Blog

Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 2
19.05.2020

Ciężar świeżego betonu

W artykule znajdziesz:

Ciężar świeżego betonu

Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 3
Ciężar świeżego betonu

Nad poziomem pomostu wykonano rusztowanie z rur typu Mills o średnicy 40/49 mm, jako mniej wrażliwe na działanie parcia wiatru od rusztowania drewnianego i łatwiejszego do przesunięcia bez większych odkształceń (program uprawnienia budowlane na komputer). Rusztowanie to podzielono na trzy części: środkową - o długości 40 m i o średniej wysokości 16 m oraz dwie części boczne o długościach po 35 m i średnich wysokościach 9 m.

Części te składały się z jarzm poprzecznych, rozstawionych wzdłuż mostu w odstępach po 1,31 m oś od osi i złożonych z dwóch par rur pionowych stężonych rurami poziomymi i przekątnymi. Jarzma te były związane poziomą kratownicą z rur o pasach równoległych, rozstawionych na 6 m. Kratownica ta przenosiła siły poziome na kilka stężeń poprzecznych opartych na oczepach pali (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ciężar świeżego betonu jednego luku wynosił 7,6 T/m. Wraz z ciężarem deskowania dawało to na jedną rurę pionową pod łukiem 2,7 T, a u podstawy na poziomie pomostu 3,0 T.
Założono, że parcie wiatru daje siłę 0,15 T/m2.

Wypadkowa parcia wiatru na środkowy odcinek rusztowania wynosiła 80 T i działała na wysokości 10 metrów nad pomostem. Parcie to przechodziło na tężnik środkowy i dwa boczne. Siły przypadające na rury pochyłe tych tężników były rzędu 2,7 T.
Na rusztowania stalowe użyto około 26 000 m rur, tj. około 11 m rur na 1 m2 rusztowania (uprawnienia budowlane).

Największe zaobserwowane obniżenie pionowe rusztowania wynosiło w zworniku 20 mm wobec odkształcenia sprężystego obliczonego na 15 mm w słupach z rur wysokości 16 m oraz w słupach i palach drewnianych wysokości 20 m. Odkształcalność rusztowania była przeto bardzo mała. Rusztowanie z rur przesuwano po zabetonowaniu i zwarciu pierwszego łuku. Każdy odcinek rusztowania przesuwano oddzielnie, ustawiając po jednym robotniku zaopatrzonym w kleszcze z piętą przy każdym jarzmie pionowym. Na gwizdek robotnicy wykonywali ten sam ruch ramionami kleszczy. Jeden segment rusztowania przesuwano w ciągu godziny (program egzamin ustny).

Zaraz po odsunięciu rusztowania rozpoczynano zabezpieczanie wieszaków przez izolowanie ich od wpływów wilgoci i soli.

Betonowanie i zwieranie łuków

Każdy łuk betonowano odcinkami o długości 26 m oddzielonymi łącznikami o długości 1 m. Łączniki dobetonowano po wystąpieniu znacznej części skurczu w długich odcinkach.
Łuki zwierano po 28 dniach od zakończenia betonowania (opinie o programie).
Do zwierania zakładano 6 pras o nośności po 300 T, rozstawionych symetrycznie po trzy w dwóch rzędach odległych o 0,85 m od poziomej osi przekroju łuku.

Zwieranie łuków obejmowało cztery etapy:
- w pierwszym etapie rozsuwano ściany półłuków o 33 mm, wywołując podniesienie ich o 31 mm; jednocześnie rusztowanie rozprężało się podnosząc o 15 mm (segregator aktów prawnych);
- w drugim etapie rozbierano pomost deskowania, aby oddziaływania rusztowania na łuk sprowadzić do zera; wywoływało to spadek sił wywieranych przez prasy z 1200 T do 1050 T; w trzecim etapie rozsuwano powierzchnie półłuków na poziomie górnej krawędzi do 59 mm, a na poziomie dolnej krawędzi do 56 mm, wywołując podniesienie zwornika o 72 mm; były to wielkości wynikające z rachunku wykonanego w założeniu, że współczynnik odkształcalności betonu był równy 300 000 kG/m2 zgodnie z pomiarami laboratoryjnymi próbek betonu o tym samym wieku; rozpór luku wynosił przy tym rozwarciu około 1100 T, z czego 430 T przypadało na lewary górnego rzędu i 620 T na lewary dolnego rzędu;
- w czwartym etapie wprowadzano beton na pasy między prasami; po 4 dniach usuwano dwa środkowe lewary i zabetonowywano następnie części przerwy, a po stężeniu betonu usuwano pozostałe lewary i zabetonowywano pozostałe części przerwy w zworniku (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 8 Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 9 Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 10
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 11
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 12 Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 13 Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 14
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Za co odpowiada kierownik budowy? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami