Blog
Charakter ruchu wody
W artykule znajdziesz:
Charakter ruchu wody
Charakter ruchu wody w podłożu skalnym znacznie się różni od ruchu wód w gruncie rozdrobnionym. Dla ośrodka skalistego nie jest możliwe stosowanie prawa Darcy’ego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Porowatość skały, rozumiana analogicznie do porowatości gruntu, jest nieznaczna i wynosi 0,54-0,8% dla skal magmowych i 4-35% dla osadowych. Każda skała charakteryzuje się jednakże określoną szczelinowatością, a ruch wody odbywa się głównie szczelinami. Ruch w szczelinach nie jest jeszcze w pełni teoretycznie zbadany, chociaż istnieją już prace na ten temat.
Dlatego wyznaczenie wykresu ciśnień filtracyjnych (wyporu) ppd zaporą dokonuje się najczęściej na podstawie praktyki. Jako przykład może tu służyć zbiorczy wykres wyporów wykonany na podstawie obserwacji w kilku wybudowanych zaporach amerykańskich [34], Na wykresach tych doskonale jest widoczny wpływ przesłony z zastrzyków oraz drenażu, redukujących wyraźnie wartość ciśnienia wzdłuż konturu fundamentu budowli (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ogólnie wykres ciśnień dzieli się na dwie części: statyczną i dynamiczną. Część statyczna określa się głębokością dolnej wody h2, natomiast część dynamiczna jest funkcją różnicy poziomów górnej i dolnej wody h.
W ogólnym wykresie ciśnień można wyróżnić następujące punkty charakterystyczne: 1 - krawędź odwodna podstawy, 2 - oś przesłony z zastrzyków, 3 - oś drenażu i 4 - krawędź odpowietrzna podstawy.
Określona głębokością dolnej wody część statyczna wyporu przedstawia się w postaci prostokąta o szerokości podstawy b i wysokości ywh2. Część dynamiczną będzie określać linia łamana wyznaczająca charakterystyczne spadki ciśnień.
Pierwsza nieznaczna redukcja ciśnienia w punkcie 1 następuje w wyniku zagłębienia fundamentów zapory w- podłożu skalnym i ujęta jest współczynnikiem au a rzędną wyporu w tym miejscu można przedstawić iloczynem ujh. Zredukowaną wysokość ciśnienia w osi przesłony (punkt 2) charakteryzuje iloczyn współczynnika «2 i h, a w osi drenażu (punkt 3) iloczyn współczynnika «3 i h. W punkcie 4 wartość wyporu dynamicznego spada do 0 (uprawnienia budowlane).
Pieczołowicie
Tak przedstawiony wykres wyporu uwzględnia właściwe oddziaływanie urządzeń przeciwfiitracyjnych: przesłony i drenażu. O ile wymienione elementy, mające w określonym stopniu zapobiec filtracji, nie spełnią swego zadania, całkowity wykres wyporu wyznaczony będzie linią łączącą pełną wartość ciśnienia Ywih + hj w punkcie 1 z ciśnieniem w punkcie 4 (program egzamin ustny).
Przy określaniu pełnej wartości wyporu pod zaporą można ponadto uwzględnić, że ciśnienia przedstawione na wykresie prawdopodobnie nie są w pełni przekazywane na całą płaszczyznę podstawy, bowiem na skutek bezpośredniego szczelnego związania pewnej części podstawy zapory z podłożem skalnym czynna powierzchnia, na którą bezpośrednio oddziałuje ciśnienie wody wyniesie ąb, gdzie r| < 1 (opinie o programie). W rozumowaniu tym współczynnik ą, który można by określić jako współczynnik powierzchni czynnej lub porowatości powierzchniowej stanowi analogię do współczynnika przyjmowanego dla betonu przy rozpatrywaniu wpływu ciśnienia filtracyjnego na rozkład naprężeń w korpusie zapory. Co do wartości współczynnika r\ zdania są bardzo podzielone, chociaż większość skłania się do przyjęcia wielkości raczej zbliżonej do 1. Podawane granice wynoszą 0,7-H0,95.
Wartości współczynników uh a2, «3 dla określenia wartości wyporu różnią się znacznie (segregator aktów prawnych). Uzależnione to jest od stopnia poznania charakterystyk podłoża, spodziewanej jakości wykonywanej przesłony i skuteczności drenażu oraz stopnia odpowiedzialności (ważności) danej budowli. W Stanach Zjednoczonych oraz innych krajach zachodnich przyjmuje się przeważnie at = 1 oraz «2 = 0,66-^1,00; nie uwzględnia się redukującego wpływu drenażu oraz zakłada się i| w granicach 0,75-r-l.
Szczególnie pieczołowicie należy mierzyć ilości przesączającej się wody oraz analizować jej skład chemiczny. Ilość wody stanowi dobry wskaźnik sygnalizując, jaki jest stan szczelności zapory i jaką przejawia tendencję. Jak już wspomniano wyżej, pomiaru ilości dokonuje się zazwyczaj centralnie na specjalnym przelewie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32