Blog
Cerometria
W artykule znajdziesz:
Cerometria
Cerometria - dział ilościowej analizy chemicznej objętościowej, obejmujący oznaczanie substancji redukujących przez miareczkowanie ich roztworem siarczanu cerowego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cerrobas - stop łatwo topliwy o składzie chemicznym 58% Bi, 42% Pb.
Cerrobend - stop łatwo topliwy o składzie chemicznym 50% Bi, 26,7% Pb, 13,3% Sn, 10 % Cd; stosowany jako lut; łączy szkło z metalem.
Certówka - rodzaj sieci stawnej do połowu ryby certy.
Certyfikat okrętowy - dokument rejestracyjny wystawiony przez władze, potwierdzający narodowość i prawo własności do statku oraz upoważniający do korzystania z przywilejów przysługujących wszystkim statkom państwa rejestrującego statek (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cerusyt - minerał, węglan ołowiawy PbCOi.
Cetan, heksadekan, CihHi4 - węglowodór alifatyczny nasycony, rozpuszczający się w alkoholu etylowym i eterze, nie rozpuszczający się w wodzie; składnik ropy naftowej, stosowany jako wzorzec do charakterystyki paliwa do silników wysokoprężnych.
Cetyna, igliwie techniczne - świeże gałązki drzew iglastych, ścięte lub obłamane po ścięciu drzew i stanowiące surowiec do produkcji olejków, wyściółki tapicerskiej, mączki paszowej, wyciągów witaminowych itp.
Cewa, bobina - wąski bęben z tarczami o dużej średnicy, w którym cięgno nawija się na siebie (np. płaska lina w maszynie wyciągowej).
Cewiarka - maszyna w oddziale przygotowawczym tkalni, służąca do cewienia (uprawnienia budowlane).
Cewienie - przewijanie przędzy wątkowej w celu poprawienia jej jakości oraz uzyskania nawoju wątkowego o określonym kształcie, wielkości i rodzaju, zależnie od rodzaju czółenek i zwojnica lub zespół zwojnic wraz z mechanicznymi częściami przeznaczonymi do utrzymania ich spoistości (np. z korpusem) i ewentualnie do ochrony przed uszkodzeniami.
Cewka - rdzeń stożkowy lub walcowy (z kołnierzami bocznymi lub bez) służący do nawijania nań przędzy lub niedoprzędu.
Cewka antenowa - cewka obwodu wejściowego.
Cewka indukcyjna - cewka elektryczna służąca do zwiększania indukcyjności obwodu.
Cewka magnesująca - cewka do wytwarzania silnego stałego pola magnetycznego potrzebnego do pracy magneśnic, elektromagnesów, permcamc- trów lub do magnesowania magnesów trwałych C.
Cewka magnetowodowa, cewka rdzeniowa - cewka indukcyjna zawierająca magnetowód.
Cewka obwodu wejściowego, cewka antenowa - cewka stosowana w obwodzie wejściowym odbiornika radiofonicznego w celu tłumienia sygnałów’ lustrzanych oraz wszelkich silnych sygnałów niepożądanych (program egzamin ustny).
Cewka odchylająca
Cewka odchylająca - cewka do odchylania magnetycznego wiązki elektronowej w lampie elektronopromieniowej.
Cewka ogniskująca - cewka wytwarzająca pole magnetyczne do ogniskowania wiązki elektronowej w lampie elektronopromieniowej.
Cewka pomiarowa - cewka stosowana jako przetwornik pomiarowy strumienia lub indukcji magnetycznej; rozróżnia się c.p. pól zmiennych i c.p. pól stałych; c.p. są stosowane również jako przetworniki drgań mechanicznych w napięcie odkształcone.
Cewka powietrzna - cewka indukcyjna nie zawierająca magnetowodu (opinie o programie).
Cewka pupinizacyjna - cewka indukcyjna włączona w tor przewodowy w celu zwiększenia indukcyjności jednostkowej toru, a tym samym w celu zmniejszenia tłumienności toru.
Cewka rdzeniowa - cewka magnetowodowa.
Cewka rezystancyjna - opornik drutowy w postaci cewki.
Cewka Kuhmkorffa, induktor Ruhmkorfta - transformator o obwodzie magnetycznym otwartym, którego uzwojenie pierwotne jest zasilane prądem przerywanym okresowo.
Cewka telesoniczna - element aparatu słuchowego umożliwiający korzystanie z telefonu, radia i telewizji.
Cewka wydmuchowa - cewka do wytwarzania pola magnetycznego w urządzeniu do wydmuchu magnetycznego.
Cewka wzbudzająca - cewka elektryczna służąca do wytwarzania pola magnetycznego.
Cewka wzorcowa - cewka stanowiąca wzorzec indukcyjności lub wytwarzająca stale pole magnetyczne do wzorcowania urządzeń pomiarowych, odznaczająca się dużą stabilnością.
Cewka zapłonowa - rodzaj transformatora w instalacji zapłonowej benzynowego silnika tłokowego, który służy do przetwarzania niskiego napięcia źródła zasilania (akumulatora) na wysokie napięcie zdolne wywołać przeskok iskry elektrycznej w świecy zapłonowej (segregator aktów prawnych).
Cewki Helmholtza, pierścienie Helmholtza - duże jednakowe cewki toroidalne o pokrywających się osiach, umieszczone w płaszczyznach równoległych; c.H. służą do wytwarzania pola magnetycznego o dużej jednorodności w obrębie dużej przestrzeni roboczej, przy zachowaniu swobodnego dostępu do tej przestrzeni cez.
Cs - pierwiastek chemiczny I grupy głównej układu okresowego (litowce), liczba atomowa 55, o własnościach zasadowych; srebrzysto-biały metal miększy od sodu i potasu, bardzo aktywny chemicznie; sole c. barwią płomień na błękitno; w przyrodzie występuje w bardzo małych ilościach; metaliczny c. ma zastosowanie w komórkach fotoelektrycznych oraz do napełniania specjalnych lamp oświetleniowych.
Ceza - workowata sieć rybacka, przypominająca mały włok, wleczona po dnie przez dryfującą burtą do wiatru, łódź żaglową z długimi żerdziami na rufie i dziobie, do których przywiązuje się dwie liny holujące, biegnące do skrzydeł sieci.
Cęgi masztu - konstrukcja umieszczona nad pokładem, połączona mocno z kadłubem, do której przymocowany jest przegubowo maszt, co umożliwia jego łatwe składanie ku rufie, np. w celu przepłynięcia pod mostem (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32