Blog

11.01.2021

Charakterystyka elementów

W artykule znajdziesz:

Charakterystyka elementów

Charakterystyka elementów

Charakterystyka elementów i rozwiązań konstrukcyjnych strunobetonowych. Schematy konstrukcyjne budynków parterowych i parterowych z poddaszami użytkowymi oparto na siatce modularnej 3,0-4,5-6,0 m. Przyjęto dwie podstawowe wysokości budynków: 2,7 i 4,5 m, co oznacza, iż zależnie od potrzeb istnieje możliwość zastosowania wysokości pośrednich w tym przedziale. Istnieje również możliwość zastosowania wysokości budynków do 6,0 m, lecz wysokości te występują raczej sporadycznie (przeważnie w stodołach) (program uprawnienia budowlane na komputer).

W opracowanych schematach uwzględniono budynki otwarte (zadaszenia), częściowo otwarte, zamknięte nieocieplone i zamknięte ocieplone - jedno-, dwu- i trzytraktowe. Zastosowano dwa kąty pochylenia połaci dachowych: 3° - dla pokrycia z papy oraz 22° - dla pokrycia z eternitu falistego. Rozwiązania konstrukcyjne, aczkolwiek oparte na wymienionej powyżej modularnej siatce rozstawu słupów, przewidują również rozwiązania bezsłupowe dla rozpiętości 6,0-9,0-12,0 m.
Przy rozwiązaniu drobnowymiarowych elementów konstrukcyjnych ze strunobetonu przyjęto następujące założenia:
a) Uniwersalność zastosowania elementów umożliwiających różnorodne zestawy budynków o różnych funkcjach.
b) Zastosowanie ujednoliconych i bardzo prostych przekrojów poprzecznych elementów w kształcie prostokątów lub kwadratów (program uprawnienia budowlane na ANDROID)..
c) Montowanie konstrukcji na sucho dzięki zastosowaniu bardzo prostych łączników oraz umożliwienie - w razie potrzeby - jej rozbieralności.
d) Zachowanie małego przedziału ciężarów elementów, umożliwiającego ich ręczny transport pionowy i poziomy.
e) Zastosowanie symetrycznego zbrojenia sprężającego w elementach co wyklucza możliwość popełniania pomyłek montażowych przez często niewykwalifikowany personel wykonawczy.
f) Niezależne od konstrukcji szkieletowej wypełnianie ścian przy użyciu materiałów miejscowych lub prefabrykatów możliwie na sucho (uprawnienia budowlane).
g) Ułatwienie transportu po wiejskich drogach oraz umożliwienie zastosowania prostych środków transportowych bez mechanizacji przeładunków.

Elementy najcięższe

Kierując się powyższymi założeniami, sprowadzono ilość typów elementów do minimum, a mianowicie:
- krokwie do jednego typu o trzech długościach: 3,60 - 5,40 - 6,90 m i przekroju poprzecznym 5 x 15 cm,
- rygle do dwóch typów: a) dla mniejszych rozpiętości osiowych rygiel pojedynczy o długości 3,0 m o przekroju 4,0 x 16,5 cm i rygiel podwójny o tej samej długości, lecz o przekroju 8,0 x 16,5 cm, b) dla większych rozpiętości osiowych rygle pojedyncze o długości 4,5 i 6,0 m o przekroju 4 x 25,5 cm i rygle podwójne o tych samych długościach i przekroju 8 x 25,5 cm,
- słupy do jednego typu o trzech długościach: 3,60 - 5,40 - 6,90 m (program egzamin ustny).
Wypełnienie ścian przewidziano z materiałów lekkich, niekonstrukcyjnych, głównie miejscowego pochodzenia, jak np. płyty trzcinowe, azbestowe, dyle belitowe, gipsowe, żużlowe, wszelkiego rodzaju pustaki, warstwowe płyty betonowe ocieplone, pianobetony, pumeksy itp.

Ciężary poszczególnych elementów kształtują się korzystnie. Elementy najcięższe występują sparodycznie, przy czym mogą być one zamieniane na dwa elementy lżejsze (o przekroju mniejszym o połowę), które po skręceniu ich razem śrubami dają żądany przekrój (opinie o programie). Należy generalnie zwrócić uwagę, że wymaganą w zależności od występujących obciążeń i momentów zmienność przekroju elementów przekrywczych (rygli i krokwi) uzyskuje się na zasadzie składania przekroju żądanego z zaprojektowanych elementów przez dodanie lub odjęcie elementu. Łączenie elementów składanych ułatwiają specjalne otwory poprzeczne utworzone w elemencie.

Węzły połączeniowe zaprojektowano w sposób możliwie najprostszy, tj. przystosowano do montażu na sucho, z możliwością demontażu (segregator aktów prawnych).

Wyeliminowano spawanie montażowe jako uciążliwe do stosowania w warunkach wiejskich, przewidując wyłącznie łączniki śrubowe nadające się zarówno do produkcji seryjnej fabrycznej na skład, jak i rzemieślniczej przez każdy warsztat ślusarski lub kowalski znajdujący się na wsi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami