Blog
Chinina
W artykule znajdziesz:
Chinina
Chinina, C20H24O2N2 - alkaloid chinolinowy otrzymywany z kory drzewa chininowego, stosowany jako lek przeciwgorączkowy i przeciwmalaryczny.
Chinolina - związek heterocykliczny zawierający azot, zbudowany ze skondensowanych pierścieni: benzenowego i pirydynowego; bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu, silnie załamująca światło, rozpuszczalna w alkoholu i eterze, ma własności zasadowe; ch. jest ważnym surowcem do otrzymywania barwników, środków farmaceutycznych, jest stosowana w analizie chemicznej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Chinon, benzochinon, C6H4O2 - związek pierścieniowy sześciowęglowy z dwoma podwójnymi wiązaniami i dwiema grupami ketonowymi; żółte kryształy o charakterystycznym, drażniącym zapachu jest stosowany do produkcji barwników i hydrochinonu.
Chinony - grupa związków pierścieniowych wyprowadzających się od para lub orfochinonu są żółto lub czerwono zabarwione, w związku z czym są stosowane jako barwniki naturalne lub syntetyczne.
Chip - elektron, nie obudowany element półprzewodnikowy do mikroukładów elektronicznych.
Chiralność, dyssymetria - nieidentyczność przestrzennej budowy cząsteczki z jej lustrzanym odbiciem, wynikająca z całkowitego braku elementów symetrii lub z obecności tylko zwykłych osi symetrii w cząsteczce.
Chirotechnika - dział ergonomii zajmujący się opracowywaniem właściwych kształtów elementów sterowniczych i narzędzi, z którymi styka się ręka ludzka.
Chityna, (CKMUOIN), wieloeukier, stanowiący główny składnik pancerza skorupiaków, spotykany również i u innych bezkręgowców; w święcie roślinnym wchodzi w skład błon komórkowych wielu grzybów i bakterii chlewnia - pomieszczenie do chowu lub tuczu świń (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Chloantyt - minerał, dwuarsenek niklu, NiAs2 z domieszkami wapnia, żelaza, bizmutu i in.; jeśli występuje w znacznej ilości łącznie z innymi arsenkami, ma znaczenie przemysłowe chlor. Cl - pierwiastek.
Chemiczny VII grupy głównej układu okresowego (fluorowce), liczba atomowa 17, o własnościach kwasowych; ciężki, zielonożółty gaz duszący, chemicznie bardzo aktywny, ma własności utleniające; występuje w związkach; otrzymywany podczas elektrolizy chlorku sodowego lub potasowego; ch. jest stosowany do wyrobu wielu związków o ważnym znaczeniu przemysłowym i technicznym, jako środek utleniający, do bielenia włókien i chlorowania wody (uprawnienia budowlane).
Chloral, aldehyd trójchlorooctowy - trójchloropochodna aldehydu octowego, bezbarwna, ruchliwa, oleista ciecz o słodkawo-eterowym zapachu i własnościach nasennych ma zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i w przemyśle tworzyw sztucznych.
Chloramfenikol - chloromycetyna.
Chloramina - chloroamina.
Chloran potasowy, KCIOj - bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie, trujące; ch.p. jest stosowany do wyrobu zapałek i materiałów wybuchowych, jako środek utleniający oraz w produkcji papieru i barwników.
Chloran sodowy, NaClOi - bezbarwne, piezoelektryczne, higroskopijne kryształy ulegające rozkładowi w wilgotnym powietrzu, rozpuszczalne w wodzie i ciekłym amoniaku; ch.s. jest stosowany jako środek.
Chwastobójczy, utleniający, przy wykańczaniu włókna, w pirotechnice, metalurgii itd.
Chlorami - spergon
Chlorany
Chlorany - sole kwasu chlorowego HClOj; wstanie suchym są silnymi utleniaczami; stosowane do produkcji zapałek, ogni sztucznych, materiałów wybuchowych, jako herbicydy, w farbiarstwie i w lecznictwie (program egzamin ustny).
Chlorator - urządzenie do chlorowania wody.
Chlordan, octachlor - insektycyd z grupy związków dienowych o działaniu podobnym do DDT i HCH; ch. bywa również stosowany jako herbicyd selektywny.
Chlorek acetylu - chlorek kwasu octowego; bezbarwna, łatwo palna ciecz dymiąca na powietrzu, stosowana do acetylowania, do wyrobu barwników i w farmacji.
Chlorek allilu - chodna węglowodoru nienasyconego, otrzymywana przez chlorowanie propylenu, będąca łatwo palną cieczą nierozpuszczalną w wodzie; ch.a. jest stosowany w przemyśle tworzyw sztucznych, do syntezy farmaceutyków i środków owadobójczych (opinie o programie).
Chlorek amonowy, salmiak - bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie; na gorąco rozkłada się na amoniak i chlorowodór; stosowany do lutowania, cynowania, cynkowania, w farbiarstwie oraz jako składnik nawozów mieszanych.
Chlorek antymonawy - masło antymonowe.
Chlorek barowy - biała substancja stała, silnie trująca, otrzymywana przez działanie kwasem solnym na siarczek barowy lub węglan barowy, rozpuszczalna w wodzie, nierozpuszczalna w alkoholu i w eterze jest stosowany do wyrobu bieli barytowej, w ceramice, garbarstwie, jako odczynnik laboratoryjny, do ochrony przed tworzeniem się kamienia kotłowego.
Chlorek benzoilu, - chlorek kwasu benzoesowego; ciecz nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w eterze i dwusiarczku węgla, stosowana do benzoilowania, w medycynie oraz jako półprodukt do syntez organicznych chlorek bielący - wapno chlorowane (segregator aktów prawnych).
Chlorek chromowy - czerwono-fioletowa substancja krystaliczna, nierozpuszczalna w wodzie, wykazująca izomerię hydratacyjną; ch.ch. jest stosowany jako zaprawa przy farbowaniu bawełny, w garbarstwie, w galwanotechnice, do otrzymywania innych soli chromowych.
Chlorek cynkowy - biały, krystaliczny proszek lub biała, krucha masa, silnie higroskopijna, rozpuszczalna w wodzie, alkoholu absolutnym, eterze, acetonie, glicerynie; stosowana do impregnacji i konserwacji drewna, dezynfekcji i w lecznictwie.
Chlorek cynowy - bezbarwna, dymiąca na powietrzu ciecz, rozpuszcza się w wodzie z wydzieleniem ciepła, ulegając hydrolizie (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32