Blog

03.01.2022

Ciągniki zależnie od budowy

W artykule znajdziesz:

Ciągniki zależnie od budowy
Ciągniki zależnie od budowy

Transport ciągnikowy stosuje się najczęściej przy masowych przewozach materiałów budowlanych, np. z kopalni żwiru i piasku na budowę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Praca z jedną przyczepą samochodową w transporcie ciągnikowym jest dopuszczalna tylko w wyjątkowych przypadkach, przy niewielkich ilościach przewożonych materiałów i częstej zmianie miejsc załadowania i wyładowania. Jeśli jako przyczepy stosowane są wywrotki bocznozsypne, wówczas ciągnik może pracować z nimi w zespole stałym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ciągniki zależnie od budowy podwozia występują jako:

  • kołowe na pneumatykach samochodowych,
  • kołowe na poszerzonych oponach, tzw. balonach,
  • gąsienicowe.

Ciągniki kołowe stosowane są w szerokim zakresie w warunkach drogowych z nawierzchniami twardymi (nacisk jednostkowy 3,0-6,0 kG/cm2) (uprawnienia budowlane).

Znaczna prędkość i duża ruchliwość zwłaszcza ciągników kołowych na poszerzonych pneumatykach (ok. 50 km/godz) uczyniła z nich pojazdy silnikowe o wielkim znaczeniu i coraz większej dynamice rozwojowej. Rozwój ten zawdzięczają omawiane ciągniki w niemałym stopniu wzmocnionym oponom. Tendencje rozwojowe konstrukcji ciągników kołowych wskazują na stałe powiększanie mocy silników i siły pociągowej ciągników, zwiększanie ich prędkości oraz stosowanie w dużym zakresie poszerzonych opon (balonów) (program egzamin ustny).

W celu uzyskania odpowiednio dużej powierzchni zetknięcia elementów jezdnych ciągnika kołowego z nawierzchnią, przy małym dopuszczalnym nacisku na grunt, trzeba wyposażać ciągniki w koła napędowe o dużej średnicy i dużej szerokości lub w gąsienice (opinie o programie).

Ciągniki kołowe o dużej mocy buduje się w ostatnich latach za granicą nieraz w postaci dwóch sztywnych jednoosiowych zespołów kołowych połączonych przegubowo. Przykład takiego ciągnika i przedstawia ciągnik typu Euclid L-20 o mocy 109 KM (USA) z wyposażeniem ładowarkowym (o pojemności łyżki .1,7 m3). Taki przegubowy ciągnik ma mały promień skrętu, przy czym tylne koła ciągnika toczą się po śladach kół przednich, co zmniejsza opory pojazdu na miękkim terenie.

Ciągniki gąsienicowe

Ciągniki wyposażone bywają w silniki o wielkiej mocy. Jako przykład może tu posłużyć ciągnik gąsienicowy typu Euclid TC-12 (USA) o mocy 436 KM napędzany dwoma silnikami wysokoprężnymi, przy czym każdy z silników (o mocy 218 KM) napędza jedną gąsienicę za pośrednictwem przekładni hydraulicznej. Skręt ciągnika odbywa się przez zmniejszanie mocy jednego z silników (segregator aktów prawnych).

Ciągniki gąsienicowe w zależności od ich przeznaczenia można podzielić na: transportowe, rolnicze i specjalnego przeznaczenia (ciągniki dla żurawi itd.). Nasze zainteresowania odnoszą się do ciągników transportowych, które różnią się od rolniczych większą prędkością i możliwościami przejazdów zarówno po drogach, jak i po bezdrożach (prędkość 10 km/godz).

Zaletą ciągników gąsienicowych na gruntach małospoistych jest to, iż dzięki małemu naciskowi jednostkowemu (0,25-0,60 kG/cm2) opory ruchu przy tych samych warunkach gruntowych są mniejsze w porównaniu z ciągnikami kołowymi, a co za tym idzie - siła pociągowa na haku ciągnika gąsienicowego, przy jednakowych warunkach, jest większa niż na haku ciągnika kołowego.

Natomiast wadą ciągników gąsienicowych jest ich mała szybkość ruchu, co powoduje, iż na drogach przystosowanych do szybkiego ruchu stają się one nieekonomiczne, ustępując ciągnikom kołowym lub samochodom ciężarowym.

Ponadto podwozie gąsienicowe powoduje:

  • znaczne straty mocy silnika na tarcie w częściach mechanizmu jezdnego,
  • krótki okres użytkowania gąsienic,
  • uszkadzanie dróg o nawierzchni twardej (promocja 3 w 1).

Przyczepy niskopodwoziowe. Dla przewożenia ciężkich maszyn budowlanych, głównie koparek, w stanie niezdemontowanym (koparki, spycharki itd.) stosuje się przyczepy niskopodwoziowe o nośności 15-100 T, przy czym wprowadzanie na nie maszyn odbywa się najczęściej od tyłu lub rzadziej z boku.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami