Blog

21.11.2022

Ciepłochłonność

W artykule znajdziesz:

Ciepłochłonność

Przeciętna powierzchnia stopy ludzkiej stanowi 2,3% w stosunku do całej powierzchni skóry, natomiast oddawanie ciepła jest 15 razy większe niż przez inne części ciała ludzkiego. Z tych względów, dla uzyskania warunków komfortu cieplnego, podłogi we wszystkich pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi powinny charakteryzować się odpowiednią ciepłochłonnością, niezależnie od wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ciepłochłonność określa się za pomocą współczynnika cieploehlonności B, którego maksymalne wielkości, w zależności od przeznaczenia pomieszczeń. Na ciepłochłonność podłogi wpływa przede wszystkim jej wierzchnia warstwa. Jeżeli warstwa wierzchnia jest cienka, to na ciepłochłonność mogą mieć wpływ dalsze, głębiej położone warstwy podłogi. Przez stan wilgotnościowy przegród budowlanych rozumie się całokształt przebiegu procesów związanych z zawilgoceniem i wysychaniem materiałów w przegrodach budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zawilgocenie przegród jest zjawiskiem niekorzystnym ze względów higieniczno-sanitarnych, niszczenia materiałów przegrody wskutek korozji chemicznej lub biologicznej oraz zwiększonych strat ciepła (uprawnienia budowlane).

Przy projektowaniu przegród budowlanych dąży się do maksymalnego zabezpieczenia przed możliwością trwałego ich zawilgocenia. Niemniej jednak zachodzące zjawisko zawilgocenia i procesy z nim związane powodują, że stan wilgotności tzw. ustabilizowanej najkorzystniejszy z punktu widzenia warunków eksploatacji budynku nie utrzymuje się trwale, a w przegrodach występuje okresowo zmienne zawilgocenie. Powodem tych zmian są głównie opady atmosferyczne oraz zróżnicowane warunki zewnętrzne (temperatura, wilgotność względna powietrza w różnych porach roku) (program egzamin ustny).

Najniekorzystniejsze warunki

Najniekorzystniejsze warunki występują w okresie zimy i stąd rozpatrywanie wszystkich procesów związanych z zawilgoceniem materiałów budowlanych, jak i strat ciepła, przeprowadza się głównie dla tego okresu. Materiały budowlane w większości mają budowę kapilarno-porowatą, umożliwiającą pochłanianie wody, która może wnikać w głąb materiału wypełniając całkowicie lub tylko częściowo jego pory (opinie o programie). Tylko niektóre materiały praktycznie są nienasiąkliwe i nie zmieniają właściwości pod wpływem wody, o ile wyłączymy z rozważań korozję chemiczną. Są to na przykład metale, szkło, większość kamieni naturalnych, materiały bitumiczne, niektóre tworzywa sztuczne. Wraz ze wzrostem zawartości wody w materiale rośnie jego współczynnik przewodności cieplnej, a jednocześnie maleje trwałość. W materiałach pochodzenia organicznego wzrost zawilgocenia sprzyja korozji biologicznej.

W materiałach pochodzenia mineralnego wzrost objętości przy przechodzeniu wody w lód powoduje uszkodzenie struktury wilgotnych materiałów porowatych, a zwłaszcza przy wielokrotnym powtarzaniu cykli zamarzania i odtajania (segregator aktów prawnych). Również zmiany objętości towarzyszące zmianie zawartości wody (skurcz lub pęcznienie) w przypadku wielokrotnego zawilgocenia i wysychania materiałów prowadzi do ich stopniowego niszczenia. Wilgoć występuje w materiałach budowlanych w kilku postaciach, jak: woda związana chemicznie, wilgoć sorpcyjna, swobodna para wodna, wolna woda. Wodę związaną chemicznie można oddzielić tylko przez prażenie w odpowiednio wysokich temperaturach lub w czasie reakcji chemicznych, stąd nie ma ona wpływu na wilgotność materiału i przy rozważaniach stanu wilgotnościowego przegród może być pominięta (promocja 3 w 1).

Udział swobodnej pary wodnej w porach materiału jest minimalny w porównaniu do ogólnej zawartości wilgoci w materiale. Decydujące znaczenie ma woda v stępująca na ściankach lub wewnątrz porów i kapilar i związana z materiałem ..sami van der Waalsa (wilgoć sorpcyjna) lub siłami kapilarnymi (wilgoć kapilarna). Ostatnie dwa rodzaje wilgoci mogą przechodzić jeden w drugi, zależnie od warunków otoczenia. Przy zmianie wilgotności względnej powietrza materiały sorbują lub oddają parę wodną.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami