Blog

Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 2
30.03.2021

Chlorek wapniowy

W artykule znajdziesz:

Chlorek wapniowy

Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 3
Chlorek wapniowy

Największe znaczenie ze wszystkich dodatków przyspieszających wiązanie i twardnienie ma bezsprzecznie chlorek wapniowy. Stosuje się go bądź to samodzielnie, jako pojedynczy związek chemiczny, bądź też w połączeniu z innymi związkami, których zadaniem jest usuwanie ewentualnych niekorzystnych objawów ubocznych lub też poprawianie tych cech tworzywa, na które chlorek wapniowy nie wywiera wpływu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Szerokie stosowanie chlorku wapniowego spowodowało przeprowadzenie wielu prac badawczych nad jego wpływem na poszczególne cechy technologiczne tworzyw cementowych oraz nad wyjaśnieniem istoty jego działania. Chlorek wapniowy powstaje w wyniku reakcji wapna z kwasem solnym lub jako produkt uboczny przy wytwarzaniu kwasu węglowego bądź też sody metodą amoniakalną (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W handlu jest on sprzedawany w postaci krystalicznej, jako bezbarwne bryły lub płatki. Chlorek wapniowy przechowywać należy w naczyniach hermetycznie zamkniętych, gdyż jest on bardzo higroskopijny i na powietrzu nawet pozornie suchym szybko zlepia się i rozpuszcza w przyłączonej wodzie.

Poza tym jest to produkt gryzący, atakujący skórę, więc należy możliwie unikać zbyt długiego lub częstego dotykania go gołymi rękoma (uprawnienia budowlane). Chlorek wapniowy w postaci handlowej składa się u nas z 72-75%) CaCl2, 1-2% NaCl, śladów MgCl2 i Ca(OH)2 oraz 24-25% H20. Nie jest on więc produktem chemicznie czystym i dlatego oznaczany będzie w dalszym ciągu skrótem „chi. w.” w odróżnieniu od chemicznie czystego związku o symbolu CaCl2. Tak więc o ile nie użyto symbolu CaCl2, podane stosunki chl.w./c. oraz chl.w./w. odnosić się będą do handlowej postaci środka. Chlorek wapniowy rozpuszcza się łatwo i to również w zimnej wodzie, przy czym rozpuszczaniu się chl.w. towarzyszy zawsze ocieplanie się roztworu. Wskutek dodatku chl.w. woda zwiększa oczywiście swą objętość, co należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu miarodajnego stosunku w/c. Dla ułatwienia podano odpowiednie wielkości przeliczeniowe (program egzamin ustny).

Naświetlenie zagadnienia

Oddziaływanie chi.w. na beton zostało wielostronnie zbadane, szczególnie w Ameryce (D. A. Abrams, Clemmer i Burgraf), w Polsce (S. Jarząbek, Br. Bukowski, A. Kobyliński), w Niemczech (R. Platzmann, R. Griin), w Belgii (Mcę- vel), we Francji (Candlot i Le Chatelier) (opinie o programie). Sam mechanizm oddziaływania chi.w na spoiwa był badany głównie przez Candlota i Le Chateliera, którym zawdzięczamy jeżeli nie całkowite wyjaśnienie, to przynajmniej pewne naświetlenie zagadnienia. O całkowite wyjaśnienie jest o tyle trudniej, że oddziaływanie chlorku wapniowego różni się w przypadku poszczególnych cementów i oprócz wpływu koncentracji roztworu mamy wpływ stosunków CaO : Si02 : ALO, itd czyli łącznie bardzo dużo niewiadomych (segregator aktów prawnych).

Ze składnikami zawartymi w spoiwach chlorek wapniowy może tworzyć następujące związki zespolone:
- 3CaO • CaCl2 • 16H20 (chlorotlenek wapniowy) rozkładający się w zetknięć., z wodą, dopóki ta nie zawiera co najmniej 100 g CaCL na 1 1;
- CaO • CaCl2 • 2H20 (chlorotlenek wapniowy);
- 3CaO * Si02 • HC1 (chlorokrzemian wapniowy);
- 3CaO • A120;I • CaCl2 • 12H20 (chloroglinian wapniowy - sól Friedla) rozpadający się również w zetknięciu z wodą, przy czym uwalnia się wapno krystalizujące w romboedry; ale związek ten krystalizuje momentalnie w nasyconym roztworze chlorku wapniowego lub wapna (promocja 3 w 1).

Obydwa najważniejsze z wymienionych powyżej związków, a mianowicie chlorotlenek wapniowy i chloroglinian wapniowy, powstawać mogą w różny:: warunkach. Dla tworzenia się stałego związku chlorotlenku wapniowego trzeba, aby roztwór był nasycony CaCl2. Przy koncentracjach chl.w./w., używanych w betoniarstwie, nie następuje tworzenie się stałego związku podczas wiązania, dopiero po związaniu chemicznym lub wyparowaniu większej wody może nasycenie pozostałej w betonie wody tak wzrosnąć.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 8 Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 9 Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 10
Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 11
Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 12 Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 13 Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 14
Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak zgłosić rozbiórkę? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami