Blog

Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 2
07.06.2021

Ciężar karpiny

W artykule znajdziesz:

Ciężar karpiny

Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 3
Ciężar karpiny

Na skutek zmniejszenia się objętości i ciężaru karpiny zwiększa się poważnie względna ilość żywicy, osiągając swoje maksimum mniej więcej po 15 latach na glebach wilgotnych i gliniastych, a po 20-25 latach na suchych glebach piaszczystych. Do celów przemysłowych użytkuje się karpinę, która zawiera więcej niż 13% żywicy; osiąga się to po 7 latach dojrzewania. Użytkowanie i przerób karpiny mniejszej zawartości żywicy nie opłaca się (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zawartość żywicy w karpinie starszej jest większa i dochodzi po 15-20 latach przebywania karpiny w ziemi do 40% w stosunku do ciężaru suchego drewna. Karpinę nadającą się do przerobu chemicznego (a więc dojrzałą) określa się mianem karpiny przemysłowej w przeciwieństwie do świeżych, niedojrzałych pniaków sosnowych, które określa się mianem karpiny opałowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Opłacalność przerobu karpiny zależy w dużym stopniu od możliwości wykorzystania strużki poekstrakcyjnej. Ostatnie badania radzieckie dowodzą, że przy odpowiedniej wilgotności można przerabiać karpinę zupełnie świeżą.

Przy ocenie jakości karpiny bierze się pod uwagę:
1) zawartość żywicy w karpinie,
2) wilgotność karpiny,
3) sposób wyróbki karpiny (uprawnienia budowlane).
Pod względem zawartości żywicy karpinę dzieli się na:
1) tłustą o zawartości kalafonii ponad 20%,
2) średnio tłustą o zawartości kalafonii 16-20%
3) chudą o zawartości kalafonii 13-15%.

Zmniejszona wydajność

Karpina tłusta ma ciemną, bursztynową barwę; cienki wiór z takiej karpiny jest ciemny, tłusty i przeświecający. Karpina średnio tłusta i chuda są jaśniej zabarwione. Pod względem wilgotności wyróżnia się karpinę suchą o wilgotności do 20%, średnio suchą o wilgotności 20-25% i świeżą o wilgotności ponad 25%. Wilgotność karpiny utrudnia transport, układanie i chemiczny przerób karpiny, zwłaszcza w procesie ekstrakcji; od wilgotności bowiem zależy czas ekstrakcji, którego nie przedłuża się nawet w wypadku zmniejszonej wydajności(program egzamin ustny).

Do ekstrakcji używa się karpiny średnio suchej. Ciężar 1 metra przestrzennego (1 mp) karpiny suchej wynosi około 300 kg, średnio suchej około 375 kg, a świeżej około 450 kg.
Karpinę wydobywa się z ziemi ręcznie lub mechanicznie, np. za pomocą ciągników oraz przy użyciu środków wybuchowych.
W warunkach polskich z karpiny sosnowej w wieku 7-10 lat otrzymuje się 12-15% produktów żywicznych, w tym około 80% kalafonii i około 20% terpentyny. Z 1 mp karpiny otrzymuje się średnio 32 kg kalafonii i 8 kg terpentyny (opinie o programie).

Terpentyna otrzymywana z karpiny przez ekstrakcję, określana mianem terpentyny drzewnej, ma niższą jakość niż terpentyna balsamiczna. Mniejszą wartość użytkową ma również otrzymywana z karpiny kalafonia ekstrakcyjna. Różni się ona od kalafonii balsamicznej ciemniejszą, czerwonawą barwą, która spowodowana jest utlenieniem kwasów żywicznych w czasie procesu technologicznego oraz obecnością wyługowanych z drewna barwników. W porównaniu z balsamiczną kalafonia ekstrakcyjna zawiera mniej węglowodorów, a więcej kwasów wtórnych; punkt zmiękczenia leży przy 55 C, punkt topliwości przy 100° O, liczba zmydlenia jest mniejsza, a zdolność krystalizacyjna jest większa (segregator aktów prawnych).
Uboczne produkty żywiczne przy produkcji celulozy. Przy produkcji celulozy można otrzymać poważne ilości ubocznych produktów żywicznych.

Przy produkcji celulozy z drewna świerkowego metodą siarczynową otrzymuje się cymol. W skład jego wchodzi 75-85% p-cymolu;’ w mniejszych ilościach występują a-pinen, borneol, tłuszcze i kwasy żywiczne. Wydajność wynosi 1 kg cymolu na 1 t wyprodukowanej celulozy. Cymol stosowany jest jako rozpuszczalnik oraz jako surowiec do dalszego przerobu chemicznego (promocja 3 w 1).

Przy przerobie drewna sosnowego metodą siarczanową otrzymuje się na 1 t wyprodukowanej celulozy 7-8 kg terpentyny siarczanowej oraz około 30 kg surowych mydeł żywicznych, które po hydrolizie dają smolej, czyli olej talowy.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 8 Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 9 Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 10
Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 11
Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 12 Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 13 Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 14
Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Objawy choroby kesonowej zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami