Blog

19.03.2020

Charakterystyka robót ziemnych

W artykule znajdziesz:

Charakterystyka robót ziemnych

Charakterystyka robót ziemnych

Wąskoprzestrzennym nazywamy wykop o kształcie wydłużonym, wykonywany dla założenia fundamentów budynków lub wszelkiego rodzaju przewodów podziemnych. Szerokość takiego wykopu jest mniejsza od 2 m, a długość przekracza 2 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jamistym nazywamy wykop w kształcie dołu o wymiarach obu boków poniżej 2 m, przeznaczony np. dla posadowienia fundamentów pojedynczych słupów. Rodzaje gruntów i ich klasyfikacja.

Z punktu widzenia celowości wykonywania robót ziemnych grunty klasyfikujemy bądź jako materiał konstrukcyjny, z którego dana budowla ziemna ma być wykonana, bądź jako podłoże nośne, na którym dany obiekt budowlany ma być posadowiony.

Naturalne właściwości gruntu mają wpływ na wybór sposobu wykonania niektórych rodzajów robót ziemnych, jak np. wydobywania gruntu z wykopów, a także na wybór maszyn i narzędzi oraz na czas i koszty wykonania robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podstawowym rodzajem gruntu, który znajduje zastosowanie jako materiał budowlany jest grunt mineralny. Rozróżniamy dwie zasadnicze grupy gruntów mineralnych: grunty skaliste masywne i grunty skaliste skruszone (rozdrobnione).
Grunty skaliste masywne. Są to skały wszelkiego rodzaju i pochodzenia, występujące w monolitach i złożach. Skały pod względem struktury można podzielić na:
a) skały podkładowe odznaczające się mniej lub więcej wyraźnie zaznaczonymi płaszczyznami podziału, wg których skały te rozwarstwiają się i pękają np. pod wpływem uderzeń; do tej kategorii skal zaliczamy przede wszystkim skały osadowe, jak wapienie, piaskowce, łupki i in.;
b) skały bryłowe odznaczające się brakiem płaszczyzn podziału i łupliwości, wskutek czego przy uderzeniu pękają w kierunkach dowolnych do tych skał zaliczamy granity, dioryty, porfiry i inne (uprawnienia budowlane).

Grunty skaliste skruszone

Powstały one z gruntów skalistych masywnych pod wpływem mechanicznego oddziaływania zmian temperatury i wody oraz pod wpływem chemicznego oddziaływania wody i powietrza. Grunty te składają się z cząstek lub ziarn o różnej wielkości, tworzących szkielet gruntowy oraz porów (wolnych przestrzeni) wypełnionych wodą i powietrzem. Do gruntów skalistych skruszonych zaliczamy: żwiry i piaski, następnie pyły i iły, gliny, lupki, grunty z domieszkami części organicznych lub grunty nasypowe (program egzamin ustny).

W celu umożliwienia określenia rodzaju gruntu oraz oceny jego cech charakterystycznych stosujemy podział, czyli klasyfikację gruntów na różne kategorie. Jako kryteria klasyfikacji gruntów dla potrzeb robót ziemnych przyjmowane są ich cechy fizyczne i mechaniczne, takie jak wilgotność, spoistość, tarcie wewnętrzne, ciężar objętościowy i ciężar właściwy, zawartość wolnych przestrzeni, wytrzymałość na ściskanie i ścinanie i in. Szczegółowe dane (opinie o programie).

Dotyczące podziału gruntów budowlanych na poszczególne kategorie ze względu na ich pochodzenie, uziarnienie, spoistość, konsystencję, stan zagęszczenia oraz dotyczące ich nomenklatury. Motyki ręczne, kliny i łomy używane są do rozbijania i łamania skał oraz zwartych i zleżałych pokładów gruntów zwięzłych. Do zmechanizowanych narzędzi i maszyn, stosowanych przy odspajaniu i wydobywaniu gruntów, zaliczamy pługi, łopaty i młoty pneumatyczne lub elektryczne, zrywarki, spycharki, zgarniarki, przenośniki, koparki itp.

Zakres zastosowań poszczególnych narzędzi i maszyn przy odspajaniu i wydobywaniu gruntu w zależności od jego kategorii. Pługi, łopaty mechaniczne i mioty pneumatyczne oraz zrywarki zastępują narzędzia pracy ręcznej przy odspajaniu i rozkruszaniu gruntów zwartych i skalistych (segregator aktów prawnych).

Pług do robót ziemnych odznacza się w stosunku do pługów rolniczych silniejszą konstrukcją. Jako siła pociągowa do pługu poza siłą pociągową końską może być użyty ciągnik gąsienicowy lub kołowy ogumiony. Odspojenie gruntów za pomocą pługów polega na zaoraniu odpowiedniej powierzchni terenu w sposób analogiczny jak w rolnictwie. Łopaty mechaniczne o napędzie pneumatycznym używane są do odspajania gruntów zwartych.

Mioty pneumatyczne udarowe lub zaopatrzone w wiertło używane są do rozbijania i kruszenia gruntów twardych. Miotów wiertniczych, napędzanych pneumatycznie lub elektrycznością, używa się do wiercenia otworów strzelniczych w skalach, które mają być rozkruszone za pomocą materiałów wybuchowych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami