Blog

Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 2
24.07.2020

Ciężar drewna

W artykule znajdziesz:

Ciężar drewna

Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 3
Ciężar drewna

W drewnie hamowanym w pęcznieniu w trzech kierunkach powstaje ciśnienie wystarczające do rozsadzenia skały.
Zjawisko to może powstać również w deskowaniach (program uprawnienia budowlane na komputer). Niepozostawienie odpowiednich luzów między deskami lub tarczami powoduje poważne uszkodzenie konstrukcji żelbetowych, tym groźniejsze, że beton w okresie początkowym nie ma jeszcze pełnej wytrzymałości.
Ciężar drewna uzależniony jest od:

1) ilości substancji drzewnej zawartej w jednostce objętości drewna,

2) ilości wody,

3) liczby porów wypełnionych powietrzem.

Im większa liczba porów jest wypełniona powietrzem, tym mniejszy jest ciężar drewna.

Mechaniczne właściwości drewna zależą od budowy jego komórek, przebiegu włókien, sposobu obróbki i stopnia wilgotności. W drewnie późnym układ komórek jest bardziej jednolity niż w drewnie wczesnym. Stąd wytrzymałość drewna o dużym udziale drewna późnego jest dużo większa od drewna o silnym wzroście wiosennym.
Odchylenie przebiegu włókien od kierunku równoległego do podłużnej osi drewna powoduje obniżenie jego wytrzymałości (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Spadek wytrzymałości zwiększa się w miarę wzrostu kąta odchylenia. Z tego względu skręt włókien stanowi poważną wadę, zwłaszcza w drewnie konstrukcyjnym.
W miarę wzrostu ciężaru objętościowego wzrasta wytrzymałość drewna, równocześnie zaś zmniejsza się zróżnicowanie mechanicznych własności w poszczególnych kierunkach.

Drewno wolne od wad daje lepsze wyniki wytrzymałościowe od drewna obciążonego wadami; wynika stąd rozbieżność między wynikami badań opartych na małych próbkach wyrabianych z drewna bez wad (wyniki lepsze), a wynikami badań dużych próbek lub elementów konstrukcyjnych w naturalnych wymiarach. Duży wpływ na wytrzymałość drewna ma ilościowy i jakościowy udział sęków. Stopień obniżenia wytrzymałości zależy od rodzaju sęków i od ich rozmieszczenia w próbce lub w elemencie konstrukcyjnym.
Drewno pochodzące z drzew starych ma niższą wytrzymałość i jest bardziej kruche niż drewno z drzew młodych (uprawnienia budowlane).

Wzrost wilgotności

Wzrost wilgotności w granicach od 0% wilgotności (drewno całkowicie suche) do 30% wilgotności (punkt nasycenia włókien) powoduje spadek wytrzymałości drewna. Tłumaczy się to tym, że woda higroskopijna wnikając między komórki powoduje zwiększenie ich wzajemnej odległości (program egzamin ustny).

Następstwem tego jest zmniejszenie sił wiążących poszczególne komórki. Jednam z ważniejszych czynników mających duży wpływ na wytrzymałość drewna jest czynnik czasu.
Powszechnie wiadomo, że drewno, jak szereg ‘innych materiałów, wykazuje pod długotrwałym obciążeniem powiększenie odkształceń. Zachodzą w tym przypadku zjawiska pełzania i relaksacji, czyli rozluźnienia. Wytrzymałość trwała stanowi tylko 0,55-0,8 wytrzymałości doraźnej (opinie o programie).
Drewno wykazuje dużą wytrzymałość na rozciąganie, które dla powietrzno- suchego (W = 15%) drewna sosny wynosi w próbkach średnio ok. 1000 kG/cm2.

Wytrzymałość drewna na ściskanie wzdłuż włókien jest znacznie mniejsza niż na rozciąganie, wynosi bowiem przy 15% wilgotności średnio ok. 400 kG/cm2 (w próbkach) i jest najbardziej stałą cechą drewna, stosunkowo mało zależną od jego wad.
Wytrzymałość na zginanie przy wilgotności 15% wynosi średnio ok. 750 kG/cm2 (segregator aktów prawnych). Zależy ona w dużym stopniu od sęków i skośnego przebiegu włókien, w szczególności w strefie rozciąganej. Przy sękach w pobliżu krawędzi o rozmiarze ok. Vs szerokości płaszczyzny lub boku, wytrzymałość na zginanie spada do ok. 50% wytrzymałości doraźnej drewna bez wad. Wpływ oblin na nośność elementów jest nieznaczny i z tego powodu drewno z dopuszczalnymi oblinami może być z powodzeniem stosowane w elementach zginanych.

Wpływ sęków w drewnie okrągłym jest znacznie mniejszy niż w tartym. Wytrzymałość drewna okrągłego przy dopuszczalnych wadach stanowi 0,6-M),8 wytrzymałości doraźnej drewna bez wad. Szczególny wpływ na obniżenie wytrzymałości przy zginaniu ma długotrwałość obciążenia, które może powodować obniżenie wytrzymałości drewna niektórych gatunków nawet o ok. 50% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 8 Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 9 Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 10
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 11
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 12 Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 13 Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 14
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Niebezpieczne odkształcenia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami