Blog
Charakterystyka materiałów
W artykule znajdziesz:
Beton i stal stanowią podobnie jak w żelbecie podstawowe materiały w konstrukcjach sprężonych. Oprócz nich stosuje się inne pomocnicze materiały i elementy, związane z technologicznymi operacjami formowania i sprężania konstrukcji. Podstawowe materiały różnią się od używanych w zwykłych konstrukcjach żelbetowych przede wszystkim cechami wytrzymałościowymi. Charakterystyka materiałów podana w tym rozdziale stanowi więc rozszerzenie informacji znanych z podręczników konstrukcji betonowych i żelbetowych oraz norm i instrukcji badania lub klasyfikacji tych materiałów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Dobór rodzaju betonu, jego wykonanie oraz kontrolę cech wytrzymałościowych składników i końcowego produktu w całości przeprowadzają techniczne służby budownictwa jednostki projektowe, wykonawcze i badawcze. Zachodzi tu więc nieco inna sytuacja niż w przypadku stali, którą najczęściej jako gotowy produkt dostarcza przemysł metalurgiczny.
Fizyczny opis zjawisk, jakie składają się na powstanie z odpowiednio dobranych materiałów sypkich i wody nowego ciała stałego betonu, wykazującego dość znaczną wytrzymałość, jest dziedziną technologii betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W stwardniałym betonie wyróżnia się cztery fazy stałą, koloidalną, ciekłą i gazową, tworzone przez:
- ziarna kruszywa, spełniające na ogół rolę bierną,
- ziarna cementu, czynne, wchodzące łącznie z wodą początkowo w skład koloidalny zawiesiny, a następnie w skład szkieletu krystalicznego,
- wodę nie związaną, wypełniającą pory,
- pęcherzyki gazowe, głównie powietrza i pary wodnej (uprawnienia budowlane).
Faza koloidalna
Ta wielofazowa struktura nie jest stała. Przemianom ulega zwłaszcza faza koloidalna i krystaliczna, wskutek upływu czasu, zależnie od stopnia wytężenia oraz warunków cieplno-wilgotnościowych. Sprawia to, że beton jest materiałem niejednorodnym strukturalnie (w tym samym fragmencie występują wszystkie fazy składowe) i stochastycznie (w różnych fragmentach występuje różny udział poszczególnych faz, zmienny w czasie) (program egzamin ustny). W tej sytuacji opisuje się beton makroskopowo, określając cechy techniczne doświadczalnie, dla umownie ustalonych warunków i okresów badania. W zakresie podstawowych cech mechanicznych betonu charakterystyczny jest brak wyraźnej granicy między zakresem sprężystym a plastycznym, w dodatku z pewnymi znamionami cieczy. Jest to więc złożony materiał, określany jako sprężysto-lepko-plastyczny. Szczegółowe wyjaśnienie zjawisk i zmian strukturalnych w betonie dla różnych okresów twardnienia i poziomów obciążeń nie jest dotychczas jednoznaczne; różne hipotezy przedstawiono przystępnie.
Obok licznych wymagań specjalnych, jakie w różnych dziedzinach użycia konstrukcji sprężonych musi spełniać beton, można wskazać kilka podstawowych, wspólnych dla niemal wszystkich zastosowań. Dwie przyczyny dyktują te wymagania duże naprężenia ściskające w betonie w całych przekrojach elementów oraz koncentracja naprężeń w strefach przekazania sił sprężających na beton (opinie o programie). Wysoka wytrzymałość na ściskanie stanowi wymaganie najbardziej oczywiste; racjonalne przeniesienie dużych sił sprężających oraz redukcja przekroju betonu, a więc i ciężaru własnego konstrukcji, to bezpośrednie korzyści techniczne i ekonomiczne ze spełnienia tego wymagania (segregator aktów prawnych).
Uzyskanie wysokiej wytrzymałości jest ograniczone możliwościami technologicznymi. Normy wszystkich krajów wprowadzają dolną granicę wytrzymałości betonów przydatnych dla konstrukcji sprężonych, a ponadto wymagają określonej wytrzymałości w chwili przekazania sprężenia na beton. Polska norma [NI] wymaga betonu co najmniej klasy B 25 dla elementów kablobetonowych i B 30 dla strunobetonowych. Normy [N5] i [NI8] zalecają, aby w chwili przekazania sił sprężających na beton jego wytrzymałość wynosiła co najmniej 80% projektowanej średniej wytrzymałości 28-dniowej (promocja 3 w 1). W naszym kraju betony zwykłe w konstrukcjach sprężonych odpowiadają najczęściej klasom B 30 i B 40, a betony lekkie łupkoporytowe, bo tylko te dotychczas dopuszczono do sprężania, stosowane są w klasach B 25 i B 30.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32