Blog

06.04.2023

Charakter zużycia ciepłej wody

W artykule znajdziesz:

Charakter zużycia ciepłej wody

Zużycie ciepłej wody w budownictwie powszechnym, na które składają się budynki mieszkalne, hotele, szpitale, szkoły czy domy wypoczynkowe i sanatoria, zależy od tak wielu czynników, że dokładne wyznaczenie tej wartości w trakcie projektowania budynku nie jest możliwe. Spośród czynników wpływających na wielkość tego zużycia można wymienić choćby takie jak: porę roku, dzień tygodnia, godzinę, klimat, przyzwyczajenia mieszkańców czy standard sanitarny mieszkań lub innych pomieszczeń (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dlatego też, przyjmując pewne wskaźniki zużycia ciepłej wody podane w dalszej części, projektujący powinien sobie zdawać sprawę z tego, że wyznaczone wielkości elementów instalacji tylko w pewnych chwilach będą odpowiadać ściśle warunkom obliczeniowym. Ogólnie rzecz biorąc zaprojektowana instalacja w konkretnych warunkach może mieć niewystarczającą wydajność ciepłej wody, wydajność pokrywającą całe zapotrzebowanie wody lub też wydajność znacznie przewyższającą maksymalne potrzeby rzeczywiste (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W tej sytuacji, kiedy w wielu przypadkach wielkości jednostkowego zużycia ciepłej wody są wielkościami losowymi zawierającymi się jednak w pewnym określonym przedziale, należy dążyć do tego, aby z ekonomicznie uzasadnionym prawdopodobieństwem wydajność zaprojektowanej instalacji okazała się wystarczająca. Problem ten najlepiej jest zilustrować analizą rozbioru ciepłej wody w budownictwie mieszkaniowym (uprawnienia budowlane).

Porównując wiele wykresów dobowego rozbioru ciepłej wody w budownictwie mieszkaniowym można zauważyć pewną prawidłowość. Polega ona na tym, że z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć, iż w pewnych okresach chwilowy rozbiór wody będzie większy lub mniejszy od rozbioru średniego dobowego (program egzamin ustny).

Dobowe zużycie ciepłej wody

I tak np. w godzinach wieczornych czy rannych regularnie występuje zwiększony rozbiór ciepłej wody, a w godzinach nocnych rozbiór ten całkowicie zanika. Stwierdzono też, że największa część ciepłej wody przeważnie jest zużywana w godzinach wieczornych w okresie tzw. kąpieli głównej (opinie o programie).

Typowe wykresy rozbioru ciepłej wody w budynkach mieszkalnych, uporządkowane w okresach 15-minutowych, z wyraźnym maksymalnym rozbiorem wody występującym w godzinach wieczornych. W tym samym budynku w innym dniu rozbiór ciepłej wody może odbywać się w sposób zupełnie odmienny. Często w dni świąteczne okres maksymalnego zużycia wody występuje w godzinach przedpołudniowych.

Dobowe zużycie ciepłej wody przypadające na jednego mieszkańca (qm) waha się w szerokich granicach. W oparciu o bogaty materiał doświadczalny w pracy stwierdzono, że rozkład gęstości jednostkowego zużycia ciepłej wody qm jest bardzo zbliżony do rozkładu normalnego. Histogram takiego rozkładu jego empiryczną dystrybuantę.

Jeżeli przy obliczaniu mocy cieplnej urządzeń podgrzewających wodę zostanie np. ustalone zużycie wody qm = 130 kg/Md, to z wykresu można stwierdzić, że w ok. 88% wielkość podgrzewaczy będzie wystarczająca, a tylko w 12% budynków będzie za mała, powodując pewne obniżenie temperatury wody w godzinach jej maksymalnego zapotrzebowania (segregator aktów prawnych).

Z wykresu dystrybuanty qm można również stwierdzić, że przy przyjęciu qm = 130 kg/Md w 38% moc cieplna urządzeń centralnego przygotowania ciepłej wody będzie w pewnym stopniu nie wykorzystana. Pamiętając jednak o tym, że w trakcie projektowania instalacji nie jest znany rzeczywisty rozbiór ciepłej wody, jak również o tym, że rozbiór ten z biegiem czasu może ulec zmianie, z konieczności należy przyjmować takie wskaźniki zużycia wody, które z jednej strony zapewnią odpowiednią temperaturę wody, a z drugiej nie będą przyczyną nadmiernego wzrostu kosztów instalacji. Uporządkowany wykres rozbioru wody wraz z graficznym oznaczeniem wielkości występujących w równaniu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami