Blog

Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 2
06.05.2021

Ciąg technologiczny

W artykule znajdziesz:

Ciąg technologiczny

Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 3
Ciąg technologiczny

Prosty ciąg technologiczny, zestawiony z wymienionych wyżej operacji jednostkowych, uzależniony jest w znacznej mierze od różnych okoliczności techniczno-ekonomicznych. W określonych sytuacjach pewne odcinki całego procesu technologicznego zestawione są różnie, choć zasadniczy schemat fabrykacji pozostaje niezmienny (program uprawnienia budowlane na komputer).
O układzie początkowym operacji (schematu) ciągu technologicznego rozstrzygają warunki surowcowe, które z kolei w znacznej mierze wpływają także na decyzję dotyczącą wyboru między suchą a mokrą metodą produkcji klinkieru portlandzkiego.

Bliższe omówienie kryteriów tego wyboru będzie podane w rozdziale dotyczącym spiekania klinkieru; niżej omówiono wybór metody mokrej lub suchej w uzależnieniu od warunków surowcowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zestawienie mieszanki surowcowej ze skał zwięzłych, kruchych i zawierających przewagę minerałów krystalicznych stanowi uzasadnienie dla wyboru metody suchej. Jedynym ograniczeniem może być w tym przypadku tylko nadmierne złożowe zawilgocenie surowców. Trzeba jednak dodać, że nowoczesne konstrukcje maszyn suszących i susząco-mielących umożliwiają przerób powyższych materiałów także przy ich naturalnym zawilgoceniu sięgającym 15 a nawet 20% przy czym realizuje się to w sposób ekonomiczny, najczęściej przy wykorzystaniu ciepła odpadowego z instalacji pieców do produkcji klinkieru.

Jeżeli mieszankę surowcową zestawia się z wysokoprocentowego krystalicznego wapienia i czystej, plastycznej gliny - metody suchej nie zaleca się stosować (uprawnienia budowlane).
Wobec nieodzownych w przemyśle cementowym dużych wydajności, mechaniczne rozdrobnienie i następnie suszenie gliny stanowi operację kłopotliwą. Najdogodniejszym sposobem rozdrabniania, a raczej dyspergowania gliny jest jej rozszlamowywanie w wodzie.

Zakłady lubelskie

Pozwala to uniknąć kosztownego mielenia, ale prowadzi do utworzenia wodnej zawiesiny zdyspergowanej gliny w wodzie (szlam, gęstwa) i wyklucza przez to metodę suchą. Dalsze etapy przygotowania mieszanki muszą bowiem przebiegać też na mokro. Rozszlamowaną glinę dozuje się do młyna mielącego wstępnie rozkruszony wapień, uzyskując w ostatecznym wyniku wolną zawiesinę zdyspergowanej gliny i zmielonego wapienia (program egzamin ustny). Wzajemny ilościowy stosunek tych dwóch składników surowcowych musi być korygowany i stale utrzymywany na właściwym poziomie.

Należy podkreślić, że dyspergowanie wodą stosuje się nie tylko do plastycznych, czystych glin. Niektóre z eksploatowanych przez przemysł cementowy złóż surowców zbudowane są z kredy piszącej, a więc z minerału drobnoziarnistego, w pewnej mierze plastycznego i mało zwięzłego, co pozwala uniknąć energochłonnego mechanicznego mielenia i ograniczyć się do ekonomicznego rozszlamowywania wodą. Klasycznym przykładem tak pracujących cementowni są zakłady lubelskie, eksploatujące złoża wysokoprocentowej kredy chełmskiej i rejowieckich margli kredowych (opinie o programie).

Początkowy odcinek ciągu technologicznego cementowni stosującej metodę suchą różni się nieco od schematu fabryki pracującej na mokro. Rozdrobniony wstępnie w kruszarkach surowiec musi być przed ostatecznym skorygowaniem jego składu chemicznego wysuszony i zmielony. W nowoczesnych instalacjach stosuje się do tego celu urządzenia susząco-mielące, dokonując jednocześnie obu operacji. Urządzenia te upraszczają w zasadzie schemat przygotowania suchej mieszanki surowcowej, ale mogą przerabiać materiał o wilgotności co najwyżej 15-17% (segregator aktów prawnych).

Dlatego też przed urządzeniami susząco-mielącymi instaluje się z reguły wstępne suszarnie obrotowe, które włącza się do ruchu w razie przypadkowego lub sezonowego nadmiernego zawilgocenia surowca.
Istotne różnice układów technologicznych występują także w odniesieniu do oddziału przygotowania paliwa, czyli surowca opałowego. Paliwo stałe, węgiel kamienny, musi być wstępnie wysuszone i przetworzone na pył węglowy. Dawniejsze instalacje charakteryzowały się dwustopniowym przygotowaniem pyłu węglowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 8 Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 9 Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 10
Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 11
Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 12 Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 13 Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 14
Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Pojemność użyteczna zasobnika zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami