Blog
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – na czym polegają?
W artykule znajdziesz:
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – na czym polegają?
Samodzielna funkcja techniczna w budownictwie to działalność, którą dokładnie reguluje prawo budowlane (program na komputer).
Zgodnie z nim są to wszelkie działania wymagająca samodzielnego rozwiązywania zagadnień techniczno-organizacyjnych, technicznych i architektonicznych lub fachowej oceny zjawisk technicznych (program na telefon). Mówiąc nieco prostszym językiem jest to wykonywanie następujących czynności:
• projektowanie i sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych,
• sprawowanie nadzoru autorskiego,
• wykonywanie nadzoru inwestorskiego,
• kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych,
• sprawowanie nadzoru i kontroli technicznej nad wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych,
• sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych (program egzamin ustny).
Jak więc widać sprawowanie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie to praca bardzo odpowiedzialna. Z tego właśnie względu, aby móc taką działalność prowadzić, należy posiadać uprawnienia budowlane. Wszystkie zawody, w ramach których sprawowane są samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, to zawody zaufania społecznego, które podlegają odpowiedzialności zawodowej (opinie o programie).. Stąd też, aby móc uzyskać uprawnienia budowlane, należy posiadać odpowiednie wykształcenie techniczne oraz praktykę zawodową.
Stopień skomplikowania
Zarówno wykształcenie, jak i praktyka zawodowa muszą być dostosowane do stopnia skomplikowania i rodzaju prowadzonej działalności, a także do wszelki innych wymagań, jakie wynikają z pełnionej funkcji (segregator aktów prawnych). Spełnienie tych wymagań jest potwierdzone za pomocą decyzji, która nazywana jest właśnie uprawnieniami budowlanymi. Uprawnienia budowlane wydawane są przez organy samorządu zawodowego wyłącznie po przejściu przez kandydata postępowania kwalifikacyjnego, na które składa się kwalifikacja wykształcenia i praktyki zawodowej oraz egzamin sprawdzający znajomość procesu budowlanego i umiejętność wykorzystywania w praktyce zdobytej przez kandydata wiedzy technicznej. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się przez komisją egzaminacyjną (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32