Blog

05.10.2022

Charakter rys w żelbecie

W artykule znajdziesz:

Charakter rys w żelbecie

Układ i charakter rys w żelbecie nie tylko pozwala wnioskować o stopniu wykorzystania nośności przekroju oraz rozwoju zjawisk zachodzących w konstrukcji, lecz często dostarcza danych dotyczących, trudnych do wykrycia inną drogą, wad wewnętrznych w konstrukcji, nieprawidłowości zbrojenia, odstępstw od projektu oraz trwałości konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wskazówki o wadach ukrytych dają różnice między teoretycznym obrazem zarysowań, jaki powinien wystąpić od występujących działań na konstrukcję, a obrazem rzeczywistym. Szczególnie łatwo uchwycić takie nieregularności w przypadku konstrukcji złożonej z powtarzających się i pracujących w takich samych warunkach elementów konstrukcyjnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obraz zarysowań powinien być wówczas we wszystkich elementach podobny. Jeśli natomiast niektóre z nich wykazują odmienny obraz zarysowań, wówczas należy bliżej przeanalizować warunki pracy. Często okazać się może, że taka nieregularność wypływa z pomyłki przy zbrojeniu elementu, miejscowych ruchów gruntu, wbudowaniu prefabrykatu złej jakości itp. Rysy biegnące wzdłuż wkładek sygnalizują silne skorodowanie prętów (uprawnienia budowlane).

Mury z cegły wykazują bardzo małą wytrzymałość na działanie sił rozciągających, są więc z zasady stosowane w konstrukcjach pracujących na ściskanie, tzn. w ścianach, a w starszych konstrukcjach także w łękach i sklepieniach. Zarysowania murów są na ogół świadectwem niezgodnej z założeniami projektowymi pracy konstrukcji. Spowodowane mogą być powstawaniem sił rozciągających w murze lub rzadziej sił ścinających. Często spotykane w budynkach zarysowania tynków wzdłuż styków dwóch nie powiązanych ze sobą elementów konstrukcyjnych (np. wzdłuż powierzchni styku muru wypełniającego ze słupem żelbetowym, rysy poziome między ścianą wypełniającą a ryglem lub stropem itp.) są objawem naturalnym, związanym z różnicą odkształceń dwóch różnych materiałów (program egzamin ustny).

Układy rys

Wymienić można następujące przyczyny powstawania .rys w konstrukcjach murowych:

  1. przeciążenie przy równomiernym ściskaniu,
  2. nierównomierne osiadanie podłoża,
  3. nierównomierne obciążenie lub nierównomierna odkształcalność sąsiadujących części muru,
  4. działanie sił poziomych,
  5. działanie skurczu i zmian temperatury (opinie o programie).

Przy równomiernym ściskaniu występują w murze zarysowania pionowe równoległe do kierunku działania sił ściskających. Pierwsze rysy przechodzące najczęściej przez 2-3 warstwy cegły, występują na ogół przy obciążeniu wynoszącym połowę obciążenia niszczącego. W miarę wzrostu obciążenia rysy te wydłużają się i łączą, tworząc długie zarysowania, które bezpośrednio przed wyczerpaniem nośności obejmują całą wysokość elementu, który niszczy się przez podział na kilka niezależnych bloków (segregator aktów prawnych). Wszelkiego rodzaju nierównomierności w strukturze muru (zmienna jakość zaprawy, różna cegła, zmienna grubość spoin, nieprawidłowe ułożenie poszczególnych cegieł) przyspiesza powstanie pierwszych rys, dobra zaś jakość opóźnia je. Zarysowania tego rodzaju obserwować można najczęściej na silnie obciążonych filarach. Zauważyć przy tym trzeba, że rysy takie, szczególnie w pierwszej fazie rozwoju, nie zawsze widać na powierzchni tynków.

Najczęściej spotykanym rodzajem zarysowań ścian murowych są pęknięcia ukośne sygnalizujące najczęściej nierównomierne osiadanie podłoża, na którym ściana jest wsparta (gruntu pod ścianą lub rygli niosących ścianę). Typowe kształty zarysowań ściany tworzącej tarczę, w której powierzchnia podparcia uległa przesunięciu. W przypadku przemieszczeń powierzchni podparcia, w środku rozpiętości muru powstać może znane zjawisko „wysklepienia” muru (promocja 3 w 1). W przypadku mniejszych stosunków wysokości do szerokości powstaje na ogół układ szeregu rys, przy czym rysy pionowe dołem nie zawsze się tworzą. W praktyce, układy rys nie są oczywiście tak regularne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami