapniowego, a zatem skraca czas powstawania nowych uwodnionych faz krystalicznych, tworzących strukturę stwardniałego zaczynu cementowego (promocja 3 w 1).
Tak więc, brakuje głównego i niezbędnego warunku dla zapewnienia trwałego pęcznienia twardniejącego układu, a mianowicie obecności w zaczynie cementowym krystalicznych faz o ściśle określonej zawartości, wystarczającej po to, aby rosnące kryształy uwodnionego siarczanoglinianu wapniowego mogły rozpychać się i wywoływać zjawisko ekspansji.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32