Blog

Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 2
14.07.2018

Projektowanie zakładu pracy

W artykule znajdziesz:

Projektowanie zakładu pracy

 

Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 3
Projektowanie zakładu pracy

Duże zakłady pracy są bardzo specyficznym miejscem. Wiele osób korzysta z nich czasami przez całą dobę. Budynek zakładu pracy musi umożliwiać ludziom, którzy w nim przebywają, pracę. Ale praca to nie wszystko co taki budynek powinien umożliwiać. Projektowanie budynków przeznaczonych na zakłady pracy (uprawnienia budowlane). Budynek zakładu pracy jest bardzo ogólnym pojęciem. Ogólnym do tego stopnia, że może oznaczać zarówno biurowiec w centrum wielkiego miasta, jak i fabrykę na strefie przemysłowej. Określenie “budynek zakładu pracy", kojarzy się jednak z tym drugim, i taki właśnie przypadek tutaj będzie rozważany. Aby dobrze zaprojektować budynek zakładowy należy mieć przede wszystkim dwie informacje:- jakiego typu produkcja będzie w zakładzie prowadzona;- ile osób będzie w zakładzie pracowało (program egzamin ustny). Produkcja jaka będzie prowadzona jest niezwykle istotna jeżeli idzie o rodzaj konstrukcji budynku. Ważne jest to również w kwestii zaplanowania odpowiedniej infrastruktury, logistyki oraz zaopatrzenia w odpowiednie media (energię elektryczną, wodę, odprowadzenie odpadów przemysłowych, gaz, inne gazy techniczne itp.)

 

Ilość osób jaka będzie pracowała jest niezwykle istotna z punktu widzenia BHP oraz wytycznych sanitarnych. Im więcej osób pracuje w jednej ograniczonej przestrzeni tym lepsze systemy filtracji powietrza należy zastosować, sprawniejsze klimatyzatory itp. Należy również pamiętać o tym, że nie należy upychać zbyt dużej liczby ludzi w zbyt małej przestrzeni. Odnośnie tego są również osobne normy. Kwestie sanitarne dotyczą między innymi toalet, łazienek i szatni. Jeśli w firmie pracuje 10 osób, to jeden pracowniczy ustęp ogólnodostępny w zupełności wystarczy. Inaczej ma się sprawa kiedy ludzi jest na przykład trzysta. Ustępów takich musi być więcej, a ich rozmieszczenie powinno gwarantować swobodny dostęp. Trzeba również pamiętać, że szatnie, ustępy oraz łazienki również zajmują miejsce i należy to uwzględnić (opinie o programie).

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 8 Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 9 Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 10
Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 11
Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 12 Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 13 Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 14
Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Posadzki nieocieplone zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami